2. Półmaraton Radomskiego Czerwca. Całe podium dla Kenijczyków (wideo, zdjęcia)

/sid/
W 2. Półmaratonie Radomskiego Czerwca'76 wystartowało niemal tysiąc osób
W 2. Półmaratonie Radomskiego Czerwca'76 wystartowało niemal tysiąc osób T. Klocek
Kenijczyk Mathew Kiptanui Kibet wygrał z czasem 1 godz. 6 min. i 25 sek. 2. Półmaraton Radomskiego Czerwca'76. Na mecie wyprzedził swoich rodaków, Charlesa Cheruiyot Toroiticha i Elishe Kiprotich Sawea.
Półmaraton Radomski Czerwiec 76

W rywalizacji kobiet zwyciężyła kolejna reprezentantka Kenii, Letebrhan Haylay Gebreslasea. Najlepszym z radomian okazał się Paweł Kamusiński, który w klasyfikacji generalnej zajął bardzo dobre, 12. miejsce.

Po raz drugi, nasze miasto gościło uczestników 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca'76. To pierwsza sportowa, cykliczna impreza, której celem jest radosne uczczenie wydarzeń z 1976 roku, gdy radomscy robotnicy wyszli na ulice miasta, aby zaprotestować przeciwko podwyżkom. Chociaż robotniczy bunt został rozpędzony, to władze wycofały się z podwyżek. Przed startem, Andrzej Kosztowniak, prezydent miasta, zaprosił... na kolejną edycję biegu.

- Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni i chętnie będzie przyjeżdżać także w kolejnych latach - powiedział prezydent. - Trzymam za was wszystkich kciuki.

Punktualnie o godz. 10 na liczącą 21 kilometrów i 97,5 metra trasę wyruszyło niemal tysiąc osób. To właśnie trasa, prowadząca przez centrum miasta jest jednym z magnesów, przyciągających biegaczy z całej Polski.

- Zawsze podkreślam, że trasa, jest naszym największym atutem - przypomniał Tadeusz Kraska, prezes Stowarzyszenia Biegiem Radom!, pomysłodawca i organizator biegu. - Wielu kolegów było pod ogromnym wrażeniem sympatycznego przyjęcia i gorącego dopingu.

Niemal na każdym kilometrze trasy, uczestnicy odbierali dowody sympatii ze strony radomian. Wolontariusze z ponad dwudziestu radomskich szkół pomagali w dopingu i obsłudze punktów odżywiania. Dziewczęta z Publicznego Gimnazjum nr 13, po raz kolejny zajęły się dystrybucją napojów. Uczniowie klas mundurowych z XI LO im. Stanisława Staszica, z Chwałowic, Białobrzegów, Pionek i Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, czuwali nad bezpieczeństwem uczestników. W przygotowania i przebieg półmaratonu zaangażowanych było niemal pół tysiąca wolontariuszy, w tym duża grupa studentów Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Jedną z wolontariuszek byłą Aneta Rydz, mistrzyni Polski juniorek w skoku wzwyż. Na trasie dopingowała między innymi swojego trenera, Piotra Gosa.

Najszybciej dystans półmaratonu, zgodnie z przypuszczeniami pokonali Kenijczycy. Wygrał Mathew Kiptanui Kibet przed Charlesm Cheruiyot Toroitichem i Elishe Kiprotich Sawem. Najszybszym Polakiem okazał się Michał Jagieło z Lubienia, reprezentujący Stowarzyszenie Biegiem Radom!, a najszybszym radomianinem, Paweł Kamusiński. Wśród kobiet, znakomite 6. miejsce z rekordem życiowym 1 godz. 28 min i 48 sek. zajęła radomianka, Karolina Waśniewska.

W Radomiu, w czasie półmaratonu, walczono o medale mistrzostw Polski w biegu z wózkiem. Brązowy medal wśród kobiet wywalczyła radomianka, Justyna Kwietniewska. Wśród panów 7. miejsce zajął Michał Gil z Radomia.

W ramach półmaratonu rozegrano także otwarte mistrzostwa Mazowsza lekarzy. Wygrał radomianin, Piotr Kaniewski. Drugie miejsce przypadło kolejnemu z radomskich lekarzy, Adamowi Prażmowskiemu. Uwagę zwracał Paweł Grzywacz. Radomski stomatolog pobiegł bowiem w lekarskim kitlu.

Zobacz więcej zdjęć: Półmaraton Radomski Czerwiec 76

Zobacz więcej zdjęć: Charytatywna Mila - Radomski Czerwiec 76

Zobacz więcej zdjęć: Biegi dzieci- Radomski Czerwiec 76