Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na buskiej "Górce" już Wielkanoc. Niezwykły kiermasz

Adam LIGIECKI [email protected]
Spektakl oparty na tradycyjnych obrzędach ludowych był jednym z wydarzeń Wiosennego Jarmarku Folklorystycznego 2014 w ośrodku na buskiej Górce.
Spektakl oparty na tradycyjnych obrzędach ludowych był jednym z wydarzeń Wiosennego Jarmarku Folklorystycznego 2014 w ośrodku na buskiej Górce. Agata Wolska
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy na buskiej Górce już dostraja się do wielkanocnych klimatów. Oglądaliśmy kraszenie jaj, była dyngusowa "lejkowo sikowka", na etnokiermaszu królowały kolorowe palmy, pisanki i kartki świąteczne

Rok z Kolbergiem

W programie znalazła się też prezentacja multimedialna o Oskarze Kolbergu.
W programie znalazła się też prezentacja multimedialna o Oskarze Kolbergu.

W programie znalazła się też prezentacja multimedialna o Oskarze Kolbergu.

Rok z Kolbergiem

Oskar Kolberg (1814-1890) był etnografem, folklorystą, kompozytorem, badaczem kultury ludowej. Uważny jest za twórcę podstaw polskiej etnografii. Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, 2014 rok został ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga.

Na Wiosenny Jarmark Folklorystyczny 2014 uczniowie ośrodka na Górce zaprosili kolegów ze Szkoły Podstawowej w Zbludowicach. Impreza stanowiła formę popularyzacji dokonań Oskara Kolberga - wybitnego, acz nieco zapomnianego polskiego etnografa.

- Niestety, to prawda. Z badań przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku wynika, że zaledwie 8 procent Polaków potrafi wskazać, czym Kolberg się zajmował. Stąd nasza próba "odkurzenia" tej postaci - podkreśla szkolny koordynator projektu Agata Wolska.

ODŚWIEŻANIE PRZESZŁOŚCI

2014 rok to Rok Oskara Kolberga, a młodzi podeszli do sprawy... bardzo młodzieżowo. Po wydobyciu z lamusa ludowych tradycji, opowieści uczniowie z Górki i Zbludowic proponują nowoczesną formę "odświeżania przeszłości".

W programie kwietniowej imprezy znalazły się między innymi: prezentacja multimedialna, pokaz starej mody - strojów i rekwizytów, spektakl sceniczny, koncert "future folk". Młodzi mieli też mocne wsparcie. W roli gościa honorowego i eksperta wystąpił Franciszek Rusak.

Prelekcję o Kolbergu przygotował znany buski regionalista Franciszek Rusak.
Prelekcję o Kolbergu przygotował znany buski regionalista Franciszek Rusak.

Prelekcję o Kolbergu przygotował znany buski regionalista Franciszek Rusak.

SIKOWKA NA LEJKA

Znany buski regionalista, badacz i animator kultury przygotował interesującą prelekcję "O Oskarze Kolbergu". Postaci kultowej, lecz - niestety - coraz bardziej tonącej w morzu niepamięci. Franciszek Rusak przybliżył młodym sylwetkę oraz dokonania etnografa.

Ze swadą i właściwym sobie poczuciem humoru opowiadał również o tradycjach okresu Wielkanocy. Największy aplauz wśród słuchaczy wzbudziła... "Lejkowo sikowka", czyli krótki wykład o korzeniach jednej z naszych ulubionych świątecznych tradycji - śmigusie dyngusie. Dykteryjkę pana Franciszka zapamiętali zwłaszcza chłopcy. Wszak już za trzy dni, w lany poniedziałek, będą musieli sprostać wyzwaniu i - jak każe staropolski obyczaj - ostro polewać wodą panny i mężatki!

KRASZANKI... Z GWARĄ

Dopełnienie prelekcji stanowił pokaz multimedialny. Mateusz Rogowski z klasy I T ośrodka zaprezentował swój projekt - "Kim był Oskar K.?". Poświęcony rzecz jasna Kolbergowi.

Potem do głosu doszli uczniowie ze Zbludowic. Młodzi aktorzy: Karolina Kolanowska, Klaudia Mazur, Wiktoria Pycia, Julia Zugaj, Bartosz Borkowski i Łukasz Pysiak wystąpili ze spektaklem "Kraszenie jaj - zwyczaj, który odchodzi do lamusa". Z wielką starannością i pietyzmem odtworzyli na scenie malowanie pisanek wielkanocnych, prezentując przy okazji stare ludowe stroje i rekwizyty.

Ale to nie wszystko. Szóstka nastolatków ze Zbludowic podbiła serca publiczności... językiem przedstawienia. Przez całą sesję kraszenia jajek posługiwali się perfekcyjnie gwarą!

Na stoiskach na etnokiermaszu na Górce królowały pisanki, zajączki i ozdoby wielkanocne.
Na stoiskach na etnokiermaszu na Górce królowały pisanki, zajączki i ozdoby wielkanocne.

Na stoiskach na etnokiermaszu na Górce królowały pisanki, zajączki i ozdoby wielkanocne.

FOLKLOR PRZYSZŁOŚCI

Skrzyżowanie tradycji z nowoczesnością mieliśmy podczas koncertu "future folk". Ten folklor przyszłości - według Dominiki Soboń i Anety Dłubak - zabrzmiał bardzo inspirująco. Uczennice ośrodka na Górce zaśpiewały nasze ludowe standardy: "Głęboka studzienka", "Lipka", "W moim ogródecku", "Czerwone jagody", otrzymując w nagrodę gromkie brawa.

Kolorytu imprezie dodał także etnokiermasz. Cieszył się dużym zainteresowaniem, a na stoiskach można było oglądać - i kupić - barwne ozdoby wielkanocne: pisanki, palmy, zajączki czy kartki świąteczne.

TRADYCJA TO NIE NUDA

Kim był Oskar K.? - pytał Mateusz w swojej prezentacji. Wiosenny Jarmark Folklorystyczny przypomniał postać wybitnego etnografa. Trafił do młodzieży - mimo różnic wiekowych, kulturowych, sposobu postrzegania świata.

- To była bardzo fajna impreza. Przekonała nas, że tradycja, ludowość wcale nie musi być nudna. Kiedy się ją bliżej pozna, bywa śmieszna, ciekawa i dziwna - przyznają zgodnie uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na Górce. - Dokładnie taka ja my. A Oskar Kolberg... jest okay!

Takie piękne palmy wielkanocne robią wrażenie!
Takie piękne palmy wielkanocne robią wrażenie!

Takie piękne palmy wielkanocne robią wrażenie!

Na potwierdzenie tych słów folkowy program "z Kolbergiem na sztandarach" zaprezentowali też w sali koncertowej Marconiego. Dla kuracjuszy, którzy na przedświąteczny turnus przyjechali do Buska z całej Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie