Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Elektrowni Stalowa Wola dopłynęły Sanem pierwsze zespoły turbiny gazowej

Zdzisław Surowaniec
Pierwszy transport dopływa do Elektrowni Stalowa Wola.
Pierwszy transport dopływa do Elektrowni Stalowa Wola. Stalowka.NET/Jacek Rodecki
Do Stalowej Woli dopłynęła Sanem pchana na barkach pod prąd część olbrzymiego ładunku - elementy do powstającego w elektrowni bloku gazowego. Pomógł wysoki poziom wody, który w piątek przekroczył stan alarmowy.

1,6 mld zł

Blok gazowy w Stalowej Woli zostanie oddany do użytku w połowie 2015 roku. Koszt budowy szacuje się na 1,6 mld złotych. Planuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie ok. 3,5 tys. GWh energii elektrycznej zużywając 600 mln m sześc. gazu.

Ładunek ma olbrzymie rozmiary, cztery metry wysokości, ponad pięć metrów szerokości. Waga najcięższego elementu, czyli generatora wynosi trzysta dziesięć ton. W czwartek po południu z mostu na Sanie można było obserwować niezwykły widok, jak statki pchają załadowane sprzętem barki do bliskiej już elektrowni. Tylko rzęsisty deszcz przeszkadzał w oglądaniu.

Wśród elementów są części kotła odzyskowego, stojan turbiny gazowej, generator. Zespoły ważą od dwustu do trzystu ton. Są wielkogabarytowe, przede wszystkim długie i możliwe do przewiezienia tylko przez rzeczny transport. To pozwala uniknąć olbrzymich problemów związanych z transportem drogowym i usuwaniem przeszkód takich jak znaki drogowe i ponownym ich montażem.

To największy w powojennej historii polskiej żeglugi śródlądowej transport ładunku wielkogabarytowego. Jest realizowany z wykorzystaniem 12 barek (pontonów) i 9 statków. Konwojem dowodzi, działając w kooperacji z innymi armatorami żeglugi śródlądowej, właściciel "Żeglugi Wyszogrodzkiej". Problem jest z tym, że San przestał być rzeką żeglowną, stał się tylko spławną.

Montaż turbiny gazowej i parowej potrwa rok. Rozruch regulacyjny rozpocznie się na wiosnę 2015 roku, a przekazanie bloku do eksploatacji zaplanowano na połowę 2015 roku. Dlatego tak ważne jest terminowe dostarczenie ładunku do montażu.

Wybudowany w oparciu o nowoczesne technologie blok gazowo-parowy, będzie największy w Polsce, bardziej wydajny niż podobne bloki oparte na spalaniu węgla, będzie też emitował dwukrotnie mniej dwutlenku węgla. Na podwyższenie sprawności pracy elektrociepłowni wpłynie zastosowanie otwartego układu chłodzenia z użyciem wody z Sanu. Z tego powodu na Sanie powstaje stopień spiętrzający wodę, aby było jej pod dostatkiem w czasie suszy lub kiedy San zamarza w tęgie mrozy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie