Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy odwiedzili powiat przysuski by badać jego kulturę

/Sok/
Studenci i pracownicy naukowi odwiedzili muzeum w Przysusze i nasz powiat, by przeprowadzić antropologiczne badania kulturowe.
Studenci i pracownicy naukowi odwiedzili muzeum w Przysusze i nasz powiat, by przeprowadzić antropologiczne badania kulturowe. Archiwum
Liczna grupa studentów, doktorantów i pracowników naukowych Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadziła antropologiczne badania terenowe w Przysusze i Szydłowcu.

Dla gości odwiedzających powiat przysuski i samą Przysuchę było ważne, co przetrwało w codziennej kulturze z dawnych zwyczajów. Wizyta naukowców i studentów odbyła się w ramach projektu badawczego: "Praktykowanie krajobrazu kulturowego. Lokalne i regionalne wymiary zjawiska na przykładzie społeczności z południowego Mazowsza".

ROZMOWY I ZDJĘCIA

Zadanie, jakie przeprowadzali studenci, polegało na dokumentacji fotograficznej oraz zapisie rozmów z mieszkańcami naszego regionu. Naukowcy dokumentowali dziedzictwo kulturowe, poczucie tożsamości, postrzeganie lokalności. Informacje trafiały do kwestionariusza, składającego się z czterech części. Pierwsza część dotyczyła rodziny, dzieciństwa oraz zwyczajów i tradycji. Blok ten złożony był z dwunastu pytań pozwalających informatorom na dość swobodną narrację na temat dzieciństwa, szkoły, pochodzenia rodziny, a także sposobu obchodzenia świąt. Druga część poruszała tematykę miejscowości i lokalności. Składała się z dziewiętnastu pytań mających sprawdzić, co mieszkańcy sądzą o miejscowości, czy w ich odczuciu Przysucha i okolice są miejscami atrakcyjnymi kulturowo i turystycznie, jak wygląda życie w danej miejscowości i koegzystencja z innymi mieszkańcami. Większość pytań miała tu charakter uzupełniający, polegały one na dopytywaniu respondentów.

Trzecia część kwestionariusza dotyczyła regionu i wielokulturowości, zawierała dwanaście pytań, które sprawdzały wiedzę mieszkańców na temat regionu, lokalności, kwestii religijnych oraz tego, w jakim stopniu respondenci są świadomi różnorodności kulturowej i przynależności narodowej czy religijnej.

Ostatnia część zawierała dwanaście pytań dotyczących pamięci jednostki oraz pamięci miejsca. Miały za zadanie sprawdzić wiedzę i świadomość historyczną mieszkańców na temat Przysuchy i południowego Mazowsza.

PRACA W GRUPACH

Studenci zostali podzieleni na trzy grupy: pierwsza grupa trafiła do instytucji kulturalnych w mieście, kolejna do szkół a trzecia do urzędów i stowarzyszeń. W każdej jednostce starano się zrealizować modelowy kwestionariusz i pozyskać kolejnych informatorów. Podstawowymi pojęciami wyznaczającymi ramy realizowanych badań były: lokalność, dziedzictwo, krajobraz kulturowy, pamięć i miejsca pamięci oraz wielokulturowość.

W Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze odbyło się podsumowanie studenckiego projektu, na które przybyli mieszkańcy Przysuchy, przedstawiciele urzędów, w których pozyskiwano relacje i realizowano projektowy kwestionariusz. Efekty badań pokazano w postaci humorystycznych prezentacji multimedialnych. Studenci w swoich wypowiedziach podkreślali bardzo życzliwą i gościnną postawę mieszkańców miasta i okolic, ogromną wiedzę historyczną rozmówców, zaangażowanie w działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Pokłosiem badań terenowych mają być raporty badawcze z Przysuchy, które prawdopodobnie zostaną przedstawione w Przysusze podczas tegorocznych Dni Kolbergowskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie