Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest wykonawca Centrum Geologicznego koło Chęcin. Rozstrzygnięto przetarg

Lidia Cichocka
Jeden z budynków Europejskiego Centrum Geologicznego Uniwersytetu Warszawskiego
Jeden z budynków Europejskiego Centrum Geologicznego Uniwersytetu Warszawskiego
Anna-Bud z podkieleckiej Bilczy wybuduje koło Chęcin Europejskie Centrum Geologiczne Uniwersytetu Warszawskiego. Właśnie rozstrzygnięto przetarg, drugi, bo pierwszy unieważniono.

Za pierwszym razem chęć budowy zgłosiło 12 firm jednak żadna nie zmieściła się w pieniądzach, które miał na ten cel uniwersytet. - Najdroższa oferta przekraczała 50 milionów złotych a my mieliśmy na ten cel 27 200 tysięcy złotych - mówi doktor Piotr Ziółkowski, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Warszawskiego do spraw tej inwestycji. - Najniższe oferty przekraczały o kilka milionów wartość kosztorysową.

W tej sytuacji uczelnia zdecydowała się ogłosić kolejny przetarg. Tym razem zgłosiły się dwie firmy Unimax z Kielc i Anna-Bud z Bilczy. Ich propozycje także przekroczyły sumę, jaką dysponuje uniwersytet jednak rektor uznał, że zwlekać dłużej nie można. - Najniższą cenę 29,5 miliona złotych zaoferowała Anna-Bud więc musimy znaleźć brakujące pieniądze - mówi Ziółkowski. - Jest to dużo, ale nie mamy wyjścia.

Umowa z wykonawcą zostanie podpisana pod koniec maja, bo obowiązuje 10 dniowy termin na ewentualne odwołania. Po przekazaniu placu wykonawca ma 11 miesięcy na wzniesienie obiektów, czyli w kwietniu przyszłego roku centrum powinno być gotowe. - Budynki nie są skomplikowane, niewiadomą jest tylko podłoże, Centrum powstanie w nieczynnym kamieniołomie Rzepka, projekt zakłada palowanie pod dwoma obiektami i oby nie było niespodzianek - mówi Henryk Jankowski, dyrektor Anna-Bud.

Centrum zaplanowano z rozmachem. Powstanie kompleks pięciu obiektów, w 90 procentach zasilanych z odnawialnych źródeł energii: ciepła Ziemi oraz energii słonecznej. W budynku głównym usytuowana została sala audytoryjna oraz zaplecze socjalne (stołówka, recepcja). W budynku laboratoryjnym znajdować się będą pracownie dydaktyczne i laboratoria, m in. chemiczne, mikroskopowe, komputerowe, geofizyczne, kartowania geologicznego i hydrogeologiczne. Trzy pozostałe - to budynki hotelowe - na potrzeby kursów terenowych oraz jako zaplecze dla organizowanych konferencji. Łącznie Centrum dysponować będzie około 6500 metrów kwadratowych klimatyzowanej powierzchni, 300 miejscami konferencyjnymi (240 miejsc w sali głównej i 60 w sali kameralnej) oraz 170 miejscami hotelowymi.

Inwestorem Centrum jest uczelnia, która otrzymała wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego. Inwestycję wspomaga gmina Chęciny, która przekazała teren.- To bardzo dobra wiadomość - mówi o rozstrzygnięciu przetargu burmistrz Robert Jaworski. - To bardzo ważna inwestycja dla naszego miasta. Stworzy nowe miejsca pracy, ale też liczymy, że obecność tylu naukowców i studentów ożywi Chęciny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie