Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła Niedziela Palmowa z warsztatami wielkanocnymi w Staszowie (zdjęcia)

Agnieszka Kuraś
Warsztaty ze zdobienia pisanek zgromadziły sporo chętnych.
Warsztaty ze zdobienia pisanek zgromadziły sporo chętnych. Agnieszka Kuraś
W Staszowie już w niedzielę zapachniało Świętami Wielkanocnymi, a to dzięki niezwykłym warsztatom zorganizowanym na Rynku. Można było ozdobić pisanki, pierniki wielkanocne, stworzyć unikatowe kartki, stroiki świąteczne oraz palmę, a także skosztować pysznego żurku.
Warsztaty wielkanocne na rynku w Staszowie

Warsztaty wielkanocne na rynku w Staszowie

Staszowski Ośrodek Kultury już w minioną niedzielę wprowadził mieszkańców miasta w okres świąteczny. Wszystko za sprawą projektu "Wielka Noc - wielka moc. Tradycja ma przyszłość". Na staszowskim Rynku już od godziny 10 rano rozpoczęły się warsztaty nawiązujące do świąt wielkanocnych. I od razu pojawiło się wiele osób chętnych, by wziąć w nich udział.

- Przygotowaliśmy osiem stoisk na, których w ciekawy sposób pokazujemy tradycje wielkanocne związane z naszym regionem - mówił Dominik Rożek ze Staszowskiego Ośrodka Kultury zachęcając jednocześnie do uczestnictwa w warsztatach i skosztowania żurku ugotowanego przez panie z Restauracji Pod Zegarem w Staszowie.

Chętnych na twórcze przedświąteczne działanie było bardzo wielu. Na Rynek przychodziły całe rodziny z dziećmi. Największy tłum gromadził się tam po mszach świętych, na których święcił swoje palmy. Ale ten, kto palmy jeszcze nie miał mógł sam wykonać ją na jednym ze stoisk, gdzie panie chętnie pomagały i podpowiadały, jak ją zrobić. Można było skorzystać także z oferty: "malarni pisanek", "piernikolandii"- stanowiska, gdzie zdobiło się świeże, jadalne pierniki, pracowni kartek świątecznych, czy figurek wielkanocnych, które powstawały z masy solnej. Nie małym powodzeniem cieszyło się także stoisko z ludowymi koszykami oraz to, na którym robiono stroiki wielkanocne.

- Bardzo nam się tu podoba. Dużo można zrobić na przykład ozdobić jajka, czy pierniczki, każdy jak chce. Byłyśmy już wszędzie, teraz lepię z masy solnej króliczka - mówi czwartoklasistka Klaudia. - A ja baranka, jak się upiecze, to zabiorę go do domu i dam mamie - dodaje jej siostra Martyna.

W niedzielę na rynku rozstrzygnięty został również konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną zgodną z regionalną tradycją. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe w postaci bonów towarowych o wartości: 650 złotych, 480 złotych i 320 złotych odpowiednio za 1, 2 i 3 miejsce. Przyznano również 10 wyróżnień, a za nie uczestnicy otrzymali bony 160 złotowe. Pierwsze miejsce zajęła palma z Niemścic, a wykonały je dwie Anny - Jakóbik i Szymkiewicz.

Projekt realizowany przez Staszowski Ośrodek Kultury dofinansowano w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich "Europa inwestująca w Obszary Wiejskie" PROW w wyniku realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju LGD "Białe Ługi".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie