Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Collegium Gostomianum debatowali o wykorzystaniu funduszy unijnych

Wojciech Stawnicki
W piątek w I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum w Sandomierzu odbyła się debata "Pozycja Polski w Unii Europejskiej oraz korzyści, jakie wynikają z członkostwa". Organizatorami spotkania byli Hubert Dębniak i Wojciech Stawnicki, uczniowie klasy 2 E.
Uczniowie z Collegium Gostomianum debatowali o wykorzystaniu funduszy unijnych

Co ważne, w debacie udział wzięli Maciej Skorupa, radny Rady Miejskiej w Sandomierzu ze stowarzyszenia "Kocham Sandomierz" oraz Ryszard Nagórny, radny powiatu sandomierskiego, były przewodniczący sejmiku województwa tarnobrzeskiego i świętokrzyskiego, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Biuro Rozwoju Regionalnego jednostki terenowej w Sandomierzu oraz Na spotkaniu z licealistami była też Anna Zając z Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu i Krzysztof Zieliński, dyrektor Liceum Collegium Gostomianum.

Na początku spotkania zaprezentowano materiał filmowy, w którym uczniowie wyrazili swoje zdanie i poglądy na temat Unii Europejskiej. Przybliżona została także historia integracji europejskiej, jak również objaśniono wątek wejścia Polski w szeregi Unii. Organizatorzy dla wszystkich obserwatorów przygotowali do wypełnienia ankietę, w której widzowie ocenili poszczególne elementy polityki unijnej oraz działania Polski na arenie wspólnoty europejskiej.

Uczniowie z Collegium Gostomianum debatowali o wykorzystaniu funduszy unijnych

W debacie dominowała tematyka wykorzystywania funduszy europejskich oraz związanych z nimi inwestycjami. Zaproszeni goście dyskutowali o sytuacji w naszym regionie oraz zmianach, jakie zaszły w naszej okolicy na przestrzeni lat dzięki inwestycjom unijnym. Z większych przedsięwzięć przy wsparciu Brukseli udało się wybudować Bulwar Miejski, nowy most na Wiśle, rozbudować giełdę rolną, zmodernizować placówki oświatowe.

Podkreślano rolę prywatnych przedsiębiorców i rolników w sięganiu po środki unijne. W podsumowaniu dyskusji podkreślono dwa problemy, którymi powinni zająć się przedstawiciele władz w przyszłości. Pierwszy to niewystarczająca pomoc dla młodych ludzi w podejmowaniu przez nich działalności gospodarczej. Potrzebna jest inicjatywa, która zachęciłaby ich do podjęcia ryzyka i zaangażowania się w prywatny biznes. Drugi, z którym co do treści zgodził się każdy, to słabo rozwijające się partnerstwo publiczno - prywatne. Debatę zakończył quiz, w którym widzowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu tematyki związanej z Unią Europejską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie