Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To było rekordowe rozdanie stypendiów z "Kapitału Ludzkiego". Zobaczcie jak uczniowie skorzystali z pomocy

Piotr BURDA
Stypendystka Monika Łach z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, która w ubiegłym roku wygrała Olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Stypendystka Monika Łach z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, która w ubiegłym roku wygrała Olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Rolniczych Aleksander Piekarski
Żal, że to już koniec "Kapitału Ludzkiego". W szóstej edycji programu stypendialnego wsparcie finansowe otrzyma 342 świętokrzyskich uczniów.

To rekordowa liczba w historii stypendiów z "Kapitału Ludzkiego". - Znacznie więcej niż średnia z poprzednich pięciu edycji programu, kiedy to stypendia otrzymywało po około dwustu uczniów - podkreśla Piotr Żołądek, członek zarządu województwa, nadzorujący wdrażanie programu Kapitał Ludzki w regionie.

Nie jest łatwo je otrzymać. Trzeba wykazać się dobrymi ocenami, sukcesami w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. Stypendia (3,6 tysiąca złotych rocznie) otrzymują uczniowie z rodzin o dochodach nie przekraczających 1078 złotych netto na jedną osobę.

Przede wszystkim muszą to być uczniowie ambitni. Tacy jak Konrad Komisarczyk, uczeń w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Skłodowskiej - Curie w Końskich. Stypendium jest nagrodą za sukcesy w konkursach przedmiotowych, które odnosił w ubiegłym roku, jako uczeń gimnazjum w Stąporkowie. - Sukces wymaga poświeceń, choć nie jestem człowiekiem, który cały czas siedzi nad książkami. Od pół roku jest w liceum i muszę przyznać, że wymaga to większej pracy niż w gimnazjum - mówi Konrad Komisarczyk.

Konrad był już stypendystą "Kapitału Ludzkiego" w poprzednich edycjach. - Kupiłem sobie komputer, opłaciłem dostęp do Internetu, kupiłem sporo książek. To wymierne korzyści - mówi Konrad Komisarczyk.

Po raz pierwszy stypendium otrzymała Monika Łach, tegoroczna maturzystka z Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. W ubiegłym roku zdobyła pierwsze miejsce w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Po maturze chciałaby studiować medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendium z pewnością pomoże jej w realizacji życiowych planów. - Jestem przykładem tego, że nie tylko uczniowie z dużych miast, takich jak Kraków czy Kielce, mogą odnosić ogólnopolskie sukcesy - mówi Monika Łach.
Niestety, kończy się "Kapitał Ludzki", tym samym kończą się stypendia z tego programu. Począwszy od 2008 roku Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego zrealizowało sześć edycji programu stypendialnego, które objęły wsparciem ponad 1,3 tysiąca uzdolnionych świętokrzyskich uczennic i uczniów. Łączna wartość przyznanych stypendiów to ponad 4,7 miliona złotych.

Być może pojawi się jeszcze dodatkowa szansa na stypendia z rezerw programu "Kapitał Ludzki". Okaże się to w połowie roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie