Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie bolesne rocznice w Pińczowie

Michał IMOSA [email protected]
Uroczystą mszą świętą w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęto pińczowskie obchody rocznic zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
Uroczystą mszą świętą w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęto pińczowskie obchody rocznic zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Alicja Mazurek
Sztandar I Drużyny Harcerskiej z 1919 roku powrócił do Pińczowa. W uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej uczestniczyli najstarsi przedwojenni druhowie
W Miejscu Straceń na Zawięzieniu kwiaty na grobach spoczywających tu bohaterów złożyli szefowie samorządu gminy i powiatu.
W Miejscu Straceń na Zawięzieniu kwiaty na grobach spoczywających tu bohaterów złożyli szefowie samorządu gminy i powiatu.

W Miejscu Straceń na Zawięzieniu kwiaty na grobach spoczywających tu bohaterów złożyli szefowie samorządu gminy i powiatu.

Uroczystym nabożeństwem w świątyni pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Mirowie rozpoczęły się pełne patriotycznych treści obchody rocznic zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Połączono je z uroczystym przekazaniem do Muzeum Regionalnego sztandaru I Pińczowskiej Drużyny Harcerskiej z 1919 roku, który po renowacji w Muzeum Wojska Polskiego przekazany został w depozyt pińczowskiej placówce.

Na spotkanie pamięci zorganizowane pod patronatem burmistrza Włodzimierza Baduraka i starosty Zbigniewa Kierkowskiego przybyli zaproszeni z całego kraju najstarsi, przedwojenni pińczowscy druhowie. Nie zabrakło między innymi Piotra Strzeleckiego - pierwszego po wojnie chorążego sztandaru historycznej drużyny harcerskiej. Liturgie koncelebrowali: ksiądz kanonik Jan Staworzyński, kustosz Sanktuarium na Mirowie ojciec Marek Madej i pochodzący z Pińczowa ksiądz Adam Możdżyński. Podczas celebry dyrektor Muzeum Regionalnego Jerzy Znojek przypomniał dzieje sztandaru, który ma dla mieszkańców miasta ogromną wartość - nie tylko historyczną. Po liturgii goście obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze w klasztornej Kaplicy Katyńskiej.

Z Mirowa, w ślad za pocztami sztandarowymi, wszyscy uczestnicy obchodów przeszli przed Pomnik Katyński na cmentarzu przy ulicy Grodziskowej, gdzie także złożono kwiaty. Tam Bożena Szatkowska Mostek przypomniała historię tego miejsca. Pomnik upamiętnia pochodzących z Pińczowa oficerów, którzy stracili życie na Wschodzie. Dalsza część obchodów odbyła się w Miejscu Straceń na tak zwanym Zawięzieniu, gdzie w czasie okupacji niemieccy żołnierze rozstrzelali pińczowskich harcerzy. W tym szczególnym miejscu odśpiewano hymn państwowy, a następnie zebrani wysłuchali gawędy profesora Adama Massalskiego na temat historii harcerstwa w Polsce i na Ziemi Pińczowskiej. Odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty w miejscu spoczynku bohaterów.

Najstarsi pińczowscy harcerze uczestniczyli w symbolicznym akcie przekazania odrestaurowanego sztandaru z 1919 roku do Muzeum Regionalnego w Pińczow
Najstarsi pińczowscy harcerze uczestniczyli w symbolicznym akcie przekazania odrestaurowanego sztandaru z 1919 roku do Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

Najstarsi pińczowscy harcerze uczestniczyli w symbolicznym akcie przekazania odrestaurowanego sztandaru z 1919 roku do Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

Obchody zakończyło spotkanie w salach muzeum, gdzie od kilku dni trwa wystawa autorska Teresy Znojek obrazująca koszmar II wojny światowej i gdzie wspomniany sztandar został symbolicznie przekazany dyrektorowi Jerzemu Znojkowi. W muzeum wyeksponowano także tablicę z nazwiskami darczyńców, ofiarodawców cegiełek przeznaczonych na renowacje sztandaru.

W pińczowskich uroczystościach udział wzięli harcerze, przedstawiciele Muzeum Harcerstwa w Warszawie - dyrektorka Kazimiera Traczyk i były przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego Andrzej Brodzik, a organizatorami obchodów były: Muzeum Regionalne, Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Pińczowie i Urząd Miasta i Gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie