Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Pieśni i Tańca "Racławice" wytańczył dwa "Srebrne Gryfy"

Zdzisław Surowaniec
Tańczy Zespół Pieśni i Tańca "Racławice”.
Tańczy Zespół Pieśni i Tańca "Racławice”. Zdzisław Surowaniec
Zespół Pieśni i Tańca "Racławice" z Racławic koło Niska wytańczył dwa "Srebrne Gryfy" podczas VI Podkarpackiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych "Złoty Gryf 2014" w Dębicy.

Zespół tańczył w dwóch kategoriach wiekowych. W pierwszej kategorii 7-12 lat w której tańczyło dziewięć zespołów prezentujących trzynaście różnorodnych opracowań tanecznych (regionalnych i narodowych) "Racławice" zatańczyły suitę pieśni i tańców lubelskich, za którą Jury przyznało "Srebrny Gryf".

NAJWIĘKSZA IMPREZA

W kategorii drugiej 13-18 lat jury obejrzało czternaście prezentacji scenicznych przygotowanych również przez dziewięć zespołów i tu za tańce Polonez i Mazur "Racławice" otrzymały również Srebrny Gryf. Organizatorzy zaznaczali, że przegląd w Dębicy jest jedną z największych i najpoważniejszych konfrontacji tanecznych zespołów w województwie podkarpackim. W tym roku startowały w nim również zespoły z Małopolski, w tym także z Krakowa.

Dwa dni wcześniej w Miejskim Domy Kultury w Łańcucie odbył się V Wojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego "Garniec 2014". W organizowanym przez MDK i Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca "Łańcut" przeglądzie brało udział 22 zespoły.

- Była to prawdziwa konfrontacja artystycznych dokonań zespołów tańca ludowego, wymiana doświadczeń a także kultywowania polskich tradycji ludowych - oceniła Agnieszka Rup z Katolickiego Domu Kultury "Arka" w Racławicach.

MŁODZI ZAANGAŻOWANI

"Racławice" zaprezentowały tańce w dwóch kategoriach wiekowych, od lat 7 do 12 zatańczyła grupa III i od lat 13 do 19 - grupa IV. Młodsza grupa suitą pieśni, tańców i zabaw lubelskich wytańczyła II miejsce. Rywalizacja była bardzo duża. Na scenie w tej kategorii zespoły zaprezentowały siedemnaście układów tanecznych.

Najstarsza grupa zespołu wykonała dwa tańce narodowe poloneza i mazura, zdobywając III miejsce na trzynaście układów przedstawionych w tej kategorii wiekowej. Jury po długich obradach podkreśliło zaangażowanie młodego pokolenia, zrzeszonego w zespołach ludowych w kultywowanie tradycji naszych ojców. Dziękowali opiekunom i choreografom za pasję rozbudzaną wśród dzieci i młodzieży oraz dbanie o dobór repertuaru oraz promowanie twórczości wokalnej, muzycznej i tanecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie