Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy w gminie Końskie 246 zabytków. Ich katalog opatrzony setkami fotografii przygotował znany regionalista Wojciech Pasek

Marzena KĄDZIELA
Wojciech Pasek prezentuje Katalog Zabytków Miasta i Gminy Końskie
Wojciech Pasek prezentuje Katalog Zabytków Miasta i Gminy Końskie Marzena Kądziela
12 tysięcy zdjęć, zajeżdżony samochód, cztery przebite dętki od roweru czy 60 weekendowych wyjazdów - to tylko niektóre elementy dwuletniej pracy Wojciecha Paska nad Katalogiem Zabytków Miasta i Gminy Końskie. Znalazło się w nim 246 obiektów z naszej gminy.

Każda gmina zgodnie z ustawą z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami ma obowiązek sporządzić gminną ewidencję zabytków. Ustawa mówi, że zabytek to nieruchomość lub rzeczy ruchome, ich części lub zespoły będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową.

ZADANIE DLA WOJCIECHA PASKA

Zadanie stworzenia ewidencji burmistrz Końskich Michał Cichocki powierzył pracownikowi Urzędu Miasta i Gminy Wojciechowi Paskowi. - Wybór osoby do wykonania tego trudnego zadania nie był przypadkowy - mówi burmistrz. - Wojciech Pasek, prezes koneckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, społeczny sekretarza Komisji Opieki nad Zabytkami, znany regionalista, miłośnik historii ziemi koneckiej nadawał się do tego jak nikt inny. Zna doskonale każdy zakątek naszej gminy, potrafi odnajdować to, co innym umyka. Wojtek ze swego zadania wywiązał się znakomicie, a efektem jego pracy jest nie tylko spis zabytków, ale i pięknie wydany katalog.

PIERWSZY TAKI KATALOG W KRAJU

O ile gminna ewidencja zabytków to zadanie obowiązkowe dla gmin, to katalog ze zdjęciami i szczegółowymi opisami, jest już rzeczą zupełnie ponadplanową. - O ile mi wiadomo, nasz katalog jest pierwszym tego typu wydawnictwem w Polsce - mówi Wojciech Pasek. - Tym bardziej jestem dumny z tego, że miałem udział w jego powstawaniu.

Gminna ewidencja zabytków to nie to samo, co lista zabytków województwa świętokrzyskiego. W tej drugiej znajdują się jedynie: kościół św. Anny i kolegiata św. Mikołaja w Końskich, zespół pałacowo - parkowy i dom mieszkalny przy ul. Piłsudskiego 26 w Końskich, zespół rezydencjalny w Modliszewicach, zespół klasztorny bernardynów w Kazanowie, stara kuźnia w Starej Kuźnicy i zespół zakładu i osiedla przemysłowego w Sielpi.
- Tymczasem zdaniem moim i członków Komisji Opieki nad Zabytkami do tych kilku obiektów należało dodać ponad 200 "gminnych" zabytków - kontynuuje Wojciech Pasek. - I tak powstała lista z 246 obiektami, która co pewien czas będzie modyfikowana.

DŁUGIE SPOTKANIA PEŁNE EMOCJONUJĄCYCH DYSKUSJI

O tym, jak powstawała ewidencja, a także kolorowy katalog z 780 zdjęciami Wojciech Pasek opowiadał na spotkaniu z mieszkańcami miasta tuż przed świętami Wielkiej Nocy. Poinformował, że w pracę zaangażowali się mocno społeczni opiekunowie zabytków: Marzenna Kwietniewska - Cisak, Teresa Wołodkiewicz, Bolesław Borowiecki, Bogdan Faworski, Krzysztof Wiatr, Jerzy Rajmund Stańczyk, Tadeusz Śliwak, Krzysztof Woźniak, a także Ryszard Cichoński, Stanisław Cisak, Wacław Pasek, Maciej Sztolcman.

- W ciągu dwóch lat odbyliśmy siedem posiedzeń, na których, burzliwie dyskutując, tworzyliśmy listę naszych zabytków - relacjonuje autor katalogu. - Spotkania te trwały wiele godzin, a dyskusje powodowały ogromne emocje, bowiem każdy z nas to prawdziwy miłośnik kultury i historii Konecczyzny. Finałem tych spotkań było stworzenie gminnej ewidencji zabytków, którą 23 października 2013 roku przyjął w formie zarządzenia burmistrz Michał Cichocki.

GIGANTYCZNA PRACA

Dyskutowało wiele osób, ale gigantyczna pracę wykonywał przede wszystkim Wojciech Pasek. Na spotkaniu w "Kaesemku" dowcipnie podsumował to, co robił. - Zajeździłem całkowicie moje stare auto, musiałem więc przesiąść się na rower, co z kolei spowodowało, że schudłem trzy kilogramy bez żadnych diet - śmiał się bohater spotkania. - Rowerem łatwiej było dotrzeć do wielu miejsc. Podczas moich 60 weekendowych wyjazdów w teren zniszczyłem cztery dętki, trzy aparaty fotograficzne odmówiły posłuszeństwa, a nowe spodnie sztruksowe rozdarł mi pies, który gdzieś zabłąkał się przy moim stanowisku pracy.

KOŚCIOŁY, DZWONNICE, KRZYŻE....

Regionalista wykonał 12 tysięcy zdjęć. W katalogu znalazło się 780. Przedstawiają kościoły, dzwonnice, wieże strażnicze, kapliczki, figury, krzyże, tablice, aleje dawnych dworskich parków, wiejskie chałupy, miejskie domy, kuźnie, mury ogrodzeń i wiele innych obiektów. - Niektórych już niestety nie ma, po prostu rozpadły się, albo zostały zburzone - kończy Wojciech. - Ale są też takie, które w ostatnich dwóch latach zyskały drugą młodość. To między innymi Świątynia Grecka, ogrodzenie parkowe z Domem Wnuczętów, basztami czy kapliczką, ulice Łazienna, Pocztowa, Strażacka.

Katalog Zabytków Miasta i Gminy Końskie wydany przez Muzeum Regionalne PTTK w Końskich w cenie 25 złotych jest do nabycia w siedzibie koneckiego oddziału PTTK przy ul. Partyzantów 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie