Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Pionkach i Radomiu będą szukać potencjalnych dawców szpiku

/mod/
- W zeszłorocznej edycji na naszej uczelni zarejestrowało się 156 osób - mówi Patrycja Tomczyk, organizator akcji "Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” na radomskim uniwersytecie.
- W zeszłorocznej edycji na naszej uczelni zarejestrowało się 156 osób - mówi Patrycja Tomczyk, organizator akcji "Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” na radomskim uniwersytecie. Łukasz Wójcik
19 marca w Pionkach, 9 - 10 kwietnia w Radomiu - te daty warto zapamiętać. Właśnie wtedy będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

PIONKI SZUKAJĄ DAWCÓW

Aby zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów Małgorzata Sulima organizuje akcję w Pionkach. Dzień Dawcy Szpiku odbędzie się tam w środę, 19 marca. Będzie to już trzecia akcja rejestracji w tym mieście. Chętni mogą stawić się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w godzinach 11-17.

- Zdecydowałam się na zorganizowanie akcji, ponieważ chcę pomagać. Niestety, sama nie mogę być dawcą, chociaż bardzo bym chciała. Dlatego jestem szczęśliwa, widząc jak wielu ludzi przychodzi zarejestrować się podczas akcji. Jestem im wszystkim bardzo wdzięczna za ich chęć ratowania życia - mówi Małgorzata Sulima, organizator pionkowskiej akcji.

STUDENCI CZEKAJĄ
NA "GENETYCZNYCH BLIŹNIAKÓW"

"Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie" - to hasło akcji, która po raz kolejny zostanie zorganizowana przez Fundację DKMS Polska i studentów z ponad stu polskich uczelni, w tym z Radomia.

- Cały projekt opiera się na przeprowadzeniu akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku w dniach 9 - 10 kwietnia - wyjaśnia Patrycja Tomczyk, koordynator akcji na Uniwersytecie Technologiczno - Humanistycznym w Radomiu.

W zeszłorocznej edycji na radomskiej uczelni zarejestrowano 156 osób, a w kraju łącznie 17 233 potencjalnych dawców.

- Wynik jest niesamowity, ale my nie spoczywamy na laurach. Tworzymy kolejną edycję, która ma taki sam cel: uświadamiać i rejestrować osoby, aby mogły tym małym krokiem dać nadzieję na nowe życie wszystkim chorym na białaczkę i inne nowotwory krwi - dodaj Patrycja Tomczyk.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numer PESEL.

"Można wspomóc Fundację

Rejestracja nie jest płatna i nie trzeba za nią płacić, jednak jej koszt wynosi 250 złotych. Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego, aby pokryć te koszty, dlatego jeśli są chętni do sfinansowania częściowo jej kosztów, mogą przekazać darowiznę na numer konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.

Ile jest potencjalnych dawców?

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 444 000 potencjalnych dawców szpiku. 947 osób, w styczniu tego roku, oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie