Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Elektrowni w Stalowej Woli płynie olbrzymia konstrukcja elementów turbiny gazowej

Zdzislaw Surowaniec
Do Elektrowni płynie olbrzymia konstrukcja elementów turbiny gazowej
Do Elektrowni płynie olbrzymia konstrukcja elementów turbiny gazowej Małgorzata Litwin, "Toruń Miasto”
Do Stalowej Woli płynie na barkach Wisłą pod prąd olbrzymi ładunek - element turbiny gazowej, do instalacji powstającej w elektrowni. Odczekano, kiedy spłynie kra i podniesie się poziom wody. Za miesiąc elementy powinny dotrzeć na miejsce.

1,6 mld zł

Blok gazowy w Stalowej Woli zostanie oddany do użytku w połowie 2015 roku. Koszt budowy szacuje się na 1,6 mld złotych. Planuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie ok. 3,5 tys. GWh energii elektrycznej zużywając 600 mln m sześc. gazu.

Wśród elementów są części kotła odzyskowego, stojan turbiny gazowej, generator. Części ważą od dwustu do trzystu ton. Są wielkogabarytowe, przede wszystkim długie i możliwe do przewiezienia tylko przez rzeczny transport. Transport rzeczny pozwala uniknąć olbrzymich problemów związanych z transportem drogowym i usuwaniem przeszkód takich jak znaki drogowe.

W tym tygodniu wielki ładunek minął Toruń. Jak napisano to w relacji, która się ukazała w wydawnictwie "Toruń Miasto", to największy w powojennej historii polskiej żeglugi śródlądowej transport ładunku wielkogabarytowego. Jest realizowany z wykorzystaniem 12 barek (pontonów) i 9 statków. Konwojem dowodził, działając w kooperacji z innymi armatorami żeglugi śródlądowej, właściciel "Żeglugi Wyszogrodzkiej" kpt. Jerzy Pielaciński. Transport płynie wzdłuż projektowanej Międzynarodowej Drogi Wodnej E 40.

Prawdopodobnie transport dopłynie Wisłą i Sanem pod samą elektrownię, która jest na brzegu Sanu. Oznaczałoby to, że nie będzie transportu drogowego, usuwania i z powrotem montowania znaków drogowych, które by przeszkadzały w transporcie.

Wykonawcą bloku jest hiszpańska spółka Abener Energia. Montaż turbiny gazowej i parowej potrwa rok. Rozruch regulacyjny rozpocznie na wiosnę 2015 roku, a przekazanie bloku do eksploatacji zaplanowano na połowę 2015 roku.

Wybudowany w oparciu o nowoczesne technologie blok gazowo-parowy, będzie największy w Polsce. Będzie bardziej wydajny niż podobne bloki oparte na spalaniu węgla, będzie też emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla. Blok powstanie w sąsiedztwie gazociągu należącego do Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. To umożliwi tanie i szybkie przyłączenie go do sieci gazowej. Na podwyższenie sprawności pracy elektrociepłowni wpłynie także możliwość zastosowania otwartego układu chłodzenia z użyciem wody z Sanu. A powstająca w pobliżu rozdzielnia, budowana przez Operatora Systemu Przesyłowego PSE-Operator, umożliwi tanie i szybkie przyłączenie bloku gazowo-parowego do sieci elektroenergetycznej.

Mieszkańców regionu powinno ucieszyć, że dostawy paliwa będą się odbywać za pomocą gazociągu, elektrownia przestanie wytwarzać odpady stałe, emisja gazów i pyłów do atmosfery będzie bardzo niska, bo projekt jest uznawany za przyjazny dla środowiska.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie