Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Samorządowych w Wielgusie bierze udział w programie Szkoła Humanitarna

Adam LIGIECKI [email protected]
„Jeden z sześciu” – własna wersja hitowego teleturnieju wypadła w Wielgusie... na szóstkę!
„Jeden z sześciu” – własna wersja hitowego teleturnieju wypadła w Wielgusie... na szóstkę! archiwum szkoły
Uczniowie i nauczyciele wykonali kawał dobrej roboty i... czekają na nagrodę. Certyfikat będzie przed wakacjami

Szkoła Humanitarna to roczny projekt edukacyjny, którego realizacja dobiega właśnie końca. Miał dwie odsłony. W pierwszym semestrze uczniowie i pedagodzy koncentrowali się na edukacji globalnej. Realizowali wtedy projekt "Pomoc humanitarna - jak, gdzie,
kiedy?".

Z kolei drugi semestr upłynął pod znakiem... wielkiego PLONowania. Projekt "ZaPLONuj zmiany i gotuj w sposób, który pomaga innym" oparty jest na programie Polskiej Akcji Humanitarnej. Związany z tematyką prawa i dostępności do żywności.

WYZWANIA WIEKU

- Projekt ten zainteresował nas, ponieważ w ciekawy sposób uczy o wyzwaniach XXI wieku. Pozwala też na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do życia w zglobalizowanym świecie, uczy skutecznie i mądrze pomagać. U młodzieży kształtuje postawę odpowiedzialności i solidarności z mieszkańcami krajów Południa - mówi Elżbieta Wojtasik, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Wielgusie.

- Celem tego projektu było przekonanie społeczności do życia według zasad PLON-u. Pokazanie, jak nasze codzienne nawyki i przyzwyczajenia wpływają na życie innych - dodają Barbara Bator i Elżbieta Spiecha, szkolne koordynatorki projektu.

ZMIEŃ ŚWIAT... I SIEBIE

Prezentacje multimedialne, przygotowane przez gimnazjalistów, obrazowo przedstawiły te zagadnienia. Wystarczy popatrzeć na tytuły prac nastolatków: "Nie marnuj jedzenia", "Gotuj z głową", "Jedz produkty sezonowe", "Wspieraj lokalnych rolników oraz małych producentów żywności".

Czy już zaPLONowałeś zmiany w swoim życiu? Bo zmieniając świat, zmieniasz siebie - przekonywali uczniowie z Wielgusa.

GOŚCIE DOPISALI

Podsumowanie tego segmentu miało uroczystą oprawę. Żeby akcja dotarła do jak najszerszego grona, zaproszono wielu gości, z różnych środowisk: lokalnej władzy, oświaty, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, przedsiębiorców, mieszkańców.

Do Wielgusa przybyli liderzy kazimierskich samorządów: powiatowego - z przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Augustynem i wicestarostą Michałem Buckim, gminnego - z przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Kulisiem i burmistrzem Tadeuszem Knopkiem. Pojawili się też wicekomendant powiatowy straży pożarnej Janusz Buła, proboszcz parafii w Bobinie, ksiądz Czesław Parkita, radni, pedagodzy i uczniowie zaprzyjaźnionych szkół.

Nie zawiodły panie z kół gospodyń - w Cieszkowach, Donosach, Plechowie, Sieradzicach. Byli też przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (oddziały świętokrzyski i małopolski), lokalni producenci żywności - w tym Spółdzielnia Sielec Kolonia, ekologiczne gospodarstwo Zdunków, zakład mięsny Zapartów. Mieliśmy ucztę nie tylko dla oka, ale i... dla podniebienia.

- Kto wie, może dzięki takim działaniom uda się zmienić przyzwyczajenia żywieniowe naszych mieszkańców. A tym samym zadziałać globalnie i pomóc innym? - nie kryją nadziei gimnazjaliści z Wielgusa.

W DOMU Z PLONEM

Program spotkania był bardzo bogaty. Ogłoszone zostały wyniki konkursów: plastycznego - na plakat reklamujący stosowanie zasad PLON w życiu codziennym oraz kulinarnego - tu należało opracować przepis i przygotować potrawę opartą na zasadach PLON. W plastycznym pierwsze miejsce zajęła Mariola Kmita ze Szkoły Podstawowej w Kamieńczycach, zaś rewię kulinarną wygrała Julita Żółtek z Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Wielgusie.

Mało tego. Chcąc udowodnić wszystkim, że PLON to nie tylko teoria, zaprezentowały się też rodziny uczniów. Ewa i Marek Nowakowie z Boronic oraz Renata i Sławomir Rybczyńscy z Wielgusa przez cały tydzień żyli w swoich domach... eksperymentalnie, zgodnie z metodą PLON! A podczas gali - w barwnej prezentacji - opowiedzieli o swoich zmaganiach z PLONem.

PO PIERWSZE, NIE MARNUJ

W przerwach między kolejnymi odsłonami imprezy obejrzeliśmy prezentacje artystyczne młodzieży szkolnej. Śpiewali laureaci konkursu na najlepsze wykonanie piosenki o tematyce humanitarnej. Swoje talenty wokalne i aktorskie pokazały przedszkolaki i zerówkowicze. Była też nowa, rewelacyjna wersja teleturnieju "1 z 10"! W wersji Wielgusa - "1 z 6", a uczestnicy zostali wybrani spośród publiczności

A na finał - warsztaty kulinarne, prowadzone przez młodych kucharzy i panie z koła gospodyń. Nowoczesność zderzyła się tu z tradycją, z dobrym skutkiem dla obu stron. Zasady PLON-u zostały zachowane, a publiczność mogła zajadać się pyszną "fitką kazimierską"; notabene wpisaną na listę produktów tradycyjnych.

Jedno z podstawowych założeń metody PLON głosi: "Nie marnuj jedzenia". Wielgus stosuje się do tej zasady w 200 procentach. Wszystkie produkty i potrawy przygotowane przez wystawców oraz dania konkursowe uczniów - zaraz po ogłoszeniu werdyktu -
zostały wystawione do degustacji. Nie zmarnowało się nic; nawet okruszek!

BĘDZIE CERTYFIKAT!

Na gali w Wielgusie gościli przedstawiciele Polskiej Akcji Humanitarnej. Nagrywali całą imprezę. O pracy przy projekcie, jego wpływie na proces kształtowania postawy globalnej odpowiedzialności wśród młodzieży, pedagogów i lokalnej społeczności mówiły szkolne koordynatorki akcji, Barbara Bator i Elżbieta Spiecha. Swoimi wrażeniami przed kamerą mogli podzielić się też uczniowie.

Teraz szkoła jest już o krok od wymarzonego statusu "humanitarnej". - Oficjalne nadanie certyfikatu Szkoła Humanitarna ma odbyć się w czerwcu w Warszawie - potwierdza Elżbieta Wojtasik, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Wielgusie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie