Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół akrobacyjny "Orlik" nad Radomiem!

/jp/
W tym roku najbardziej karkołomne ewolucje indywidualne będzie wykonywał kapitan Michał Anielak.
W tym roku najbardziej karkołomne ewolucje indywidualne będzie wykonywał kapitan Michał Anielak.
Dziś pasjonaci lotnictwa będą mieli okazję zobaczyć w Radomiu w pełnym szyku zespół akrobacyjny "Orlik". W czwartek odbyły się oficjalne treningi zespołu. Wbrew zapowiedziom orliki nie latały w towarzystwie legendarnego samolotu spitfire, bo maszyna…"utonęła" w hangarze w Dęblinie.

Tradycyjnie jak co roku, dowództwo 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu zaprosiło na pierwsze oficjalne treningi rozpoczynające sezon zespołu akrobacyjnego Orlik dziennikarzy, a także pasjonatów lotnictwa.

Szczególną atrakcją pokazów miały być przeloty orlików w towarzystwie legendarnego samolotu spitfire.
Angielska maszyna, wyprodukowana w latach 40 - tych, a należąca obecnie do czeskiego właściciela, utknęła jednak w Dęblinie.

Czwartowe obfite opady deszczu sprawiły, że samolotu spitfire nie można było wyciągnąć z hangaru. Postanowiono wysypać wywrotkę gruzu, aby samolot mógł dziś latać.

Niewykluczone, że dziś spitfire pojawi się na niebie w Radomiu. Zespół akrobacyjny Orlik ma bowiem uczestniczyć w imprezie na lotnisku w Lublinie. Również tam atrakcją ma być przelot orlików w towarzystwie samolotów spitfire.

Postanowiono, że zespół Orlik w towarzystwie legendarnego brytyjskiego samolotu poleci z Dęblina do Lublina okrężną drogą - przez Radom.

Niecodzienny klucz samolotów będzie można zobaczyć przed godziną 10. Maszyny przelecą dwukrotnie nad ulicą Żeromskiego (od fary w stronę lotniska).

Orliki będzie można zobaczyć jeszcze raz nad radomskim deptakiem. Przelecą nad centrum miasta w godzinach od 15 do 16. W tym czasie na deptaku będzie się odbywała impreza "Dzień z mundurem", której organizatorem jest radomska jednostka wojskowa.

Zespół akrobacyjny Orlik lata w tym roku w zmienionym znacznie składzie oraz z nowym, wzbogaconym programem pokazów.

Liderem grupy jest wciąż kapitan Dariusz Stachurski (nalot - 2600 godzin). Prawym prowadzonym jest kapitan Sebastian Kwiecień (1400 godzin nalotu), lewym prowadzonym kapitan Michał Czerwiec, którty wrócił do zespołu do dłuższym pobycie służbowym w Stanach Zjednoczonych (2100 godzin nalotu).
Parę synchro stanowią kapitan Krzysztof Kidacki (2900 godzin nalotu) oraz kapitan Michał Anielak (2250 godzin). Pozostałych dwóch członków zespołu to kapitan Robert Paciorek (1800 godzin) oraz porucznik Bartosz Niegrzybowski (1800).

Orliki będzie można w tym roku zobaczyć na licznych pokazach w kraju, a także na różnych imprezach lotniczych za granicą.

Zespół występy zagraniczne zaczyna na początku lipca w Anglii, a kończy 12 października w Madrycie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie