Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal w Busku. O festiwalu imienia Krystyny Jamroz na papierze, czyli trzy książki i zapowiedź czwartej

/Lid/
Wiesław Ochman, Adam Czopek i Juliusz Multarzyński podpisują płyty i książki.
Wiesław Ochman, Adam Czopek i Juliusz Multarzyński podpisują płyty i książki. Lidia Cichocka
W trakcie tegorocznego XX festiwalu trzy książki cieszą się ogromną popularnością wśród słuchaczy a ich autorzy: Adam Czopek i Juliusz Multarzyński codziennie wypisują dedykacje i składają autografy.
Album poświęcony festiwalowi wzbudza ogromne zainteresowanie. Jolanta Jaroń dzieli się wrażeniami z synem i przyjaciółmi.

Album poświęcony festiwalowi wzbudza ogromne zainteresowanie. Jolanta Jaroń dzieli się wrażeniami z synem i przyjaciółmi. Lidia Cichocka

Album poświęcony festiwalowi wzbudza ogromne zainteresowanie. Jolanta Jaroń dzieli się wrażeniami z synem i przyjaciółmi.
(fot. Lidia Cichocka)

Książki poświęcone są patronce festiwalu Krystynie Jamroz, 19 minionym edycjom oraz świętokrzyskim śpiewakom operowym.

- Decyzja o wydaniu pierwszej, właściwie broszury a nie książki poświęconej patronce zapadła na trzecim festiwalu, kiedy jedna ze słuchaczek zapytała, kiedy zaśpiewa pani Jamroz - wyjaśniał na spotkaniu w festiwalowej kawiarence Adam Czopek. - Pani Krytyna nie żyła do dawna i jasne się stało, że trzeba jej postać przybliżyć słuchaczom. Obecne, trzecie wydanie książki poświęcone Krystynie Jamroz to efekt 19 lat zbierania materiałów: informacji, zdjęć, dokumentów. Nie było to łatwe, trochę pomogła nam rodzina, a Juliusz Multarzyński dokonywał cudów sprawiając, że stare fotografie nabierały ostrości, odtwarzał te zniszczone - mówił Czopek.

On sam widział panią Krystynę na scenie tylko dwa razy, tuż przed zakończeniem jej kariery, ale zbiory jej dotyczące miał imponujące. Wszystko przekazał miastu Busko Zdrój. - Tu jest ich miejsce - stwierdził na otwarciu jubileuszowego festiwalu. Można je oglądać na stałej wystawie w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Druga z popularnych w Busku książek to album z tekstem Adama Czopka i zdjęciami Piotra Kalety oraz Juliusza Multarzyńskiego prezentujący artystów występujących na festiwalu, festiwalową publiczność, organizatorów i wydarzenia towarzyszące festiwalowi: odsłanianie Słoneczek, sadzenie drzew.

- Dla niektórych, związanych z festiwalem od początku to album niemal rodzinny - przyznaje Juliusz Multarzyński.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

Trzecią książką cieszącą się zainteresowaniem melomanów jest ta poświęcona operowym śpiewakom pochodzącym z województwa świętokrzyskiego. Adam Czopek kilka lat poświęcił na szukanie dokumentów, ale dzięki temu dostajemy bardzo interesującą a momentami zdumiewającą wiedzę. - Niektóre z faktów także dla mnie były niespodzianką - dodaje Adam Czopek. - Wiele osób nie wie, że popularny śpiewak Adam Zwierz urodził się w Opatowcu.

Część osób wymienionych w książce można spotkać w tym roku na festiwalu i poprosić je o autograf. Z pewnością nie odmówią tego Magdalena Idzik, Renata Drozd, Roma Owsińska, Grzegorz Szostak czy Dominik Sutowicz - wszyscy związani z ziemią świętokrzyską.

W przyszłym roku festiwal wzbogaci się o kolejną książkę, do spisania jego historii, ale od kulis przymierza się obserwująca go od samego początku istnienia nasz redakcyjna koleżanka Danuta Parol.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie