Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze świątyni w powiecie koneckim zniknął zabytkowy obraz wpisany do rejestru zabytków

/minos/
Obraz świętej Tekli skradziony z kościoła w Nowym Kazanowie.
Obraz świętej Tekli skradziony z kościoła w Nowym Kazanowie. Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w K
Z kościoła w podkoneckim Nowym Kazanowie złodziej ukradł XVIII-wieczny obraz przedstawiający świętą Teklę. Zabytkowe płótno o dużej wartości historycznej znajdowało się przy bocznym ołtarzu.
- To obraz skromny, ale o dużej wartości historycznej – mówi Janusz Cedro, świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków.
- To obraz skromny, ale o dużej wartości historycznej – mówi Janusz Cedro, świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków. Dawid Łukasik

- To obraz skromny, ale o dużej wartości historycznej - mówi Janusz Cedro, świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków.
(fot. Dawid Łukasik )

Kradzież została zauważona podczas porządków w ostatnią sobotę. Z feretronu stojącego w kaplicy świętego Franciszka zniknął obraz.

- Złodziej wyjął go z ramy i zabrał. Z naszych ustaleń wynika, że płótno o rozmiarach 46 na 34 centymetry znikło między 17 marca a 2 kwietnia - opowiada Krzysztof Gaca, oficer prasowy koneckiej policji.
- To świętokradztwo. Trudno mi o nie kogokolwiek oskarżać. Nie wiadomo na razie czy to ktoś przygodny, czy kradzież na zlecenie - mówi proboszcz Parafii pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Nowym Kazanowie Stanisław Rożej i dodaje: - Kościół jest otwierany na 30-40 minut przed mszą, w ostatnim czasie mieliśmy rekolekcje i całodzienną adorację, drzwi częściej były otwarte.
Skradziony obraz jest wpisany do rejestru zabytków.

- Jego wartość materialna nie jest istotna. To obraz o dużej wartości historycznej. Mocno związany z miejscem kultu, w którym się znajdował, ważny dla lokalnej społeczności. Od wieków był noszony z procesją - wyjaśnia Janusz Cedro, świętokrzyski wojewódzki konserwator zabytków.
- Mam kopię "Inwentarza kościoła po-Bernardyńskiego we wsi Kazanowie parafii Końskie..." z 1891 roku. Pod pozycją 219 jest w nim wymieniony "Obraz świętej Tekli Męczenniczki". Wyceniono go wówczas na jeden srebrny rubel. Kazanów był kiedyś celem pielgrzymek. Niepoślednią rolę odgrywało to, że miejscowy kościół miał kilka obrazów słynących łaskami - opowiada znawca regionu Krzysztof Woźniak. Jak przypomina, w latach 60. ze świątyni skradziono rzeźbę Chrystusa biczowanego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie