Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 tysięcy w budżecie gminy Włoszczowa na bezpańskie psy i koty

/rab/
Gmina Włoszczowa planuje przeznaczyć 1 tysiąc złotych na opiekę nad wolnożyjącymi kotami w mieście
Gmina Włoszczowa planuje przeznaczyć 1 tysiąc złotych na opiekę nad wolnożyjącymi kotami w mieście Rafał Banaszek
Gmina Włoszczowa uchwaliła program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. 15 kwietnia pierwsza "łapanka"

30 tysięcy złotych zabezpieczyła gmina Włoszczowa w tegorocznym budżecie na wyłapywanie, transport i pobyt w schronisku bezdomnych psów oraz opiekę nad wolnożyjącymi kotami. Taka sama kwota była w ubiegłym roku.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności na 2014 rok podjęto jednogłośnie na ostatniej sesji Rady Miejskiej. W uchwale stwierdzono, że wyłapywane będą bezdomne zwierzęta pozostawione bez opieki, co do których nie istnieje możliwość ustalenia właściciela, w szczególności chore, zagrażające życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu ludzi. Zwierzęta stwarzające poważne zagrożenie będą odławiane na zgłoszoną interwencję.

Pierwsze, okresowe wyłapywanie bezdomnych psów w mieście i gminie Włoszczowa zostanie przeprowadzone 15 kwietnia. "Łapankę" przeprowadzi firma Oskar z Olesna (województwo opolskie). Odłowione zwierzęta trafią do schroniska prowadzonego przez Fundację Zwierzyniec w Szczytach (województwo łódzkie).

Umieszczone w schronisku zwierzęta zostaną poddane sterylizacji lub kastracji. Gmina będzie poszukiwać właścicieli dla bezdomnych zwierząt. Zapewni też dokarmianie dla wolnożyjących kotów oraz - w razie potrzeby - opiekę weterynaryjną rannym lub chorym kotom, a także schronienie na okres zimowy. Gmina zapewni też całodobową opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt (zadanie to zlecono lekarzowi weterynarii z Konieczna).

Na program opieki nad bezdomnymi zwierzętami zabezpieczono w tym roku 30 tysięcy złotych, z czego: 25 tysięcy na odłowienie i przekazanie do schroniska psów, 1 tysiąc na opiekę nad kotami, 2 tysiące na sterylizację, kastrację i usypianie ślepych miotów oraz kolejne 2 tysiące złotych na całodobową opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

- Do kogo mamy zgłaszać informacje o zwierzętach zabitych na drogach, bo dotychczas były z tym problemy? - pytał na sesji Rady Miejskiej radny Wacław Oblas. Michał Ślęzak - naczelnik Wydziału Mienia Gminnego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy odpowiedział, że w Internecie podane są osoby do kontaktu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie