Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laureaci konkursów przedmiotowych dla gimnazjalistów z powiatu kieleckiego

Bartłomiej BITNER [email protected], Izabela RZEPECKA [email protected]
Dawid Szymkiewicz jest uczniem III klasy Gimnazjum Publicznego numer 2 w Wolicy. Tytuł laureata z biologii otworzy mu drogę do wybranego liceum.
Dawid Szymkiewicz jest uczniem III klasy Gimnazjum Publicznego numer 2 w Wolicy. Tytuł laureata z biologii otworzy mu drogę do wybranego liceum.
Ciąg dalszy prezentacji laureatów konkursów przedmiotowych dla gimnazjalistów z powiatu kieleckiego. Dziś prezentujemy wybitne umysły ścisłe, a więc tych, którzy otrzymali tytuł laureata z fizyki, chemii i biologii.
Patryk Ślusarczyk z Gimnazjum w Pierzchnicy został laureatem konkursu biologicznego, ale w liceum będzie uczęszczał do klasy o profilu matematyczno-
Patryk Ślusarczyk z Gimnazjum w Pierzchnicy został laureatem konkursu biologicznego, ale w liceum będzie uczęszczał do klasy o profilu matematyczno-geograficznym.

Patryk Ślusarczyk z Gimnazjum w Pierzchnicy został laureatem konkursu biologicznego, ale w liceum będzie uczęszczał do klasy o profilu matematyczno-geograficznym.

Jest ich ośmiu, każdy może pochwalić się znakomitą wiedzą z tych przedmiotów, które są uważane przez uczniów za najtrudniejsze. To Piotr Ksel, Kamil Kozub, Filip Grabka, Dominika Słoka, Paulina Flasińska, Margarita Nowakowska, Patryk Ślusarczyk i Dawid Szymkiewicz.

Tytuł laureata uzyskało 31 gimnazjalistów z powiatu kieleckiego. Do tej pory prezentowaliśmy "wspaniałą" siódemkę z gminy Zagnańsk, podwójną laureatkę z gminy Pierzchnica, a także najlepszych dziewięciu uczniów z przedmiotów językowych. Teraz czas na tych, którym nie straszne fizyka, chemia i biologia.

FIZYKA

Przedmiot ten jest znienawidzony przez wielu uczniów. Do niej na pewno nie zaliczają się: Piotr Ksel, Kamil Kozub i Filip Grabka. Oni ją kochają. Ten pierwszy z konkursu z fizyki poradził sobie najlepiej spośród gimnazjalistów z naszego powiatu. Z dorobkiem 57 punktów zajął piąte miejsce w województwie. Co ciekawe, nauczycielką przygotowującą go do naukowych zmagań była… jego mama.

- I wbrew opiniom, że swoje dziecko nauczyć jest zawsze trudniej niż obce, wcale tak nie było. W ogóle nie musiałam Piotra zmuszać do nauki, bo sam był chętny do pogłębiania wiedzy. Zwłaszcza, że zależało mu na tym, by poprawić wynik z zeszłego roku. Wtedy też brał udział w konkursie z fizyki, ale został finalistą. Do pełni szczęścia zabrakło mu kilku punktów - opowiada Jolanta Ksel, która jest też dyrektorką Zespołu Szkół w Woli Jachowej. To właśnie w jego skład wchodzi gimnazjum, do którego uczęszcza ten znakomity z fizyki uczeń.

- Dlaczego akurat ten przedmiot tak mocno polubiłem? Zawsze interesowały mnie zjawiska zachodzące w przyrodzie oraz ich dokładniejsze zrozumienie. Myślę, że to właśnie stąd wyszło z mojej strony tak ogromne zainteresowanie fizyką. Lubię również matematykę, ale to właśnie fizyka daje jej praktyczniejsze wykorzystanie - uważa Piotr Ksel.

Mówiąc o swoich zainteresowaniach dodaje, że nie kryją się pod nimi tylko przedmioty ścisłe. - To także sport, między innymi szachy i piłka nożna. Natomiast w przyszłości chciałbym wykorzystać nabyte umiejętności do wynalezienia czegoś innowacyjnego, ułatwiającego ludziom życie - mówi dosyć zuchwale.

- W przyszłości chciałbym wykorzystać nabyte umiejętności do wynalezienia czegoś innowacyjnego – mówi Piotr Ksel z gimnazjum w Woli Jachowej, laureat
- W przyszłości chciałbym wykorzystać nabyte umiejętności do wynalezienia czegoś innowacyjnego – mówi Piotr Ksel z gimnazjum w Woli Jachowej, laureat konkursu z fizyki.

- W przyszłości chciałbym wykorzystać nabyte umiejętności do wynalezienia czegoś innowacyjnego - mówi Piotr Ksel z gimnazjum w Woli Jachowej, laureat konkursu z fizyki.

Na razie tak o swojej przyszłości nie mówi za to kolejny mistrz z fizyki, czyli Kamil Kozub z III klasy Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Daleszycach, który jest wyjątkowo zdolnym uczniem. W tym roku szkolnym znalazł się w finale także z takich przedmiotów jak biologia i historia, zaś w ubiegłym też został laureatem konkursu z fizyki, a ponadto z geografii. - Udział w konkursach przedmiotowych był dla mnie ogromną szansą na otwarcie sobie drzwi do elitarnych szkół średnich. Poza tym dzięki nim mogłem też rozwijać swoje zainteresowania oraz poznawać nowe osoby spośród pozostałych uczestników - przyznaje.

Kamila do konkursu przygotowywała fizyczka Martyna Różalska. Charakteryzując swojego ucznia mówi, że pracuje się z nim nieco nietypowo. - Nie trzeba mu pewnych rzeczy tłumaczyć. Nauka w jego przypadku polega na dialogu i dyskusji. Bardzo lubi omawiać pewne zagadnienia oraz problemy - przyznaje nauczycielka. - Kamil jest typem ucznia, który sam stara się rozwiązywać zadania. Nie czeka na pomoc pedagoga. Gdy przygotowywałam go do konkursu, to w znacznej mierze pracował sam - wyjaśnia Martyna Różalska.

- To nauka, którą odkrywa się z wielką przyjemnością. Ona wyjaśnia i opisuje otaczający nas świat - tak krótko opisuje fizykę trzeci laureat konkursu z tego przedmiotu z powiatu kieleckiego Filip Grabka. Jest uczniem klasy III c Gimnazjum imienia generała Kazimierza Tańskiego w Chmielniku. Na tle pozostałych uczniów z tej szkoły - jak przyznaje ucząca go fizyki Renata Chlebowska-Buczak - mocno się wyróżnia.

- To chłopiec bardzo sumienny i zdyscyplinowany. Niezwykle poważnie i odpowiedzialnie traktuje obowiązki szkolne. Swój sukces zawdzięcza nie tylko zdolnościom, ale również ciężkiej pracy - ocenia go. O tym, że aby zajść w konkursie tak wysoko trzeba było włożyć wiele wysiłku, przyznaje sam zainteresowany. - Chcąc przechodzić do kolejnych etapów konkursu, należy poświęcić na naukę mnóstwo cennych godzin wolnego czasu. Następują chwile zmęczenia i znużenia, ale nie można się poddawać - podkreśla.

CHEMIA

To kolejny przedmiotem niezbyt lubiany przez uczniów. Kojarzy im się najczęściej z wzorami, które trudno się nauczyć. Tak jednak nie jest w przypadku Pauliny Flasińskiej i Margarity Nowakowskiej, uczennic klasy III c Gimnazjum imienia majora Jana Piwnika "Ponurego" w Bodzentynie.

- Chemią zaciekawiłam się dopiero w II klasie, bo dopiero wtedy zauważyłam, że ta dziedzina nauki jest niezwykle interesująca, a ponadto pełni istotną rolę w naszym życiu - zdradza Margarita Nowakowska. Przygotowująca ją (a także Paulinę), do konkursu Dorota Kita podkreśla, że trzecioklasistka ma doskonałą pamięć. - Szybko i samodzielnie opanowuje szeroki zakres materiału. Poza tym jest dociekliwa i intensywnie skupia się na poprawnym wykonaniu zadania - podkreśla.

Kamil Kozub z III klasy Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Daleszycach to wyjątkowo zdolny uczeń. W tym roku już po raz drugi został laureatem z fizy
Kamil Kozub z III klasy Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Daleszycach to wyjątkowo zdolny uczeń. W tym roku już po raz drugi został laureatem z fizyki.

Kamil Kozub z III klasy Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Daleszycach to wyjątkowo zdolny uczeń. W tym roku już po raz drugi został laureatem z fizyki.

Margarita lubi sport, szczególnie bieganie, należy też do Szkolnego Kółka Sportowego. Interesuje się też bilardem i, co ciekawe, w turniejach poświęconych tej dyscyplinie osiąga niezłe wyniki. - Przyszłość wiążę jednak z naukami technicznymi prawdopodobnie połączonymi z chemią - jasno zaznacza.

- Z kolei Paulina to chemik z duszą artysty. Uczęszcza na zajęcia koła plastycznego. Na nich projektuje i wykonuje dekoracje na uroczystości szkolne. Ponadto pięknie rysuje - charakteryzuje drugą laureatkę z chemii z bodzentyńskiego gimnazjum Dorota Kita.
Paulina mówi, że interesuje się wieloma dziedzinami nauk, między innymi biologią i astronomią. Jednak to chemia zajmuje u niej główne miejsce. - Polubiłam ją, bo choć kieruje się pewnymi zależnościami i schematami, to często zdarzają się wyjątki i nic nie jest do końca przewidywalne. Zauważyłam to szczególnie podczas robienia doświadczeń, które prawie zawsze czymś mnie zaskakiwały - wyjaśnia Paulina.

Trzecia laureatka z chemii z powiatu kieleckiego to Dominika Słoka z Publicznego Gimnazjum we Wzdole Rządowym. Jako jedyna spośród wszystkich prezentowanych dziś gimnazjalistów chodzi do klasy drugiej. Tym bardziej jej wielki sukces zasługuje na szacunek. - Przygotowania były długie i żmudne. Razem z nią przerobiłam cały materiał gimnazjalny z chemii, bo tylko to gwarantowało sukces. Dzięki temu już posiada wiedzę, którą mogą się pochwalić licealiści. Paradoksalnie może to też sprawić pewien kłopot w przyszłym roku szkolnym. W trzeciej klasie na lekcjach chemii grozi jej nuda, więc powoli zaczynam myśleć nad tym, jak i czym ją zainteresować. Nie wykluczam, że poproszę Dominikę, by kilka razy sama poprowadziła swoją lekcję - mówi Justyna Sikora, chemiczka, która przygotowywała Dominikę do konkursowych zmagań.

Nauczycielka dodaje, że jej uczennica jest dziewczynką wszechstronnie uzdolnioną. - Interesuje się nie tylko chemią, ale także przedmiotami humanistycznymi, zwłaszcza językiem polskim. Uwielbia poezję, czyta bardzo dużo książek. Startowała nawet w konkursie z tego przedmiotu, ale akurat tutaj bez wielkich sukcesów - oznajmia Justyna Sikora.

Dominika fascynuje się… skokami narciarskimi. Zna na pamięć wyniki skoczków sprzed kilku lat czy parametry wielu skoczni. - Moim największym marzeniem jest wyjazd do Planicy na Puchar Świata w skokach. Poza tym interesuję się literaturą, zwłaszcza poezją Wisławy Szymborskiej, lubię też czytać kryminały - przyznaje.

- Fizyka to nauka, która wyjaśnia i opisuje otaczający nas świat – mówi Filip Grabka z Gimnazjum imienia generała Kazimierza Tańskiego w Chmielniku,
- Fizyka to nauka, która wyjaśnia i opisuje otaczający nas świat – mówi Filip Grabka z Gimnazjum imienia generała Kazimierza Tańskiego w Chmielniku, laureat konkursu z fizyki.

- Fizyka to nauka, która wyjaśnia i opisuje otaczający nas świat - mówi Filip Grabka z Gimnazjum imienia generała Kazimierza Tańskiego w Chmielniku, laureat konkursu z fizyki.

BIOLOGIA

Ambitne plany na przyszłość ma Dawid Szymkiewicz z Gimnazjum Publicznego numer 2 w Wolicy, gmina Chęciny, laureat konkursu przedmiotowego z biologii. Swoją karierę zawodową pragnie związać z medycyną. Do tego jeszcze jednak daleka droga. Na razie trzecioklasista skupia się na rozwijaniu swoich umiejętności w dziedzinach, które go fascynują, a tych jest mnóstwo.

Dawid z bardzo dobrym skutkiem startował też w kilku innych konkursach. Został finalistą z geografii i informatyki, ale dotarł też do drugiego etapu konkursów z chemii i fizyki. - To niezwykle pracowity i chłonny wiedzy chłopak. Jest wszechstronnie uzdolniony i osiąga bardzo dobre wyniki w nauce. Tym bardziej cieszy mnie, że ze wszystkich wspomnianych dziedzin preferuje biologię - mówi Agnieszka Gajos, która przygotowywała Dawida do konkursu.

Paulina Flasińska (z lewej) i Margarita Nowakowska, które zostały laureatkami konkursu z chemii, chodzą do jednej klasy bodzentyńskiego gimnazjum – III
Paulina Flasińska (z lewej) i Margarita Nowakowska, które zostały laureatkami konkursu z chemii, chodzą do jednej klasy bodzentyńskiego gimnazjum – III c. Do zmagań przygotowywała je nauczycielka Dorota Kita.

Paulina Flasińska (z lewej) i Margarita Nowakowska, które zostały laureatkami konkursu z chemii, chodzą do jednej klasy bodzentyńskiego gimnazjum - III c. Do zmagań przygotowywała je nauczycielka Dorota Kita.

Dawid ma też ciekawe zainteresowania. Jedną z jego pasji jest informatyka, a konkretnie programowanie. - W wolnym czasie zgłębiam kulturę obcych krajów głównie Japonii. Oglądam również programy poświęcone astronomii. W przyszłości planuję rozpocząć naukę w liceum w klasie biologiczno-chemicznej, po której będę starał się dostać się na Uniwersytet Medyczny na kierunek lekarski - mówi Dawid Szymkiewicz.

W gronie laureatów konkursu biologicznego znalazł się także Patryk Ślusarczyk z Gimnazjum w Pierzchnicy. Tę dziedzinę wiedzy traktuje jako swoje hobby. - Jeszcze gdy chodził do pierwszej klasy zauważyłam, że nauka biologii przychodzi mu z łatwością. Chętnie uczęszczał na kółko zainteresowań. Najbardziej lubi genetykę i zoologię. Dał się poznać jako sumienny i systematyczny uczeń - mówi Małgorzata Kula, nauczycielka biologii.

Dominika Słoka z Publicznego Gimnazjum we Wzdole Rządowym, laureatka konkursu chemicznego, ma nietypowe jak na dziewczynę zainteresowania. Fascynuje
Dominika Słoka z Publicznego Gimnazjum we Wzdole Rządowym, laureatka konkursu chemicznego, ma nietypowe jak na dziewczynę zainteresowania. Fascynuje się między innymi… skokami narciarskimi.

Dominika Słoka z Publicznego Gimnazjum we Wzdole Rządowym, laureatka konkursu chemicznego, ma nietypowe jak na dziewczynę zainteresowania. Fascynuje się między innymi… skokami narciarskimi.

Patryk myśli o swojej przyszłości bardzo racjonalnie. Wybiera się do VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach do klasy o profilu matematyczno-geograficznym.

- Te przedmioty będą wymagane przy rekrutacji do szkoły pożarniczej. Syn od dziecka marzy o tym zawodzie, ale głębsze zainteresowania rozbudził biorąc udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Co roku startuje w tym konkursie - mówi ojciec Patryka, Paweł Ślusarczyk, który jest nauczycielem geografii.

Poza biologią i pożarnictwem Patryk ma wiele innych zainteresowań. - W wolnych chwilach zajmuję się sportem. Trenuję karate, na razie tylko rekreacyjnie. Jak każdy chłopak lubię piłkę nożną i czasem gram w koszykówkę. Mam nadzieję, że uda mi się zrealizować swoje plany. Zawód strażaka to bardzo ciekawe i pożyteczne społecznie zajęcie. Poza tym każdy wyjazd do pożaru to ciekawa przygoda - tłumaczy chłopak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie