Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek w Starachowicach gotowy po przebudowie

M.K.
Tak prezentuje się odnowiony rynek w Starachowicach.
Tak prezentuje się odnowiony rynek w Starachowicach. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Od kilku dni starachowiczanie mogą oglądać, jak po przebudowie zmienił się rynek w Wierzbniku.

Pracownicy firmy Pochbud zdemontowali metalowe ogrodzenie, za którym przez dwa lata toczyły się prace przy gruntownej przebudowie rynku. Jest czysto, schludnie, estetycznie.
Powstał przestronny plac.

Po jego wschodniej stronie znajduje się plenerowa scena, oddzielona od płyty rynku podświetlanym strumieniem. To jedna z trzech zamontowanych tam fontann. Druga bardzo przypomina tę pod Skałkami przy Alei Armii Krajowej. Dysze wyrzucają strumienie wody na kilka metrów w górę, a zmieniające się kolory świateł dają zwłaszcza po zmroku ładny kolorystyczny efekt. Trzecia fontanna to misa, w której przelewa się woda. Podświetlona na czerwono sprawie wrażenie, jakby się gotowała.

Od północnej strony na plac prowadzą szerokie schody z czerwonego piaskowca, a na betonowym postumencie zamontowano siedziska z bardzo trwałego, sprowadzonego z Indonezji drzewa tekowego. Z takiego samego drzewa wykonane są ławki, które ustawiono na płycie rynku i przyległych, odnowionych ulicach. Po północnej stronie rynku znajdują się też dwa pomniki: Bolesława Papiego, ornitologa i żołnierza Armii Krajowej oraz pomnik poświęcony Poległym za Ojczyznę.

W północno zachodniej części placu, pod drzewami ustawiono ławki, tam też znajduje się okrągły plac wypełniony miękką nawierzchnią, stworzony z myślą o dzieciach. W pobliżu powstał podziemny szalet miejski.

W południowo-zachodniej części placu posadzono niskie ozdobne rośliny, obok skwerków stoją ławki, tak też umieszczono nietypową płytę z tropem dinozaura megalosauripusa. Nietypowych płyt jest na placu więcej. Część z nich tworzy tak zwany Szlak Geologiczny, prezentujący rodzime skały z Szydłowca, Tumlina, Nietuliska, Parszowa, Bolechowic czy Morawicy. Jest też Szlak Żelaza, który zaczyna się przy ulicy Spółdzielczej i prowadzi ulicą Krętą przez rynek, a następnie w górę wzdłuż schodów wiodących do ulicy Armii Krajowej.
Na placu w zeszłym tygodniu ustawiony został infomat, multimedialny kiosk informacyjny, w którym przez cały czas prezentowane są informacje zamieszczane na stronie internetowej Urzędu Miasta przydatne dla mieszkańców i turystów. Można też przeglądać Biuletyn Informacji Publicznych. Rynek nie jest jeszcze przekazany inwestorowi, czyli Gminie Starachowice.

- Trwają odbiory techniczne. Kiedy się zakończą, zaprosimy wszystkich mieszkańców Starachowic na uroczyste otwarcie placu i piknik. Data nie została jeszcze wyznaczona - powiedziała Iwona Ogrodowska-Ogórek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie