Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomskiem przybywa chorych na ospę, odrę i krztusiec

/wit/
- Staram się uświadamiać zwłaszcza rodzicom moich pacjentów, jak ważne jest ich odpowiedzialne postępowanie – zaszczepienie swoich pociech. Tylko dzięki temu możemy zadbać o zdrowie całej populacji – mówi Stanisława Szcześniak – Mazur, lekarz pediatra, konsultant szczepień w szpitalu miejskim w Radomiu.
- Staram się uświadamiać zwłaszcza rodzicom moich pacjentów, jak ważne jest ich odpowiedzialne postępowanie – zaszczepienie swoich pociech. Tylko dzięki temu możemy zadbać o zdrowie całej populacji – mówi Stanisława Szcześniak – Mazur, lekarz pediatra, konsultant szczepień w szpitalu miejskim w Radomiu. Łukasz Wójcik
W Radomiu i regionie w tym roku zdiagnozowano już kilkanaście przypadków krztuśćca, zwanego też kokluszem. W kraju według danych Narodowego Instytutu Zdrowia zachorowań jest znacznie więcej.

Trwa Europejski Tydzień Szczepień

Od 22 do 26 kwietnia pod hasłem "Zaszczep w sobie chęć szczepienia" w Polsce obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Tak jak w latach ubiegłych jest to inicjatywa koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia. Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień w 2014 roku jest podnoszenie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych. W ciągu tego tygodnia, wszelkie informacje o szczepieniach można uzyskać w stacjach Sanepidu w Radomiu oraz każdym powiecie.

Dwa lata temu w kraju na koklusz zachorowały 4683 osoby, a rok wcześniej 1669. Najwięcej przypadków tej choroby, ale też odry i ospy odnotowano w Wielkopolsce.

CHOROBA ZANIEDBANIA

O ile występowanie ospy i odry nikogo zbytnio nie dziwi, zaskoczeniem jest koklusz, uznawany za chorobę... zaniedbania.

- Jeśli zachorowania są w Wielkopolsce, więcej będzie ich też na Mazowszu, Podkarpaciu czy Pomorzu. To normalne, wystarczy, by chora osoba przemieściła się - słyszymy w radomskim Sanepidzie.

Okazuje się, że lekarze nie mają problemu z rozpoznaniem ospy i odry, ale z kokluszem bywa już różnie. Pierwsze objawy są podobne do grypy i dlatego wielu lekarzy nie stawia właściwej diagnozy.

- Uporczywy kaszel i duszność mogą doprowadzić do bezdechu - ostrzega Stanisława Szcześniak - Mazur, lekarz pediatra, konsultant szczepień w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

W przypadku krztuśca objawy kaszlu nasilają się i mogą trwać nawet sześciu tygodni, zaś przy właściwie leczonej grypie kaszel dość szybko ustępuje. Choroba jeśli nie będzie leczona może uszkodzić krtań, wzrok, słuch a nawet mózg. Może też doprowadzić do zapalenia: płuc, oskrzeli, nerek, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet do zgonu.

ZANIEDBANIE SZCZEPIEŃ

- Koklusz wrócił na skutek zaniechania szczepień. W naszym kraju na liście obowiązkowych, bezpłatnych szczepień dla dzieci są te na krztusiec, ale niestety nie wszyscy rodzice je wykonują - tłumaczyła w ostatniej z rozmów Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego sanepidu.

Zwykle chorują dorośli i to oni zarażają dzieci. Dlatego szczepić powinny się także osoby starsze. Zwłaszcza, te które mają kontakt z dziećmi: dziadkowie, panie z przedszkola, wychowawcy. Szczepionki dostępne są w radomskim sanepidzie. Koszt wszystkich dawek, które trzeba przyjąć by uzyskać odporność, to 120 złotych. Ostatnio w stacji przy ulicy Aleksandrowicza zaszczepiło się kilku nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie