W LiuGong Machinery Poland mają czas na rozważenie kto chce dobrowolnie odejść

Dodano: 9 marca 2014, 14:56 Autor:

Przez program dobrowolnych odejść w LiuGong Machinery Poland, czyli w dawnej części cywilnej Huty Stalowa Wola, z pracy może odejść kilkadziesiąt osób spośród 1300 zatrudnionych. – Nawet nas nie poinformowali, że jest taki program – mówi szef międzyzakładowej "Solidarności” Henryk Szostak.

- To zostało niepotrzebnie nagłośnione – denerwuje się jeden z członków polskiego kierownictwa w chińskiej spółce, proszący o anonimowość. Jednak przyznaje, że na razie jest to sondowanie wśród zatrudnionych kto chciałby odejść "za porozumieniem stron z winy zakładu pracy”.

LiuGong Machinery ma związane ręce jeśli chodzi o zwalnianie pracowników. Kupił część cywilną HSW wiosną 2012 roku z pakietem socjalnym, który gwarantuje ludziom zatrudnienie przez cztery i pół roku. Parasol bezpieczeństwa nad zatrudnionymi może być zwinięty dopiero za dwa i pół roku.

- Nie wiemy ilu pracowników chcą wypchnąć za burtę – przyznaje dosadnie Henryk Szostak. Program dobrowolnych odejść po raz pierwszy zastosowany został w LiuGong przed rokiem, ale kiedy związkowcy dali warunki finansowe, na jakich pracownicy mogliby odejść, Chińczycy zrezygnowali ze zwolnień. Teraz program ma obowiązywać do czerwca, a pracodawca kusi zatrudnionych odprawą w wysokości od 5 do 40 tysięcy złotych. Ale wysokość odprawy uzależnia od długości pracy tylko w HSW i w LiuGong, a nie od zatrudnienia w innych spółkach.

Nasz rozmówca z LiuGong studzi emocje. – Gotowość do zwolnienia grupy pracowników nie bierze się tylko z gorszej koniunktury na świecie na ładowarki, spycharki i koparki – zapewnia. Średnia wieku w spółce to 47 lat i już brakuje fachowców w miejsce tych, którzy w sposób naturalny odchodzą na emeryturę. – Jesteśmy gotowi natychmiast przyjąć dwudziestu młodych inżynierów, ale ze znajomością języka angielskiego – usłyszeliśmy. Trwają poszukiwania, tymczasem na kursie z języka angielskiego jest już sześćdziesięciu pracowników LiuGong.

Słyszymy więc, że program dobrowolnych odejść to efekt włączenia do LiuGong do tej pory samodzielnej spółki handlowej Dressta oraz przeniesienia pracowników z zakładu obróbki mechanicznej M-2 do zakupionego przez Chińczyków w ubiegłym roku zakładu Z-2 produkującego koła zębate i zespoły napędowe.

– Już mamy kilkadziesiąt telefonów od pracowników zainteresowanych warunkami dobrowolnych odejść – zapewnia nas nasz informator.

Czytaj więcej o:
  • Stalowa Wola LiuGong
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Najpopularniejsze

Ile pieniędzy dajesz księdzu, chodzącemu po kolędzie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 154.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 015-823-26-02

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 42106419

Napisz na Skype: interwencje

Serwisy powiatowe

Serwisy społecznościowe

echodnia.eu jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.echodnia.eu jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.