Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa tysiące osób uczestniczyło w Świętokrzyskim Misterium Męki Pańskiej ulicami Kielc [WIDEO, zdjęcia]

Piotr BURDA
Na kieleckim rynku krzyż przejęli sportowcy z Vive Targów Kielce i Korony Kielce. Od lewej Sławomir Szmal, prezes Vive Targów Kielce Bertus Servaas, piłkarz Daniel Gołębiewski, trener bramkarz Korony Mariusz Mucharski, piłkarz Kamil Sylwestrzak.
Na kieleckim rynku krzyż przejęli sportowcy z Vive Targów Kielce i Korony Kielce. Od lewej Sławomir Szmal, prezes Vive Targów Kielce Bertus Servaas, piłkarz Daniel Gołębiewski, trener bramkarz Korony Mariusz Mucharski, piłkarz Kamil Sylwestrzak. Dawid Łukasik
Ta niezwykła droga krzyżowa tradycyjnie zaczęła się w kościele Świętego Wojciecha i wiodła kieleckimi uliczkami, przez Rynek, aż na Plac Panny Maryi pod katedrą. Przewodzili jej trzej kieleccy biskupi, za nimi szli przedstawiciele świata nauki, kultury, politycy, samorządowcy, sportowcy i dziennikarze.
Droga krzyżowa w Kielcach

Droga krzyżowa w Kielcach

W drodze krzyżowej mimo deszczu wzięło udział dwa tysiące osób. Na zdjęciu pątnicy na Rynku w Kielcach.
W drodze krzyżowej mimo deszczu wzięło udział dwa tysiące osób. Na zdjęciu pątnicy na Rynku w Kielcach.

W drodze krzyżowej mimo deszczu wzięło udział dwa tysiące osób. Na zdjęciu pątnicy na Rynku w Kielcach.

Pogoda nie była łaskawa dla pątników. Tuż po wyjściu z kościoła świętego Wojciecha zaczął padać deszcz. Zamiast lampionów uczestnicy drogi krzyżowej musieli trzymać w ręku parasole. Nie przeszkodziło to jednak w religijnym skupieniu. Sprzyjała mu oprawa artystyczna, przygotowana przez Wojewódzki Dom Kultury. Jej elementem był okazały orszak rycerzy Bożego Grobu, towarzyszący niosącym krzyż.

Wśród niosących byli między innymi Bertus Servaas, prezes klubu Vive Targi Kielce i Sławomir Szmal, bramkarz drużyny, piłkarze Korony, kieleccy radni i artyści. Na poszczególnych stacjach wspominano ważne postaci z historii Kielc i wydarzenia z historii miasta. Przywołano powstańców kościuszkowskich i styczniowych, legionistów Piłsudskiego, pomordowanych Żydów, żołnierzy Polski Podziemnej i błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego, zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Dachau i Jana Pawła II. Treść rozważań napisał Arkadiusz Szostak.

Na zakończenie przemówił biskup Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej. Modlił się o błogosławieństwo dla Kielc i jego mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie