Siatkarki AZS WSBiP KSZO wywalczyły historyczny awans do Orlen Ligi! (WIDEO, zdjęcia)

Rafał SOBOŃ
Rafał Soboń
Siatkarki AZS KSZO Ostrowiec wywalczyły historyczny awans do najwyższej siatkarskiej klasy rozgrywkowej w Polsce. W rywalizacji z Karpatami Krosno trzykrotnie lepsze okazały się podopieczne trenera Dariusza Parkitnego, jednak przebieg potyczki w hali rywalek był bardzo emocjonujący i zakończył go dopiero tie break.
Radość siatkarek AZS WSBiP KSZO Ostrowiec po awans

Radość siatkarek AZS WSBiP KSZO Ostrowiec po awansie do Orlen Ligi

Karpaty Krosno - AZS WSBiP KSZO Ostrowiec -zapis relacji live

Karpaty Krosno - AZS WSBiP KSZO Ostrowiec 2:3 (18:25, 19:25, 25:20, 25:20, 9:15)

Karpaty: Grzegorczyk , Nadziałek , Słonecka , Mikołajewska , Duda, Wajda , Czekajska (libero) oraz Bałucka

AZS KSZO: Brojek, Piekarczyk , Bawoł, Ślęzak, Kosiorowska, Ganszczyk, Ścibisz (libero) oraz Tobiasz, Dydak, Hatala, Soter

Pierwsza partia była wyrównana tylko do stanu po 8. Później na kilka oczek odskoczyły ostrowczanki, wśród których w ataku brylowała Katarzyna Brojek (14:17). Kilka błędów po stronie Karpat sprawiło, że pomarańczowo - czarne ciągle utrzymywały bezpieczne prowadzenie (16:22), które wystarczyło, by Iwona Kosiorowska i Katarzyna Brojek zakończyły pierwszą partię skutecznym blokiem do 18.

Początek drugiego seta był zdecydowanie lepszy w wykonaniu gości, które prowadziły trzema oczkami (2:5), jednak "Karpatki" nie zamierzały łatwo się poddać i dwukrotnie doprowadziły do remisu (6:6, 16:16). Końcówkę seta lepiej wytrzymały ostrowczanki, które pokonały rywalki do 19, a ostatni akcent seta należał do Małgorzaty Ślęzak.

W trzecią partie lepiej weszły gospodynie, które prowadziły trzema oczkami (10:7). Chwilę później pierwszy czas zmuszony był wziąć trener AZS KSZO, jednak niewiele on zmienił i już przy stanie 14:8 Dariusz Parkitny poprosił o kolejny. Jednak ekipa Karpat była kilka oczek przez gośćmi (14:10, 17:10). Siatkarki z Ostrowca mimo niekorzystnego wyniku goniły rywalki, ale udało im się dojść zespół z Krosna na pięć punktów. Wypracowana przewaga gospodyń wystarczyła, by wygrać tę partię 25:20 i złapać kontakt w setach (1:2).

W czwartym secie sporo w grze ostrowczanek było chaosu, a i atak nie był już tak skuteczny jak wcześniej. Te elementy sprawiły, że to siatkarki Karpat kontrolowały sytuacje na parkiecie (10:5, 15:10). Taka pięciopunktowa przewaga podziałała mobilizująco na AZS KSZO i drużyna gości zaczęła odrabiać straty (17:14, 22:18). Pościg jednak okazał się nieskuteczny, gdyż przewaga osiągnięta przez gospodynie była za duża i ostatecznie to rywalki zwyciężyły w czwartym secie 25:20 i doprowadziły do tie breaka.

Dominacja siatkarek AZS KSZO na początku piątego seta nie podlegała dyskusji (1:4), jednak ekipa Karpat znana jest z tego, że łatwo się nie poddaje i tym razem też walczyła o każdą piłkę, doprowadzając dwukrotnie do wyrównania (4:4, 9:9). To było jednak wszystko na co ostrowczanki pozwoliły krośniankom. Sześć punktów z rzędu i skuteczny atak Katarzyny Brojek zakończył seta, mecz i całą rywalizację o Orlen Ligę na korzyść AZS KSZO (3:0). MVP spotkania została rozgrywająca AZS KSZO - Natalia Piekarczyk.