Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjna żywność z północnego Podkarpacia wśród laureatów na Targach Żywności Tradycyjnej

Zdzisław Surowaniec
Agnieszka i Stanisław Smaliszowie ze Słomianej.
Agnieszka i Stanisław Smaliszowie ze Słomianej. Zdzisław Surowaniec
Na VIII Targach Żywności Tradycyjnej "Festiwal Podkarpackich Smaków" zorganizowany w Górnie koło Rzeszowa bardzo dobrze wypadły potrawy z naszego regionu, z powiatów stalowowolskiego i niżańskiego.
Stoisko Koła Gospodyń Wiejskich „Przędzelanki” z Przędzela.
Stoisko Koła Gospodyń Wiejskich „Przędzelanki” z Przędzela. Zdzisław Surowaniec

Stoisko Koła Gospodyń Wiejskich "Przędzelanki" z Przędzela.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

A konkurencja była olbrzymia. W konkursie zaprezentowało się 130 producentów i wystawców tradycyjnej żywności. Na tegorocznych targach można było skosztować m.in.: gołąbków z tartych ziemniaków z kaszą gryczaną, schabu po tarnogórsku, pierogów ruskich z miętą, szczupaka po wiejsku, proziaka z masłem wiejskim i czosnkiem niedźwiedzim, zupę bobowiankę, ale także miód pszczeli, nalewkę z borówki leśnej, czy śliwowicę krzeszowską.

Agnieszka i Stanisław Smaliszowie ze Słomianej reprezentowali powiat stalowowolski ze swoją "Kaczką z pieca", "Kwasem z zielonych gąsek" oraz "Udźcem pieczonym bez kości". I za "Kaczkę z pieca" Smaliszowie otrzymali I miejsce w kategorii produkt pretendujący do miana produktu tradycyjnego, mięso świeże oraz produkty mięsne".

Także powiat niżański miał się czym pochwalić. "Kogucik z kurką pod chlebową chmurką" Heleny Idzik z Przędzela zwyciężył w kategorii "Gotowe dania i potrawy". Ten produkt od dawna jest ozdobą dożynek i regionalnych imprez. Nalewka z mięty "Miętówka" z Koła Gospodyń Wiejskich "Przędzelanki" z Przędzela zwyciężyła w kategorii napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Trzecim produktem z powiatu niżańskiego nagrodzonego w Górnie były karasiowe pulpety Anny Kumięgi z Koziarni, w kategorii produkty rybołówstwa w tym ryby.

Jak przypominają organizatorzy, Województwo Podkarpackie zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby produktów zarejestrowanych na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych (162 produkty). Ponadto w systemie unijnym, jako Chroniona Nazwa Pochodzenia są zarejestrowane dwa produkty - podkarpacki miód spadziowy i fasola wrzawska.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie