Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włosi inwestują w zdrowie ostrowiczan

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
Do końca roku plac budowy zamieni się w nowoczesne Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii.
Do końca roku plac budowy zamieni się w nowoczesne Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii. Anna Śledzińska
Budynek nowoczesnej kliniki, która powstaje w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie miał trzy, a nie dwa piętra. Przyjęcie pierwszych pacjentów planowane jest na wrzesień
Ettore Sansavini (z prawej) chwali sobie współpracę ze starostą ostrowieckim Zdzisławem Kałamagą.
Ettore Sansavini (z prawej) chwali sobie współpracę ze starostą ostrowieckim Zdzisławem Kałamagą.

Ettore Sansavini (z prawej) chwali sobie współpracę ze starostą ostrowieckim Zdzisławem Kałamagą.

Nowoczesną klinikę kardiologiczną, a w przyszłości także neurologiczną, buduje w Ostrowcu Świętokrzyskim włoska spółka GVM Carint.

W sobotę plac budowy oglądał prezes firmy GVM Carint Ettore Sansavini. Zdecydował między innymi o tym, że budynek będzie miał trzy, a nie dwa piętra.

- Chcemy tu zbudować szpital, kompletną klinikę kardiologiczną, dobrą ofertę dla okolicznych mieszkańców. Rozmawialiśmy dzisiaj na temat nowinek technologicznych, które chcielibyśmy tutaj zainstalować - mówi Ettore Sansavini, podkreślając dobrą współpracę ze starostą ostrowieckim i przychylność dla inwestycji. - To sprawia, że mamy odwagę tu inwestować, chcielibyśmy jednak mieć pewność, że będziemy mieć zapewnione kontraktowanie świadczeń, jakie tu będziemy wykonywać. Liczę na to, że współpraca na linii prywatny inwestor - administracja państwowa będzie przykładem dla innych krajów europejskich.

Pomóc w tym może całkowite przeniesienie kardiologii z ostrowieckiego szpitala do działającego już od sześciu lat Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii.

PIERWSI PACJENCI POD KONIEC ROKU

W początkowej fazie budynek miał mieć dwie kondygnacje, o powierzchni około 2 tysięcy metrów kwadratowych. W sobotę Włosi poinformowali, że prawdopodobnie dobudowane będzie jeszcze jedno piętro, w pierwszym etapie w stanie surowym, zamkniętym.

- Planujemy zakończenie inwestycji tak, by można było wprowadzić pierwszych pacjentów już we wrześniu tego roku - mówi Stanisław Bartuś, prezes zarządu GVM Carint Polska. - Naszym celem jest rozszerzenie świadczeń w zakresie elektroterapii, ponieważ w Ostrowcu mamy jedną z lepszych kadr medycznych w tej dziedzinie. W dalszej kolejności wprowadzane będą zabiegi wykonywane na sercu, zamykanie ubytków, zabiegi endowaskularne na naczyniach obwodowych na kończynach i tętnicach szyjnych, potem współpraca z tutejszą neurologią i zbudowanie serwisu dla chorych z udarem mózgu.

Po modernizacji zwiększy się liczba łóżek kardiologicznych, poszerzony będzie zakres zabiegów elektroterapii o nowoczesne procedury takie, jak kardiowertery - defibrylatory serca oraz układy resynchronizujące serce, a także nowe typy ablacji. Wprowadzone zostaną ponadto ratujące życie zabiegi leczenia krytycznego niedokrwienia kończyn.

NOWOCZESNE LECZENIE UDARÓW

W planach jest również rozszerzenie działalności Centrum o najnowocześniejszą pomoc pacjentom neurologicznym.

- Pod względem technicznym jesteśmy na to gotowi, pod względem merytorycznym potrwa to jeszcze trochę. Serwis neurologiczny działa w tej chwili w dwóch miejscach w Polsce. To technologia i umiejętności lekarskie, będące w naszym kraju w fazie początkującej. W innych krajach w Europie jest to też niezwykła rzadkość.

Jak wyjaśnia Stanisław Bartuś obecnie standardowe leczenie pacjentów z udarem mózgu polega na podawaniu leków i staraniach, by stan się nie pogorszył. Nowsze leczenie farmakologiczne dla chorych, którzy do szpitala trafią odpowiednio wcześnie, polega na podawaniu specjalnych leków, które rozpuszczają skrzeplinę w głowie.

- Nowszą metodą jest wprowadzenie specjalnego cewnika do miejsca, gdzie jest skrzeplina, aby ją rozpuścić i nie podawać tak dużej ilości leków - tłumaczy Stanisław Bartuś. - Jeszcze nowsza polega na wprowadzeniu cienkiej rurki i przy użyciu sprężyn usunięcie skrzepliny. To już najwyższa technologia, mam nadzieję że w ciągu dwóch - trzech lat będziemy ją tu wykonywać. Podstawą jednak będzie dobra współpraca ze szpitalem.

W ostrowieckiej placówce ma również działać Klub Pacjenta, prowadzony przez fundację. Rekonwalescenci będą w nim mogli uczyć się pielęgnacji po pobycie w szpitalu, prawidłowego stylu życia, a specjaliści pomogą im odnaleźć się w życiu po długotrwałej chorobie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie