Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakub Szczęsny w Instytucie Designu (WIDEO)

Lidia CICHOCKA
Dla Kielc Jakub Szczęsny projektuje samonapędzającą się latarnię. Prototyp będzie gotowy na święto miasta w czerwcu.
Dla Kielc Jakub Szczęsny projektuje samonapędzającą się latarnię. Prototyp będzie gotowy na święto miasta w czerwcu. Dawid Łukasik
Twórca najwęższego domu na świecie Jakub Szczęsny otwierał w piątek wystawę prezentującą jego dotychczasowe prace w Instytucie Designu na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. Warto pójść i zobaczyć niebanalne rozwiązania.

Architekt Jakub Szczęsny projektuje dla bogatych i biednych. Ci pierwsi składają zamówienia sami, w imieniu tych drugich występują organizacje pozarządowe. - Zaprzęgają mnie do rzeczy i miejsc gdzie boli, gdzie tlą się konflikty, architekci, artyści mają je rozbroić - mówi Jakub Szczęsny. Niestety, nie ma badań, które potwierdziłyby na ile jego praca jest skuteczna a zaproponowane rozwiązania się sprawdzają.

- Ale o niektórych wiem, że działają. Na przykład instalacja w Bat Jam (nadmorskie miasto-satelita Tel Avivu), gdzie stworzyliśmy Tamaguchi Park. Odsalana woda pompowana jest dzięki zabawie na huśtawce, ta woda podlewa kilkanaście skupisk roślin. To ważne, bo w tym rejonie ze względu na brak wody nie można jej używać do podlewania a tak udało się stworzyć park. Rośnie on już cztery lata - opowiada.

Nie wszystkie projekty doczekały się realizacji. - Ale bywa, że są ożywiane jak na przykład sztuczna wyspa, która miała powstać na Wiśle w Warszawie a teraz buduje ją Meksyk. Wrócił do łask zamarły już projekt wzbudzanego oświetlenia pod Trasą Łazienkowską, władze stolicy uznały, że trzeba je reaktywować - dodaje.

Pomysły Jakuba Szczęsnego są niepowtarzalne: to aranżacje miejskiej przestrzeni, ale także projekty domów: tego w kształcie strzelby zbudowanego w centrum Warszawy czy Domu Kereta, najwęższego, bo liczącego od 90 do 152 cm, domu świata.
- Mnie nie interesuje projektowanie rzeczy powtarzalnych - podkreśla Szczęsny. - Odmówiłem biznesmenom z Bombaju wzniesienia 1000 Domów Kereta, bo to nie ma sensu. Tam trzeba by stworzyć dom uwzględniający tamte warunki i potrzeby ludzi. Ich to jednak nie interesuje, bo nie jest tak medialne a Dom Kereta był pokazywany we wszystkich telewizjach świata.

Szczęsny stworzył jednak dom powtarzalny by walczyć z oszpecaniem polskiego krajobrazu. Budynek nazywa się Simple House, pierwszy powstaje w okolicach Warszawy, drugi w Lublinie. - Budynek można zestawiać jak z klocków, nie ma ganku i kolumnady, ale jest funkcjonalny. Najmniejszy ma powierzchnię 58 metrów kwadratowych i poddasze, które można wykorzystać. Koszt z zakupem działki to około 400 tys. zł.

Dyrektor Wzgórza Zamkowego, Janusz Knap zaproponował Szczęsnemu przygotowanie projekty specjalnie dla Kielc. - Ponieważ miasto kojarzy mi się z wiatrem zaproponowałem zbudowanie latarni napędzanej wiatrem. Nie wiem czy w Kielcach rzeczywiście wieje wystarczająco mocno, na wszelki wypadek latarnia będzie zasilana także solarem - zapowiada projektant podkreślając, że bardzo cieszy go możliwość projektowania nie tylko budynków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie