Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smoleńsk wciąż dzieli. 10 kwietnia obchodzimy rocznicę katastrofy

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
W czwartkowy wieczór przy Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu odbędą się skromne uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.
W czwartkowy wieczór przy Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu odbędą się skromne uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. Grzegorz Lipiec
10 kwietnia przypada czwarta rocznica katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób w tym prezydent kraju, Lech Kaczyński z małżonką.

Katastrofa w Smoleńsku

Katastrofa w Smoleńsku

Do katastrofy lotniczej w Smoleńsku doszło 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41. Zginęło w niej 96 osób: prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Katastrofa smoleńska od początku budziła i nadal budzi spore kontrowersje. W celu odkrycia przyczyn tragedii były powoływane różne komisje i różni eksperci mający wyjaśnić tę sprawę.

KWIAT RZECZPOSPOLITEJ

10 kwietnia 2010 roku prezydencki tupolew rozbił się podczas podchodzenia do lądowania na smoleńskim lotnisku. Na pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym Prezydent RP, Lech Kaczyński wraz z małżonką, posłowie, senatorowie, duchowni, wojskowi. Polska delegacja podróżowała do Katynia na obchody 70. rocznicy zamordowania polskich oficerów przez aparat bezpieczeństwa Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Przez cztery lata nie doczekaliśmy się dokładnego wyjaśnienia katastrofy. Wciąż snute są domysły, teorie spiskowe, budzi ogromne pokłady politycznych emocji. Ponad połowa Polaków uważa, że okoliczności lądowania Tu-154M nie zostały należycie wyjaśnione, a 30 procent wierzy, że mógł być to starannie przygotowany zamach.

STRATA DLA PODKARPACIA

Wśród ofiar katastrofy było troje parlamentarzystów związanych z Podkarpaciem: Leszek Deptuła - poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego z Mielca, senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Zając z Jasła oraz posłanka tego samego ugrupowania - Grażyna Gęsicka.
- Podkarpacka ziemia w jednej chwili, w ten sobotni poranek straciła trzech parlamentarzystów: Leszka Deptułę, Grażynę Gęsicką oraz Stanisława Zająca. 10 kwietnia należy pielęgnować pamięć o każdej z ofiar - wspomina Jan Bury, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego na Podkarpaciu.
O tym, że naszym obowiązkiem jest wspominanie tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku przypomina Kamil Kalinka, szef tarnobrzeskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. - To jest nasz obowiązek. Pamiętajmy o tym, co się wydarzyło tego smutnego dla Polski dnia i róbmy wszystko, aby prawda wyszła na jaw. Do tego potrzeba jednak rzetelnego śledztwa - mówi Kamil Kalinka.

W REGIONIE I W STOLICY

Wielkich uroczystości w Tarnobrzegu, czy też w Stalowej Woli nikt nie przewiduje. Na pewno przedstawiciele z tarnobrzeskiego magistratu, starostwa powiatowego oraz działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego złożą kwiaty przy Alei 96 Dębów tuż obok Jeziora Tarnobrzeskiego. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości z Tarnobrzega w dużej liczbie wybierają się na uroczystości czwartej rocznicy w Warszawie. - Na Krakowskim Przedmieściu będziemy w silnej grupie - dodaje Kamil Kalinka. - Oczywiście w Tarnobrzegu nasi sympatycy spotkają się o godzinie 18 w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie zostanie odprawione nabożeństwo w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po mszy zebrani złożą kwiaty i zapalą znicze przy pamiątkowej tablicy.

Na nabożeństwa w intencji ofiar zapraszają także parafie ze Stalowej Woli. Starostwo Powiatowe w Mielcu zaprasza w czwartek do udziału w obchodach upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Początek przewidziano na godzinę 13. Na Cmentarzu Komunalnym w Mielcu, gdzie spoczywa ciało posła Leszka Deptuły, zgromadzeni oddadzą hołd rodakom pomordowanym w ZSRR oraz ofiarom smoleńskiej tragedii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie