Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czechy. Perła Liberca - Galeria w Łaźniach Franciszka Józefa I.

Marzena KĄDZIELA, CzechTourism
Regionalna Galeria w Libercu jest jedną z pięciu największych w Czechach. Jest tez jedną z najbardziej niezwykłych bo od lutego tego roku ma siedzibę w bogato zdobionej budowli Łaźni Franciszka Józefa I.
Liberec -Regionalna Galeria Sztuki

Czechy. Galeria Sztuki w Libercu w pięknych łaźniach

Czechy. Perła Liberca - Galeria w Łaźniach Franciszka Józefa I.
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

Mieszkańcy Liberca swą niezwykłą galerię sztuki zawdzięczają Heinrichowi von Liebieg jednemu z największych magnatów przemysłu tekstylnego ówczesnej monarchii Austro-Węgierskiej. W 1902 roku przekazał on swoje zbiory obrazów miastu Liberec. Kolekcja, którą dumnie i zasłużenie określał jako najlepszą w całej cesarskiej monarchii liczyła 220 obrazów, głównie austriackich, ale też niemieckich i francuskich. Heinrich von Liebieg kolekcjonował obrazy artystów mu współczesnych, a tym samym tworzył kolekcję sztuki współczesnej, w której najważniejsze miejsce miało 17 obrazów francuskiego malarza Eugène Boudin'a, poprzednika impresjonistów i nauczyciela znanego w całym świecie Claude'a Moneta. Cała kolekcja Liebiega zachowała się do dnia dzisiejszego, a od końca lutego jest dostępna dla odwiedzających w nowej siedzibie Regionalnej Galerii w Libercu.

Czechy. Perła Liberca - Galeria w Łaźniach Franciszka Józefa I.
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

RÓŻNORODNE DZIEŁA

Regionalna Galeria w Libercu powstała w 1953 roku, jako oddział Muzeum Północno-Czeskiego, jednego z najstarszych artystyczno-przemysłowych muzeów w Republice Czeskiej (założonego w roku 1873). Od chwili powstania Galeria koncentruje się przede wszystkim na czeskiej sztuce wizualnej; dysponuje licznym zbiorem dzieł czeskiego symbolizmu, kubizmu czy też surrealizmu, a z kierunków powojennych bogato reprezentowany jest informel bądź letterismus (inspirowany pismem). Dzięki zakupionym po wojnie dziełom oraz dziedzictwu Heinricha von Liebiega, liberecka Galeria, może się jako jedna z niewielu w Republice Czeskiej pochwalić również cennymi dziełami pochodzenia europejskiego. Kolekcja Heinricha von Liebiega jest w tej chwili, pierwszy raz od roku 1906, prezentowana w nowej siedzibie Regionalnej Galerii w Libercu.

Czechy. Perła Liberca - Galeria w Łaźniach Franciszka Józefa I.
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

KIEDYŚ ŁAŹNIA, DZIŚ MUZEUM

Budowla Łaźni Franciszka Józefa I powstała według projektu wiedeńskiego architekta Petra Paula Branga na początku XX wieku. Imponująca historyczna budowa z elementami wówczas dopiero raczkującej secesji, jest do dnia dzisiejszego jedną z ikon Liberca. Szczególnie dziś, po właśnie zakończonej dwuletniej rekonstrukcji, którą niedawno przeszła. Rekonstrukcja ta przemieniła Łaźnie w nowoczesną galerię, w której przeplata się jej historyczne piękno z elementami nowoczesnymi. Nie bez powodu przybudowa depozytarza sąsiadującego z budynkiem głównym była nominowana jako jedna z sześciu najlepszych współczesnych budowli w Czeskiej Republice, które doskonale komponują się z historycznym otoczeniem. Jej fasada wykonana jest z aluminium pokrytego dekoracją imitującą szablony ręcznego druku materiałów. W ten sposób bezpośrednio nawiązuje do tekstylnej tradycji Liberca, który był nazywany Manchesterem północnych Czech.

Galeria oferuje w swojej nowej siedzibie kilka stałych ekspozycji. Największa przestrzeń poświęcona jest czeskiej sztuce wizualnej. Zaskakująco wysoka jest jakość dzieł, które są porównywalne do tych które znacie z niemieckich galerii. Europę dzieliła żelazna kurtyna, ale artystycznie Europa zdawała się jednolita. Dzieła Josefa Čapka, Emila Filli, Bohumila Kubišty, Toyen, Mikuláše Medeka lub Václava Boštíka mogłyby zdobić europejskie muzea i galerie!

Czechy. Perła Liberca - Galeria w Łaźniach Franciszka Józefa I.
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

KOLEKCJONER I MECENAS

Dzięki osobie Heinricha von Liebiega Liberec, a także sama Galeria ma bardzo bliski kontakt z Niemcami, w szczególności z Frankfurtem nad Menem. Heinrich von Liebieg, członek znaczącej rodziny tekstylnych przedsiębiorców, postawił na znanej frankfurckiej ulicy Schaumainkai rodzinną willę (Liebieghaus), na której między innymi umieścił herb miasta Liberca.

Willa została przekazana miastu Frankfurt nad Menem, pod warunkiem, że zostanie w nim otwarte publiczne muzeum. Liberecka Galeria we współpracy z Muzeum Giersch, które sąsiaduje z Liebieghausem, zorganizowała we Frankfurcie nad Menem na przełomie lat 2012 i 2013 reprezentatywną wystawę kolekcji Heinricha von Liebiega, czym przypomniała jego osobę. Obywatele Frankfurtu oraz osoby odwiedzające miasto mogły, po raz pierwszy zobaczyć wspaniałości Liebiegowej kolekcji, wystawione w bezpośrednim sąsiedztwie jego willi. Właśnie ta wystawa jest podstawą stałej ekspozycji w libereckich Łaźniach. Dzięki owej kolekcji, Heinrich von Liebieg został przedstawiony jako kolekcjoner i mecenas. Jego wspaniała kolekcja zainteresuje zarówno znawcę sztuki jak i laika. Obrazy wspomnianego już Eugène Boudin'a mają moc przenosić odbiorcę sztuki do dalekiego Barbizonu nieopodal Fontainebleauskiego lasu.

Czechy. Perła Liberca - Galeria w Łaźniach Franciszka Józefa I.
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

WYSTAWY CZASOWE I SZTUKA WSPÓŁCZESNA

Budowla Galerii oferuje też przestrzeń dla skromnej ekspozycji holenderskiego malarstwa XVI - XVIII wieku, a wciąż zostaje w niej miejsce na wystawy czasowe. Regionalna Galeria w Libercu długofalowo pracuje z tematem czesko - niemieckiej sztuki. W swoich zbiorach ma dzieła niemieckojęzycznych artystów, którzy do końca II Wojny Światowej żyli w Czechach. Kolekcja ta, jakościowo jest porównywalna do kolekcji Narodowej Galerii w Pradze, a jednocześnie zobowiązuje liberecką Galerię do badania tego tematu i odnajdywania wspólnych korzeni sztuki.

Poza tym liberecka Galeria organizuje wystawy współczesnych artystów i na bieżąco śledzi artystyczne wydarzenia w regionie. W roku 2012, zorganizowała pierwszą wystawę Markusa Lüpertze w Republice Czeskiej. Dlaczego? Dlatego że Markus Lüpertz urodził się właśnie w Libercu! Liberecka Galeria stara się sprostać oczekiwaniom współczesnych odbiorców sztuki. Poza klasycznymi ekspozycjami oferuje cały szereg ekspozycji interaktywnych, w ramach których odwiedzający może bliżej poznać konkretny nurt artystyczny, bądź też sam stać się twórcą. Galeria może się również pochwalić zapleczem na europejskim poziomie: sklepem, kawiarnią, nowoczesnym i gustownym wyposażeniem.

Zbiory Regionalnej Galerii w Libercu, wspaniała budowla byłych Łaźni, współczesna architektura rekonstrukcji czy też oferta wystaw i ekspozycji są doskonałym powodem do odwiedzenia Liberca. Galeria oferuje europejski standard na obrzeżach willowej części miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie