Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Generał Mirosław Hermaszewski w Sandomierzu

(GOP)
Kosmonauta pokazywał, na czym polega stan nieważkości.
Kosmonauta pokazywał, na czym polega stan nieważkości. Małgorzata Płaza
Generał Mirosław Hermaszewski spotkał się z dziećmi w Szkole Podstawowej numer 2 w Sandomierzu. Opowieści o locie w kosmos dzieci słuchały z otwartymi buziami.

Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny w dotychczasowej historii Polak, który odbył lot w kosmos, był gościem specjalnym spotkania propagującego wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. Spotkanie nosiło tytuł "Pij dużo mleka, bo kosmiczna podróż czeka".

Najpierw generał przybliżył młodym słuchaczom podstawowe informacje z zakresu astronomii, wyjaśnił, czym jest układ słoneczny. Później w pasjonujący sposób opowiadał o swojej drodze na księżyc.

Zaczęło się, jak przyznał, od marzeń o lataniu. Młody Mirosław Hermaszewski, zafascynowany lotnictwem, postanowił wstąpić do Aeroklubu Wrocławskiego. Tam zaczął latać szybowcami.

Był to czas pierwszych lotów w kosmos. - Wtedy jeszcze nie marzyłem o tym, by zostać kosmonautą. Chciałem być lotnikiem - wspominał Mirosław Hermaszewski. - Dlatego zdecydowałem się wstąpić do dęblińskiej Szkoły Orląt i bronić polskiego nieba. Jednocześnie mocno interesowałem się tym, co dzieje się w kosmosie. Co jakiś czas docierały do mnie niezwykle ciekawe informacje na ten temat - opowiadał bohater spotkania.

W szkole oficerskiej Mirosław Hermaszewski zaczął latać na samolotach odrzutowych, ale jak wspominał, było to dla niego za mało.

Szkołę ukończył w 1964 roku ze stopniem podporucznika jako prymus i uzyskał przydział do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego imienia Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Poznaniu. Tam otrzymał uprawnienia pilota pierwszej klasy i został przeszkolony w pilotażu samolotów ponaddźwiękowych MiG-21.

Mirosław Hermaszewski opowiadał dzieciom, jak wielkie wrażenie zrobiły na nim informacje o misji Apollo 11.

W 1976 roku został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów wraz z pułkownikiem Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez Związek Radziecki. 4 grudnia 1976 roku odleciał do Gwiezdnego Miasteczka pod Moskwą gdzie intensywnie przygotowywał się do lotu kosmicznego.

Od 27 czerwca do 5 lipca 1978 roku wraz z Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30. Dnia 28 czerwca 1978 roku o godzinie 19:08 przeprowadzono cumowanie z zespołem orbitalnym "Salut 6" - Sojuz 29. Po wykonaniu programu badawczego w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie. W czasie ośmiodniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi.

Generał dzieciom pokazywał mnóstwo zdjęć związanych z wyprawą. - To była największa przygoda mojego życia - podkreślił Mirosław Hermaszewski.

W spotkaniu z generałem brali udział uczniowie i przedstawiciele szkół podstawowych realizujących program "Doskonałe mleko w szkole." Dzieciaki przedstawiły program artystyczny poświęcony problematyce zdrowego żywienia. Wysłuchały również pogadanki na ten temat.

Głównymi organizatorami spotkania byli: Firma Handlowo-Usługowa "Łuknat" Mateusz Ziarko - partner programu "Doskonałe Mleko w szkole" oraz Fundacja "Mleko dla Szkół, Mleko dla Zdrowia". Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-literacki zatytułowany "Owoce i mleko dobry wpływ na zdrowie mają - narysuj komiks, nagrody czekają".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie