Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoty Żuraw. Kasztelania w Kijach najlepszą inwestycją 2013 roku w powiecie pińczowskim

/MIO/
Panorama głównego obiektu Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania.
Panorama głównego obiektu Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania. Alicja Mazurek
Samorządowa Instytucja Kultury Kasztelania została uznana za najlepszą inwestycję powiatu pińczowskiego w czwartej edycja konkursu Złoty Żuraw organizowanego przez "Echo Dnia", Targi Kielce oraz portal inwestycje.kielce.pl i Stowarzyszenie Kieleckie.
Wójt Gminy Krzysztof Słonina i szef działu promocji i marketingu Urzędu Gminy Krzysztof Hynek prezentują dyplom konkursu Złoty Żuraw.
Wójt Gminy Krzysztof Słonina i szef działu promocji i marketingu Urzędu Gminy Krzysztof Hynek prezentują dyplom konkursu Złoty Żuraw.

Wójt Gminy Krzysztof Słonina i szef działu promocji i marketingu Urzędu Gminy Krzysztof Hynek prezentują dyplom konkursu Złoty Żuraw.

Kasztelania - pięknie zlokalizowany obiekt - jest rekonstrukcją budowli sławiącej przed wiekami pobliski Czechów. Dziś usytuowano go w Kijach, w bardzo urokliwym otoczeniu akwenów, wzniesień i z panoramą stolicy gminy w tle. Kasztelania to siedziba Samorządowej Instytucji Kultury, w której koncentruje się niemal całe życie intelektualne i kulturalne na tylko gminy, ale i regionu.

Dyplom, gratulacje i honory odebrał w czasie gali w Kielcach wójt gminy Krzysztof Słonina, który z trudem ukrywa satysfakcję i dumę z tego faktu.

Samorządowa Instytucja Kultury Kasztelania w Kijach, to kilka obiektów zrealizowanych za sumę nieco ponad 2,5 miliona złotych przez samorząd gminy Kije. Budynek samej Kasztelanii to zaledwie część dużego przedsięwzięcia położonego na łącznej powierzchni ponad 3 hektarów. Są tutaj także boiska, amfiteatr, dwa stawy, parkingi, chodniki i miejsca parkingowe. Tereny wkomponowane są i sąsiadują zarówno z obiektami Zespołu Placówek Oświatowych jak i Urzędu Gminy, przed którym w dniu oddania Kasztelani do użytku uroczyście odsłonięto posąg rycerza Mściwoja ze Skrzynna, który w batalii grunwaldzkiej wsławił się zabiciem mistrza Urlicha Von Jungingena.

Całość zrealizowano w ramach projektów o nazwach "Rewitalizacja terenów podworskich w Kijach - przywrócenie dawnej Kasztelani oraz "Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej - Zamku w Kijach". Oba projekty dofinansowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Rozwoju Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Kasztelania spełnia bardzo ważną funkcję kulturotwórcza. Otoczony murami obiekt ma w swoją bryłę wkomponowane trzy baszty, budynki przeznaczone do imprez, zajęć dla zespołów, solistów, spotkań i prób oraz scenę amfiteatralną, którą dodatkowo obudowano szklanymi, łatwymi w demontażu ekranami. Przed sceną zlokalizowany jest amfiteatr dla widzów - z myślą o wielkich przedsięwzięciach plenerowych. A tych w nachodzącym czasie zapowiada się wiele.

Już ubiegłej jesieni Kasztelania była miejscem mety tradycyjnego rajdu Tożsamość i Pamięć na trasie Kliszów-Kije. W czasie nadchodzącego, długiego majowego weekendu w Kasztelani dziać będą się rzeczy ważne i znaczące dla społeczności gminy. Gminy, która ma teraz "perełkę" docenioną w prestiżowym konkursie i na trwałe wpisaną do grona najlepszych świętokrzyskich inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie