Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na chorobę lokomocyjną - polecamy sprawdzone metody

Ewa KURZYŃSKA
Wielka majówka za kilka dni. Kto dobrze zaplanował urlop może korzystać z wolnego czasu na wycieczki, przejażdżki, zwiedzanie.

Groźna zakrzepica

Sposoby na chorobę lokomocyjną - polecamy sprawdzone metody

Groźna zakrzepica

Z długotrwałymi podróżami może być związany rozwój groźnej choroby - zakrzepicy. W przypadku wyprawy samolotem ryzyko rośnie, gdy lot trwa dłużej niż 6 godzin. W przypadku podróży samochodem, autokarem czy pociągiem wzrasta już po 3 godzinach jazdy. Dlaczego? Podczas siedzenia ucisk na uda oraz doły podkolanowe utrudnia przepływ krwi. W efekcie dochodzi do zastojów, które mogą sprzyjać powstawaniu zmian zakrzepowych.

Dlatego, aby zwiększyć własne bezpieczeństwo zaleca się jak najczęstsze przerwy podczas podróży. Aby poprawić krążenie podczas postoju należy się przespacerować, pogimnastykować. Na podróż warto ubrać się luźno. Strój nie powinien uciskać okolic brzucha.

Szczególną czujność powinny zachować kobiety w ciąży oraz ci, którzy w przeszłości chorowali na zakrzepicę lub borykają się z chorobami układu krążenia, na przykład niewydolnością serca.

Niestety uroki podróży może zakłócić choroba lokomocyjna. Uaktywnia się podczas jazdy samochodem, pociągiem, czy autokarem, ale też w trakcie lotu samolotem czy rejsu statkiem. Jaki jest mechanizm powstawania przykrych dolegliwości?

- Podczas jazdy na przykład samochodem wzrok rejestruje zmianę otoczenia, a mózg odbiera te sygnały jako ruch. Błędnik, odpowiadający za zachowanie równowagi, nie odnotowuje jednak zmian pozycji czy położenia ciała. I właśnie te sprzeczne sygnały mogą stać się przyczyną problemów zdrowotnych w trakcie podróży - tłumaczy lekarz medycyny Alina Szylar, pediatra.

DZIECI CHORUJĄ CZĘŚCIEJ

Choroba lokomocyjna częściej dokucza dzieciom. Początkowo mały pasażer traci apetyt, skarży się na niewygodę, sygnalizuje, że źle się czuje. Następnie pojawiają się zawroty głowy, nudności, które mogą przejść w wymioty. Maluch może obficie się pocić.

- Co charakterystyczne, dolegliwości ustępują zazwyczaj tuż po zatrzymaniu się lub zakończeniu podróży i nie pozostawiają trwałych następstw - dodaje lekarka.

Każdy, kto źle znosi podróże, powinien wprowadzić w życie kilka rad, które uczynią je znacznie znośniejszym. Jadąc autokarem, najlepiej zająć miejsce w środkowej części pojazdu, jak najdalej od osi kół. Gdy pojazd ruszy, uwagę dobrze jest skupić na horyzoncie, który jest najmniej ruchomą częścią krajobrazu. Pomóc może także siadanie przodem do kierunku jazdy. Jeżeli będzie to możliwe, należy opuścić oparcie fotela do pozycji półleżącej. Pod głową powinien znaleźć się stabilny zagłówek. Z kolei w czasie lotu samolotem należy usiąść w fotelu umieszczonym nad skrzydłem.

LEKKOSTRAWNY POSIŁEK I LEKI

- Osoby ze skłonnością do tego typu zaburzeń nie powinny objadać się tuż przed podróżą. Wskazany jest tylko niewielki, lekkostrawny posiłek. Odradzam także picie napojów gazowanych - radzi doktor Szylar.

Gdy mdłości mimo wszystko wystąpią, należy uchylić okno, nabrać tchu i zamknąć oczy. Może pomóc także popijanie małymi łykami wody. Jeśli dolegliwości się nadal nasilają, konieczna będzie przerwa w podróży.

- U osób, które wyjątkowo źle znoszą podróże, można zastosować leki. Niektórych nie powinny jednak stosować kobiety w ciąży i małe dzieci. Dlatego przed zażyciem tego typu środków należy zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty - zastrzega Alina Szylar. - W aptekach można kupić także dostępne bez recepty preparaty zawierające sproszkowany imbir, który słynie z właściwości przeciwwymiotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie