Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radosne święcenie palm przez biskupa Kazimierza Ryczana w Kielcach (WIDEO, zdjęcia)

Lidia CICHOCKA
Biskup ordynariusz Kazimierz Ryczan poświęcił palmy przyniesione przez wiernych do katedry.
Biskup ordynariusz Kazimierz Ryczan poświęcił palmy przyniesione przez wiernych do katedry. Dawid Łukasik
W niedzielę obchodziliśmy Niedzielę Palmową - najstarsze święto w tradycji Kościoła. Na palcu katedralnym w Kielcach palmy przyniesione przez wiernych święcił biskup Kazimierz Ryczan.
Niedziela Palmowa w Kielcach

Niedziela Palmowa w Kielcach

Hierarcha przypomniał, że ostatnia niedziela przed Wielkanocą jest także pierwszym dniem Wielkiego Tygodnia - okresu upamiętniającego w Kościele ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na Krzyżu.

Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła. Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Mieszkańcy miasta witali Jezusa z wielką euforią, krzycząc "Hosanna Synowi Dawidowemu" i rzucali gałązki palmowe na drogę w dowód uwielbienia.

Palmowa Niedziela jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa - czyli świąt wielkanocnych. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów do poświęcenia palemki, symbolizujące nie tylko męczeństwo Chrystusa, ale także odradzające się życie. Zwyczaj święcenia palm wprowadzono jednak dopiero w XI wieku.
W liturgii tego dnia kluczowe są dwa momenty: radosna procesja z palmami oraz czytanie - jako Ewangelii - Męki Pańskiej według jednego z trzech ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza, bo Mękę Pańską według świętego Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i jego ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

- Poświęconą palmę przechowuję przez cały rok, trzymam ją by strzegła od nieszczęść i zapewniała błogosławieństwo - wyjaśniała Anna Czerwińska, która do kościoła przyszła z córką Dominiką.

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży. Wieczorem w katedrze młodzież z różnych parafii otrzymała z rąk biskupa Mariana Florczyka Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia i symbole Światowych Dni Młodzieży. W ten sposób rozpoczęto przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie oraz kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie