Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święcenie pokarmów w starachowickich kościołach

M.K.
  Świecenie pokarmów w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych.
Świecenie pokarmów w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Wielka Sobota to ostatni dzień przygotowań do Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycyjnie we wszystkich kościołach święcone są pokarmy, które rano w Wielką Niedzielę trafią na wielkanocny stół.

Do południa do starachowickich kościołów płynęły potoki wiernych. Ludzie przychodzili całymi rodzinami, aby uczestniczyć w błogosławieniu pokarmów. W koszyczkach tradycyjnie znalazły się jajka, kiełbasy, baranki, chrzan, sól, chleb. Każdy z pokarmów coś symbolizuje. Chleb, symbol ciała Chrystusa, ma przynieść nam dobrobyt i pomyślność. Jajko to znak odradzającego się życia, Jezusowego zwycięstwa nad śmiercią. Sól ma moc odstraszania wszelkiego zła, chrzan jest symbolem siły i potęgi, ale też goryczy męki Jezusa. Kiełbasy mają zapewnić dostatek i zdrowie. Baranek to symbol Baranka Bożego, ofiary. Większość niesionych koszyczków przybrana była w tradycyjny sposób - listkami borówek, kwiatami i przykryta białymi serwetami.

Wielka Sobota to nie tylko dzień święcenia pokarmów. Jest to dzień wyciszenia, żałoby po śmierci Jezusa oraz oczekiwania na jego zmartwychwstanie Chrystusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie