Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Gminy Sobków bez absolutorium

Przemysław Chechelski [email protected]
Krystyna Idzik, jest pierwszym w historii powiatu wójtem, który nie uzyskał absolutorium
Krystyna Idzik, jest pierwszym w historii powiatu wójtem, który nie uzyskał absolutorium
Rada Gminy Sobków nie udzieliła w środę Krystynie Idzik, wójtowej gminy absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

Oznacza to, że radni negatywnie ocenili wykonanie przez nią budżetu. Gdyby nie końcówka kadencji mogłoby dojść do referendum w sprawie jej odwołani ze stanowiska. Jest to pierwszy taki przypadek w historii powiatu jędrzejowskiego. Dotychczas nie zdarzyło się, by któryś z włodarzy powiatu nie uzyskał absolutorium.

Krystyna Idzik funkcję wójta gminy pełniła już w latach dziewięćdziesiątych, kiedy o wyborze i odwołaniu wójta decydowała rada. Wówczas pożegnała się ze stanowiskiem w nienajlepszej atmosferze. Została odwołana przez radnych. W 2002 roku zmieniła się ustawa i wójtów w wyborach bezpośrednich wybierało już społeczeństwo nie rada. Krystyna Idzik startowała za każdym razem jednak bezskutecznie. W końcu w minionych wyborach udało jej się zwyciężyć i ponownie objęła stanowisko wójta gminy. Kadencję tę kończy znów w nienajlepszej atmosferze. Jest jedynym w historii powiatu jędrzejowskiego włodarzem, który nie otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu.

Na środowej sesji za udzieleniem absolutorium głosowało sześciu radnych, przeciwko było dziewięciu. Nie udzielenie absolutorium oznacza, że zdaniem większości radnych Krystyna Idzik nie wykonała prawidłowo ubiegłorocznego budżetu. Co ciekawe przeciwko absolutorium głosowali nawet radni, którzy w minionych wyborach startowali z jej komitetu.

- W budżecie pozostało 1 milion 700 tysięcy złotych nadwyżki, która nie została rozdysponowana, a potrzeby są ogromne. Tłumaczenie, że tyle zostało po przetargach jest niezasadne, bo można było ogłosić kolejne przetargi i zrobić na przykład dodatkowe odcinki dróg - mówi jeden z radnych, który głosował przeciwko udzieleniu absolutorium.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym - nieudzielenie wójtowi absolutorium otwiera procedurę umożliwiającą zdjęcie go z urzędu. Uchwała rady gminy w sprawie nieudzielenia wójtowi absolutorium jest równoznaczna z zainicjowaniem przeprowadzenia referendum w sprawie jego odwołania.

Zaznaczyć przy tym trzeba, że ustawodawca zadecydował, iż referendum nie przeprowadza się, jeżeli uchwała w sprawie nieudzielenia absolutorium została podjęta przed upływem 9 miesięcy od dnia wyboru wójta i nie później niż na 9 miesięcy przed końcem kadencji. Jest to podyktowane względami czysto racjonalnymi. Nie ma bowiem sensu organizować referendum, którego konsekwencją mogą być przedterminowe wybory w sytuacji, w której kadencja organu wykonawczego i tak zmierza ku końcowi. Tak też jest w tym przypadku.

Organizowanie referendum jest niezasadne, ponieważ i tak kadencja dobiega końca. Dlatego też nieudzielenie absolutorium tak naprawdę w przypadku Krystyny Idzik niczym nie skutkuje. Pozostaje tylko wielki niesmak.

Krystyna Idzik nie chciała z nami rozmawiać na ten temat.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu JĘDRZEJOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie