Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu po raz piąty uzyskał akredytację

Klaudia TAJS [email protected]
Wiktor Stasiak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu, po zapoznaniu się z oceną Komisji Akredytacyjnej nie krył zadowolenia z tak dobrego wyniku.
Wiktor Stasiak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu, po zapoznaniu się z oceną Komisji Akredytacyjnej nie krył zadowolenia z tak dobrego wyniku. Klaudia Tajs
85 punktów na 100 możliwych otrzymał Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu od Komisji Akredytacyjnej przy Centrum Monitorowania Jakości w Krakowie. Szpital po raz piąty może pochwalić się akredytacją, która pozwoli dyrekcji lecznicy ubiegać się o większy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

To już piąta akredytacja, jaka może pochwalić się Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu. Pierwsze podejście do akredytacji było w roku 2001. Wtedy lecznica uzyskała 70 punktów na 100 możliwych. (Akredytacja jest przyznawana od 75 punktów) Akredytację przyznano na rok. W kolejnych latach, akredytacja była przyznawana już na trzy lata. Jednak szpital nie osiągnął tak wysokiej punktacji, co obecnie.

PRZYGOTOWANIE CAŁEGO ZESPOŁU

Centrum Monitorowania Jakości opracowało 230 standardów w oparciu, o które dokonuje oceny pracy szpitali. Wydzielono 15 obszarów. To między innymi prawa pacjenta, opieka nad pacjentem, farmakoterapia, odżywanie, diagnostyka obrazowa, zabiegi i znieczulenia oraz kontrola zakażeń. Szpital do wizyty Komisji Akredytacyjnej przygotowywała Grażyna Zych, naczelna pielęgniarka, która tłumaczy, czym jest akredytacja. - To usystematyzowany proces zewnętrznej oceny w oparciu o znane nam standardy - tłumaczy Grażyna Zych. - Standardy te są opublikowane przez Centrum Monitorowania Jakości w Krakowie.
Trzyosobowa delegacja przedstawicieli Centrum wizytowała tarnobrzeską lecznicę na początku maja. Grażyna Zych, przypomina, że był to czas trudny dla całego personelu szpitala. - Systemu nie można wprowadzić jednoosobowo, to ciężka praca wszystkich pracowników, od dyrektora do szarego pracownika - dodaje Grażyna Zych. - Komisja, która wizytowała szpital oceniała wszystko. Począwszy od czystości na oddziałach, po aseptykę, sprawy zatrudnienia, przygotowanie zawodowe pracowników i wypełnienie dokumentacji pacjentów. Pytano także pacjentów o ich zdanie na temat działalności lecznicy i opieki.

NIEDOCIĄGNIĘCIA

Wczoraj spotkał się zarząd szpitala, aby omówić wykazane przez komisję słabsze strony. Jak wynika z raportu zastrzeżeń nie zgłoszono między innymi ciągłości opieki nad pacjentem i pracy laboratorium. Nad czym należy popracować. - Nad dokumentacją indywidualną pacjenta - nie kryje Grażyna Zych. - Jest tego bardzo dużo. Z raportu wynika, że pewne uchybienie, które zauważyli wizytatorzy, wskazują na to, że nie zawsze to co zostało zrobione przy pacjencie, zostało odpowiednio zapisane.
Zdaniem Wiktora Stasiaka dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu, tak dobra ocena Komisji Akredytacyjnej to zielone światło do walki o lepszy kontrakt dla lecznicy na 2015 rok. - Dzięki procesowi akredytacji szpital poprawił swoją pracę, a to przyczynia się bezpośrednio do poprawy bezpieczeństwa pacjentów i pracowników szpitala - zapewnia Wiktor Stasiak. - Mamy nadzieję, że ta praca, ten wysiłek przyniesie pewien wymierny efekt. Jest zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które mówi o tym, że szpitale akredytowane w nowych kontraktach mogą liczyć na zwiększone środki. Jest to bardzo dobra informacja.
W Polsce działa ponad 700 szpitali. O akredytację wystąpiło dotychczas 146 placówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie