Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Cisowie nie lubią drzew na cmentarzu. Są celowo niszczone

Lidia CICHOCKA
Potężna brzoza została uszkodzona celowo.
Potężna brzoza została uszkodzona celowo. Łukasz Zarzycki
Część mieszkańców Cisowa w gminie Daleszyce stara się usunąć drzewa rosnące na miejscowym cmentarzu

Pan Kazimierz, mieszkaniec Cisowa w gminie Daleszyce jest oburzony tym, co robią inni. - Ten cmentarz był jak park a teraz ktoś postanowił usunąć wszystkie drzewa i robi to po cichu, niszcząc korę, podcinając je żeby uschły, bo wtedy rzeczywiście zagrażają otoczeniu.

Rzeczywiście, na cisowskim cmentarzu kilka drzew ma zniszczoną korę, na innych widać ślady ludzkiej działalności.

- Cóż z tego, że radny i sołtys są za drzewami skoro nikt nic nie robi by je uratować, policja nie reaguje a przecież powinna - dodaje pan Kazimierz.

Cmentarz w Cisowie od 1992 roku wpisany jest do rejestru zabytków, zgodę na wycięcie drzew musi więc wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków, ale do niego żadne pismo w tej sprawie nie wpłynęło. Burmistrz gminy Daleszyce Wojciech Furmanek nieoficjalnie słyszał o sprawie drzew i jest za ich usunięciem. - W Cisowie jest bardzo dużo zieleni i te kilka drzew nie powinno być problemem. Zresztą możemy, tak jak w Kielcach w zamian za ich wycięcie posadzić inne - mówi i tłumaczy, że drzewa na cmentarzu zagrażają pomnikom. - Słyszałem, że lecą z nich gałęzie więc chyba lepiej je wyciąć zanim narobią szkody?

Tak wygląda pień innego uśmiercanego drzewa.
(fot. Łukasz Zarzycki)

Wniosek o wycięcie musi jednak napisać do konserwatora proboszcz, który jest zarządcą cmentarza. Usuniecie suchych drzew, zagrażających bezpieczeństwu to jedna sprawa, wycięcie zdrowych jest bardzo problematyczne. Wiąże się oczywiście z opłatami, których wysokość zależy od obwodu pnia oraz rodzaju i gatunku drzewa. Stawki określa minister środowiska - generalnie zasada jest taka: im grubsze drzewa, tym wyższy współczynnik. Te w Cisowie są okazałe więc i opłaty mogą być wysokie. Co więcej, usunięcie drzew z nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków kosztuje drożej, i to o 100 proc. Wycięcie drzewa bez zezwolenia wiąże się z karą, która wynosi trzykrotność zwykłej opłaty za usunięcie.

- Już kilka lat temu grupa osób chciała wyciąć drzewa z naszego cmentarza - mówi pan Kazimierz.- Udało się je uratować, ale jak widać, nie wszyscy odpuścili. Może świadomość wysokich opłat powstrzyma ich zapędy do zmieniania cmentarza w betonową pustynię?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie