Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocna wędrówka Małopolskim Szlakiem Św. Jakuba ze Skalbmierza do Zielenic

/IB/
Ksiądz Marian Fatyga zaprasza do Skalbmierza na ekstremalną drogę krzyżową szlakiem Św. Jakuba.
Ksiądz Marian Fatyga zaprasza do Skalbmierza na ekstremalną drogę krzyżową szlakiem Św. Jakuba. Łukasz Zarzycki
Na ekstremalną Drogę Krzyżową zaprasza do Skalbmierza ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii Św. Jana Chrzciciela. 11 kwietnia, nocą przy świetle latarek i pochodni będzie można wędrować Małopolskim Szlakiem Św. Jakuba i rozważać mękę Chrystusa.

Współorganizatorami ekstremalnej Drogi Krzyżowej są Bractwo Św. Jakuba i Urząd Gminy w Pałecznicy. 25 kilometrowy dystans będzie wiódł Małopolskim Szlakiem Św. Jakuba ze Skalbmierza do Zielenic w województwie małopolskim przez Niezwojowice, Wrocimowice, Pałecznicę. Stacje drogi krzyżowej zostaną zorganizowane przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Początek o godz. 21 - msza św. w kolegiacie skalbmierskiej. Planowane zakończenie - godz. 5 rano w Zielenicach, skąd będą odjeżdżały busy do Skalbmierza i Pałecznicy.

- Z takim pomysłem nosiłem się już dawno - mówi ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii Św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.

- Mają górale swoje drogi krzyżowe na Giewont i Śnieżkę, a przecież my mamy Camino Santiago, szlak Świętego Jakuba, którym wędrowali pątnicy w dawnych czasach do grobu Świętego Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. Warto połączyć modlitewne wędrowanie z promocją naszych walorów turystycznych - tłumaczy. - Dzisiejsze czasy to ciągła pogoń, brak czasu na zastanowienie. Taka podróż to rekolekcje w drodze.

Inicjator spodziewa się około 200 uczestników, głównie osób dorosłych. Można dołączać się również w trasie. Należy zabrać ze sobą dobre buty do wędrowania, odzież turystyczną, latarkę, suchy prowiant, termos z herbatą, odblaski. - Mamy przewidziany poczęstunek gorącą herbatą w Niezwojowicach i w remizie strażackiej w Pałecznicy - dodaje ksiądz Fatyga.

Piesze i rowerowe Drogi Św. Jakuba istnieją w wielu krajach Europy prowadząc do grobu Św. Jakuba apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Małopolski szlak przebiegający przez województwo świętokrzyskie brzegiem doliny Wisły od Sandomierza do Krakowa należy do najstarszych w Polsce. W XVI wieku znajdowało się na tym szlaku (lewy brzeg Wisły) 18 kościołów pod wezwaniem Św. Jakuba starszego Apostoła, do dzisiejszych czasów pozostało 12 (Sandomierz, Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałecznica, Niegardów, Więcławice Stare, Kazimierz, Sanka, Palczowice, Bestwina). Przeważnie usytuowane są w odległości 30 km od siebie, co pozwala przebyć dystans pomiędzy nimi w ciągu jednego dnia. Długość Małopolskiej Drogi Św. Jakuba z Sandomierza do Rynku w Krakowie wynosi 192 km. W Polsce odrestaurowanych jest 18 lokalnych dróg Św. Jakuba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie