Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czekając na Wielkanoc! Niedzielą Palmową rozpoczynamy przygotowania do świąt

Grzegorz LIPIEC
archiwum
Niedziela Palmowa rozpoczyna ona okres duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Korowody z barwnymi i okazałymi palmami, modlitwa i skupienie. Zaczynamy Wielki Tydzień.

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa

Zwana jest także Niedzielą Męki Pańskiej, Niedzielą Kwietną bądź Niedzielą Wierzbną. Obchodzi się ją na siedem dni przed Wielkanocą.

Dziś Niedziela Palmowa. Liturgia tego dnia obchodzona jest na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy na pięć dni przed jego ukrzyżowaniem. Według Pisma Świętego, tłumy, które wówczas były obecne rzucały na drogę gałązki oliwne i palmowe.

- Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas coraz bardziej w nastrój Świąt Paschalnych - wyjaśnia ksiądz Adam Marek z tarnobrzeskiej Parafii Chrystusa Króla. - Dlatego zachęcam wszystkich do tego, aby wzięli udział w niedzielę w procesjach z palmami. W okresie Wielkiego Tygodnia mamy przeżywać mękę Chrystusa, wyciszyć się, oddać wierze.

W Polsce Niedzielę Palmową obchodzimy od średniowiecza. Jej symbolem są palmy, przynoszone do kościoła.

TRADYCJA

W ostatnich latach te "żywe gałązki" zastępują sztuczne, które możemy kupić choćby w supermarketach. Są jednak w Polsce miejsca gdzie tradycja robienia naturalnych palm wielkanocnych, nadal jest obecna. Tak dzieje się między innymi w Baranowie Sandomierskim, a wszystko za sprawą choćby Zespołu Obrzędowego "Lasowiaczki".

Jak wysoka powinna być palma wielkanocna? Przygotowania do zrobienia wielkanocnej palmy trwały dawniej cały rok. Trzeba zasuszyć trawy, zerwać zieloną trzcinę. W palmie nie może zabraknąć bazi, bo kotki to bardzo istotny element dekoracyjny.

Palma to nie tylko przyozdobione gałązki, które po poświęceniu wtykamy do wazonów lub za obraz na ścianie. To także szereg ludowych tradycji i obrzędów, o których, zdaniem lasowiaczki, nie wolno zapominać. Po wyjściu z kościoła, kumoszki biły się palmami po bolących miejscach. Uderzano gałązkami po kolanach, krzyżach i głowie. Wszędzie tam, gdzie bolało. Uderzenia palmą porównywano do namaszczenia. Poświęconej palmy nie wolno było wnosić do domu lub mieszkań. Wisiała ona nad wejściem.

PROCESJE I KONKURSY

Przed nami finał czwartej edycji Gminnego Konkursu "Najpiękniejsza i największa palma wielkanocna". Prezentacja palm odbędzie się w niedzielę, 13 kwietnia, o godzinie 9 w Środowiskowym Domu Kultury w Skopaniu. Przed mszą świętą w Kościele w Skopaniu będzie można wziąć udział w przemarszu korowodu z barwnymi palmami wielkanocnymi, wśród których największe mogą sięgać kilku metrów. Po nabożeństwie: ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i spotkanie integracyjne.

W Niedzielę Palmową na procesje z palmami na godzinę 12 zaprasza Parafia Chrystusa Króla na tarnobrzeskim osiedlu Przywiśle. Największa procesja przejdzie ulicami osiedla Serbinów. Początek: godzina 10.30. Parafia Zwiastowania Pańskiego w Stalowej Woli zaprasza na dwie procesje - o godzinie 10.30 o godzinie 12. Parafia Opatrzności Bożej w Stalowej Woli zaprasza na godzinę 11.30, a Parafia Świętego Floriana w Stalowej Woli na godzinę 11.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie