Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja wsparcia dla osób z autyzmem na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach

Justyna CERAZY
O potrzebie aktywizacji osób za autyzmem mówił dziś na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach profesor Andrzej Kominek, jezykoznawca i prezes Stowarzyszenia ,,Otwórzmy świat”.
O potrzebie aktywizacji osób za autyzmem mówił dziś na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach profesor Andrzej Kominek, jezykoznawca i prezes Stowarzyszenia ,,Otwórzmy świat”.
"Uniwersytet przyjazny dla każdego" - to hasło promujące spotkanie, które odbyło się dziś w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Zgromadziło studentów, pracowników naukowych uczelni i rodziców dzieci z autyzmem.

Cel, jaki przyświecał organizatorom dzisiejszego wydarzenia w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach to integracja osób z autyzmem ze społeczeństwem, a także przeciwdziałanie dyskryminacji tych osób i ich rodzin. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zgromadziło nie tylko pracowników naukowych i studentów, ale również rodziców dzieci z autyzmem. Dzięki temu Uniwersytet Jana Kochanowskiego zgodnie z hasłem promującym wydarzenie pokazał się jako miejsce otwarte i przyjazne dla każdego.

Spotkanie odbyło się w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, dlatego jednym z jego głównych celów była także akcja uświadamiania, czym tak naprawdę jest autyzm, na czym polega wyjątkowość takich osób i jak pomóc im w znalezieniu własnego miejsca w świecie.

- W Polsce diagnoza autyzmu odbywa się bardzo późno. Oznaki tego zaburzenia można dostrzec już u dziecka przed pierwszym rokiem życia, podczas gdy w naszym kraju rozpoznaje się je zwykle u dzieci w wieku 3 lat. Tracą one wówczas 2 lata terapii. To zbyt wiele zmarnowanego czasu, dlatego tak ważna jest społeczna świadomość na ten temat - podkreśliła w swoim dzisiejszym wystąpieniu doktor Ewa Boksa, logopeda i pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej UJK w Kielcach.

Wykład wygłosił także profesor Andrzej Kominek, językoznawca oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi ,,Otwórzmy Świat", autor książki ,,Rain Man w codziennej komunikacji" poświęconej problemowi porozumiewania się z osobami z autyzmem.

Wiele uwagi poświęcono szczególnym zdolnościom intelektualnym osób ze spektrum autyzmu udowadniając, że ich aktywizacja jest społecznie potrzebna. ,,Światu potrzeba umysłów innego rodzaju" - to motto konkursu literackiego na opowiadanie, jaki ogłosiło dziś Stowarzyszenie ,,Otwórzmy Świat". Szczegóły konkursu można znaleźć pod adresem internetowym www.autysta.blogspot.com.

Dzisiejsze spotkanie to kolejna inicjatywa wsparcia dla osób z autyzmem na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Organizatorzy dzisiejszego wydarzenia zapewniają, że spotkania tego typu będą miały charakter cykliczny. Partnerem akcji jest działające przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego Centrum Wsparcia i Rehabilitacji pomagające niepełnosprawnym aktywnie uczestniczyć w życiu akademickim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie