Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi matematycy z kazimierskiej "trójki" w finale międzynarodowego konkursu PANGEA

Adam LIGIECKI [email protected]
Orły z "trójki” na Wiejskiej. Daniel Kusak, Kinga Bator i Julia Błajszczak – razem z opiekunem Jarosławem Miszczykiem – zwiedzili także gmach Sejmu w Warszawie.
Orły z "trójki” na Wiejskiej. Daniel Kusak, Kinga Bator i Julia Błajszczak – razem z opiekunem Jarosławem Miszczykiem – zwiedzili także gmach Sejmu w Warszawie. archiwum
Dzisiaj kończy się rok szkolny 2013/2014. Daniel, Julia i Kinga - matematyczne orły z Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 3 imienia Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej witają wakacje w znakomitych nastrojach.

Światowe towarzystwo

Światowe towarzystwo

Konkurs matematyczny PANGEA został zorganizowany w Polsce przez Międzynarodowe Gimnazjum numer 51 i Liceum Ogólnokształcące Meridian oraz Vistula University w Warszawie. Takie same projekty odbyły się w Niemczech, Austrii, Włoszech, Portugalii, Danii, Szwajcarii, Słowacji, Hiszpanii, Słowenii, Węgrzech i Czechach.

Na pozór niczym się nie wyróżniają. Grzeczni, uczynni, sympatyczni. Ale gdy stają przed matematycznymi zagadkami, są... szybsi od kalkulatora.

TEN PIERWSZY RAZ

Daniel Kusak, Julia Błajszczak i Kinga Bator - bo o nich mówimy - są finalistami Międzynarodowego Konkursu Matematycznego PANGEA. Nagrody otrzymali podczas uroczystej gali w Warszawie.

- W tym roku po raz pierwszy zgłosiłem grupę 18 uczniów do konkursu - mówi Jarosław Miszczyk, nauczyciel matematyki w "trójce".

- Inspiracją było kółko zainteresowań matematyką, zorganizowane z inicjatywy rodziców już dla uczniów klas czwartych.

Jak to działa? Tym razem najważniejsze nie było uzupełnianie braków - bardziej zabawa matematyką. Zagadki, gry logiczne i specyficzne problemy praktyczne, które rozbudzają wyobraźnię dziecka oraz abstrakcyjne myślenie.

TALENT I PRACA

- Do sukcesu nie wystarczy nauczyciel i talent, ale też pracowity, chętny uczeń. I tacy się u nas znaleźli - nie kryje satysfakcji Jarosław Miszczyk. - Praca z nimi była przyjemnością, ale i trudem. Bo zdolny uczeń jest bardziej wymagający. Ale oby każdy z nas miał takie "zmartwienia" - dodaje z uśmiechem.

Matematyka - królowa nauk - tak przez lud niekochana... chciałoby się powiedzieć. To przedmiot w szkole o szczególnej renomie. Nie jest lubiany przez większość uczniów, a rozwiązywanie matematycznych zadań to dla nich jak spacer po polu minowym. Za to dla "orłów" - sama przyjemność!

KALKULATOR Z AMERYKI

Potwierdza to Daniel Kusak, uczeń klasy IV A kazimierskiej "trójki". Wybitny talent matematyczny.

- Liczby i działania same układają mi się w głowie. A wynik przychodzi bardzo szybko - przyznaje "Kalkulator", gdyż taką ksywkę nosi.

Dostał ją od kolegów... w Ameryce. Daniel przyszedł bowiem na świat w stanie Illinois, a rok temu wrócił razem z rodzicami do kraju. Mieszka w Odonowie.

- Ucieszyłem się, gdy mój nauczyciel matematyki zaproponował mu udział w konkursie, mimo że jestem dopiero w czwartej klasie. Robiłem dużo ćwiczeń, zadań. Jestem zadowolony z wyniku, choć nie udało mi się wygrać - ocenia Daniel Kusak. - Udział w finale był dla mnie wielkim przeżyciem. To dodatkowa wiedza, jaką zdobyliśmy, a mile wspominam także zwiedzanie Sejmu, Starego Miasta. I... radosny powrót do Kazimierzy.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

SKROMNA I ODWAŻNA

Finalistką konkursu PANGEA jest również Julia Błajszczak. Skromna i cichutka uczennica klasy IV A "trójki" mówi wprost:

- Z matmą czuje się dobrze od zawsze.
Wiedzę matematyczną zdobywała z książek, dzięki rodzicom i nauczycielom. Propozycję startu w konkursie potraktowała jako wyzwanie. - Postawiłam sobie cel, który chcę osiągnąć i udało się. Jestem w finale - kwituje swój występ Julcia, dodając: - Jestem bardzo zadowolona z wyniku. Przecież to był mój debiut, a pokonałam tysiące rówieśników z całego kraju.

Skromna, ale... odważna. Julia Błajszczak już dzisiaj zapowiada: - W przyszłym roku także chcę wystartować. I być jeszcze lepsza!

RYWALIZUJE... Z MAMĄ

Najstarsza w tym gronie - Kinga Bator chodzi do klasy szóstej kazimierskiej "trójki". Stroni od wywiadów, choć ma już na swoim koncie sporo osiągnięć. Była między innymi uczestniczką konkursu matematyczno-przyrodniczego na szczeblu rejonowym, a zabrakło jej niewiele punktów do finału wojewódzkiego. Teraz postanowiła sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności w konkursie PANGEA.

- Lubię matematykę, a rywalizuję w niej z moją mamą - śmieje się Kinga. - Mama często podbiera mi zadania przekazywane przez nauczyciela. Do konkursu przygotowywałam się, korzystając ze strony internetowej. Można tam znaleźć wiele trudnych i nietypowych zadań. Bo typowe ćwiczenia są dla mnie zbyt nudne - dodaje z przekąsem.

PROMOCJA W CENIE

Międzynarodowy konkurs PANGEA zorganizowano w 12 krajach. W Polsce w tym roku wzięło w nim udział ponad 103 tysiące uczniów w dziewięciu kategoriach. Do finału awansowało po 500 uczniów, w tym trójka ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Kazimierzy Wielkiej.

- To znakomite osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że to debiut. Daniel zajął 47 miejsce w Polsce, co musi budzić uznanie. Świetnie spisała się też Julia, która pokonała ponad 200 uczestników, a Kinga znalazła się w drugiej setce najzdolniejszych przecież uczniów w kraju - chwali swoich podopiecznych Jarosław Miszczyk.

- Gratuluję świetnych wyników. Liczę, że w następnym roku będzie... jeszcze lepiej - uśmiecha się dyrektor "trójki" Robert Głogowiecki. - To sukces dzieci i zarazem doskonała promocja szkoły w środowisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie