Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież ze świętokrzyskich klubów 4H ratuje pszczoły. Zdobywa wiedzę i buduje specjalne hotele dla owadów

Marzena KĄDZIELA
Pierwszą część projektu stanowiły wykłady profesora Kazimierza Wiecha z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który spotkał się z klubowiczami w trzech powiatach: kieleckim, koneckim i włoszczowskim. Na zdjeciu spotkanie w SP w Modliszewicach
Pierwszą część projektu stanowiły wykłady profesora Kazimierza Wiecha z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który spotkał się z klubowiczami w trzech powiatach: kieleckim, koneckim i włoszczowskim. Na zdjeciu spotkanie w SP w Modliszewicach ŚODR w Modliszewicach
Setki członków klubów 4 H z województwa świętokrzyskiego rozpoczęły kolejny projekt ekologiczny. Podobnie jak w roku ubiegłym klubowicze prowadzą działania, które mają zapobiegać wyginięciu pszczół i innych owadów zapylających.

Organizatorem trzeciego etapu projektu "Na ratunek pszczołom" jest Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, który koordynuje pracę wszystkich świętokrzyskich klubów 4H. Przypomnijmy, że ideą klubów 4H jest między innymi nauka przedsiębiorczości i działanie na rzecz lokalnej małej społeczności. Nazwa pochodzi od pierwszych liter słów w języku angielskim: Head - głowa, Heart - serce, Hands - ręce i Health - zdrowie. W Stanach Zjednoczonych ten sposób nauki i działania dzieci i młodzieży zamieszkującej na wsiach i w małych miasteczkach funkcjonuje od około stu lat, w Polsce pierwsze klubu powstały na początku lat 90. XX wieku, a województwo świętokrzyskie to prawdziwy pionier w tej dziedzinie. Obecnie młodzież działa w 84 klubach.

HOTELE (?) DLA OWADÓW

- W tym roku zajmujemy się budową specjalnych hoteli dla dziko żyjących pszczół, trzmieli i innych owadów zapylających - informuje koordynatorka wojewódzka klubów edukacyjnych 4H Renata Gos z modliszewickiego ośrodka. - Jest to kolejny etap kampanii, której celem jest ochrona pszczół i owadów zapylających, masowo wymierających w wyniku chorób, chemizacji rolnictwa i niszczenia ich siedlisk. W roku poprzednim projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, a świętokrzyscy klubowicze zakładali miododajne rabaty. Zaangażowało się w to ponad tysiąc klubowiczów, wolontariuszy i sympatyków ruchu 4H województwa świętokrzyskiego.

Tegoroczną edycję projektu rozpoczęły w trzech powiatach: włoszczowskim, koneckim i kieleckim wykłady profesora Kazimierza Wiecha z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który w ciekawy, oryginalny sposób wprowadził klubowiczów w tematykę działania.

BĘDZIE KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ BUDOWLĘ

- Inicjatywą wieńczącą projekt jest wykonanie budowli - hotelu dla pszczół i owadów zapylających wykorzystując odpady i materiały naturalne: suche kamienie, stare kafle, cegły, drewno, pnie, gałęzie, słoma, glina, suche liście, patyki i kora w dowolnie wybranym przez siebie miejscu - kontynuuje Renata Gos. - Projekt jest okazją do poszerzenia oferty edukacyjnej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekt przedsiębiorczości . Dotyczy to między innymi umiejętności wykorzystywania odpadów i materiałów naturalnych. Po zakończeniu działań ogłosimy w internecie konkurs na najciekawszą budowlę. Zwycięzców poznamy 25 maja w Rakowie.

Patronat honorowy objęli nad akcją marszałek województwa świętokrzyskiego Adama Jarubas, Ambasada Amerykańska, Polski Związek Pszczelarski z siedzibą w Warszawie i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie