Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór z władzami Radomia o utrzymanie Ośrodka Młodzieży w Krychnowicach

/Sok/
- Władze Radomia nie przekazują nam tyle pieniędzy, ile się należy na każdego wychowanka. Istnienie Ośrodka Młodzieży w Krychnowicach jest zagrożone - alarmuje dyrekcja szkoły specjalnej. - Dotacja jest przygotowana zgodnie z prawem - odpowiadają władze oświatowe w Radomiu.

Kontrowersje dotyczą Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Pałacyk", jaki funkcjonuje w szpitalu w Krychnowicach. Jest to jednostka niepubliczna. Ośrodek opiekuję się dziećmi w wieku 3-18 lat zagrożonymi niedostosowaniem społecznym, z zaburzeniami emocji, nierealizującymi obowiązku szkolnego na poziomie gimnazjum. W tej chwili w Ośrodku jest już 50 wychowanków.

SUKCES PO TRUDACH

- W krótkim czasie dzięki pracy wykwalifikowanej kadry pedagogicznej nasz Ośrodek osiągnął znaczące sukcesy, co jest doceniane przez współpracujących z nami rodziców, opiekunów prawnych i instytucji opiekuńczo-wychowawczych z całej Polski - mówi Adela Burakowska, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Pałacyk".

Jedna z wychowanek otrzymała nawet stypendium artystyczne z rąk prezydenta Andrzeja Kosztowniaka, inna wygrała konkurs literacki organizowany przez Radomski Ogródek Jordanowski. Nauczyciele dodają, że drużyna piłkarska wychowanków zajęła V miejsce w Międzynarodowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej w Warszawie, uznana została za najbardziej zdyscyplinowaną ekipę, jej kapitan wybrany został najlepszym zawodnikiem turnieju, a trener najlepszym opiekunem. W XII Turnieju Halowej Piłki Nożnej Domów Dziecka w Radzyminie chłopcy zajęli trzecie miejsce, grali też wcześniej w turnieju organizowanym przez KS Zamłynie, rywalizując z profesjonalnymi Klubami. Troje kolejnych wychowanków zdołało osiągnąć zaliczenie śródroczne klasy drugiej, dzięki czemu mają szansę pokończyć gimnazjum nadrabiając stracony wcześniej czas.

BRAKUJE PIENIĘDZY

- Jednak istnienie "Pałacyku" jest zagrożone, gdyż decyzją wiceprezydenta Ryszarda Fałka Ośrodek nie otrzymuje dotacji na wszystkich wychowanków, co jest niezgodne
z prawem - dodaje Adela Burakowska.

Nauczyciele pytają się, dlaczego dzieci z "Pałacyku" uznane zostały za gorsze dzieci. Dlaczego pracownicy, wychowawcy, nauczyciele i obsługa zostali skazani na utratę pracy?

- Komu zależy na zniszczeniu "Pałacyka"? Jego stworzenie, wyposażenie i utrzymanie przez pierwsze miesiące istnienia nie kosztowało mieszkańców Radomia ani grosza, a placówka działa na zasadach "non profit" - dodają wychowawcy.

Tymczasem władze Radomia odpowiadają, że zgodnie z informacją złożoną do Wydziału Edukacji Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii "Pałacyk" zapisanych jest 46 wychowanków.

WAŻNE PRZEPISY

Dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Leszek Pożyczka w przesłanym nam stanowisku przypomina, że ustawa o systemie oświaty określa, że placówki niepubliczne otrzymują dotację pod warunkiem złożenia przez osobę prowadzącą placówkę liczby wychowanków nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

- Organ prowadzący MOS "Pałacyk" nie dotrzymał terminu, złożył taką informację 4 listopada 2013 roku. W związku z tym placówka nie została ujęta w planie dotowania w 2014 roku - dodaje dyrektor Leszek Pożyczka.

Mimo niedotrzymania terminu przez placówkę - jak zaznacza dyrektor - prezydent Radomia wyraził zgodę na przekazywanie dotacji na 21 wychowanków - według liczby złożonej w Systemie Informacji Oświatowej. Na taką liczbę przekazywana jest dotacja od stycznia tego roku i dyrekcja Ośrodka wyraziła na to zgodę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie