Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dęby w Trześni objęte ochroną

Klaudia TAJS [email protected]
Dębina, to teren dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jeden z czterech dębów (w środku) rośnie w sąsiedztwie wyniosłej brzozy.
Dębina, to teren dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jeden z czterech dębów (w środku) rośnie w sąsiedztwie wyniosłej brzozy.
Cztery najstarsze i najbardziej okazale dęby, rosnące w Dębinie, w miejscowości Trześń zostały objęte ochroną i otrzymały miano pomnika przyrody.

O objęcie ochroną wiekowych dębów rosnących w tak zwanej Dębinie, w miejscowości Trześń wnioskowali uczniowie i nauczyciele tamtejszej szkoły podstawowej. Młodych ekologów wspierał radny Józef Turbiarz, przewodniczący komisji rolnictwa, który wielokrotnie na forum rady gminy, upominał się o szybsze podjęcie decyzji, a co za tym idzie skierowanie stosownej uchwały pod obrady rady. Głos zabrał także Andrzej Sycz, pracownik Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu, który podzielił się swoją wiedzą dendrologiczną. Pozytywną opinię w sprawie wydał także Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Mirosław Kopyto, przewodniczący Rady Gminy w Gorzycach przypomniał przed podjęciem uchwały, że objęcie drzew ochroną, będzie skutkowało obowiązkami, jakie spadają na gminny samorząd. Zauważył także, że teren, na którym rosną drzewa należy oznakować. - Na tym terenie należy wyznaczyć mapę tras, aby ten pomniki miały sens - zasugerował przewodniczący. - Nadanie samej nazwy, to sztuka dla sztuki.

W odpowiedzi Jan Czech, sekretarz gminy stwierdził, że ustanowienie pomników przyrody ma swoje zalety i wady. Mówiąc o wadach odniósł się do kosztów związanych z zabezpieczeniem drzew i ochroną przed szkodnikami. - Wojewoda przewiduje symboliczne wsparcie na realizację tych zadań - powiedział sekretarz. - Opinia dendrologiczna i prace będą kosztować. Dziś nie wiemy, jakie te koszty będą.

Sekretarz odniósł się do wysokich kosztów utrzymania drzew w żywotności, jak w przypadku najstarszego pomnika przyrody w Polsce - Bartka. - Stąd pytanie czy to ma sens - dodał sekretarz. - Jeśli te dęby wiekowe pozostawałyby w dobrym zdrowiu, to należałoby ponosić istotne nakłady. Dziś tego nie da się oszacować. Na pewno będziemy prowadzili proste prace pielęgnacyjne czy działania wzmacniające.

Objęte ochroną dęby rosną w pobliżu wyrobiska piasku. Dlatego mieszkańców planują już, że po wygaszeniu koncesji, terenom, na którym rosną drzewa wraz z dwoma wyrobiskami należy nadać funkcję rekreacyjną.
Do tej pory na terenie gminy Gorzyce ustanowiono trzy pomniki przyrody. Drzewa rosną w parku szkolnym w Trześni. To jesion wyniosły, kasztanowiec biały i dąb szypułkowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie