Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska we Włoszczowie apeluje do Sejmu

Rafał BANASZEK [email protected]
Inicjatorem ustanowienia roku 2015 – Rokiem Hetmana Stefana Czarnieckiego był Zygmunt Fatyga – prezes Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy.
Inicjatorem ustanowienia roku 2015 – Rokiem Hetmana Stefana Czarnieckiego był Zygmunt Fatyga – prezes Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy. Rafał Banaszek
Chcą ustanowienia roku 2015 Rokiem Hetmana Stefana Czarnieckiego, pochodzącego z Czarncy bohatera narodowego

Rada Miejska we Włoszczowie zwróciła się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z apelem o ustanowienie roku 2015 - Rokiem Hetmana Stefana Czarnieckiego, w związku z przypadającą 350. rocznicą jego śmierci.

Na ostatniej sesji radni gminy Włoszczowa przyjęli jednogłośnie apel w sprawie ustanowienia 2015 roku - Rokiem Stefana Czarnieckiego. Podjęli też uchwałę w sprawie uczczenia pamięci hetmana w 350. rocznicę jego śmierci poprzez wybicie okolicznościowej monety oraz wydanie znaczka pocztowego.

"Dnia 16 lutego 1665 roku w Sokołówce k. Lwowa zmarł od postrzału przy zdobywaniu Stawiszcz Stefan Czarniecki, hetman polny koronny, wybitny żołnierz, bohater narodowy - hetman z hymnu narodowego. Hetman Stefan Czarniecki zyskał sławę i szacunek wielu pokoleń wierną służbą Ojczyźnie (…). Podziwiano Jego metody walki oraz niebywałą odwagę (…) Ten wybitny Polak nie doczekał się buławy hetmańskiej za swe zasługi (…) Jego umiłowanie wolności Ojczyzny, której poświęcił całe swe życie, stanowi nadal wzór do naśladowania…" - czytamy w apelu włoszczowskiej rady. Doczesne szczątki hetmana, przypomnijmy, znajdują się w sarkofagu w czarnieckim kościele, którego Stefan Czarniecki był fundatorem.

Inicjatorem uczczenia 350. rocznicy śmierci hetmana był Zygmunt Fatyga, prezes Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy. W przyszłym roku ma się odbyć wielka impreza w tej miejscowości. - Chcemy, żeby u nas były centralne uroczystości, żeby zjechały wszystkie szkoły noszące imię hetmana - mówi Zygmunt Fatyga. Gmina zwróciła się już do Narodowego Banku Polskiego o wybicie okolicznościowej 2-złotowej monety oraz do Poczty Polskiej o wydanie specjalnego znaczka.

Warto nadmienić, że obecnie w szkole w Czarncy budowane jest Centrum Edukacji i Kultury imienia Hetmana Stefana Czarnieckiego, które zostanie otwarte za kilka miesięcy. Znajdą się tam cenne pamiątki po hetmanie i nie tylko. Muzeum hetmańskie będzie połączeniem tradycji z nowoczesnością. Jego budowa pochłonie około 190 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie