Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt gminy Jastrząb bez absolutorium. Radni niezadowoleni

/mod/
Radni postanowili go nie udzielać, gdyż są niezadowoleni z mijającej kadencji. Uchwała nie będzie miała jednak żadnych konsekwencji, bo wkrótce wybory samorządowe.

Rada Gminy Jastrząb, na ostatniej sesji, zadecydowała o nie udzieleniu absolutorium wójtowi gminy oraz o nie zatwierdzeniu sprawozdania finansowego wraz z tym z wykonania budżetu za 2013 rok.

Jak tłumaczy przewodniczący Rady, ta decyzja nie miała charakteru personalnego. Była spowodowana niezadowoleniem z sytuacji finansowej gminy oraz mijającej kadencji w ogóle. Za podjęciem uchwały głosowało ośmiu radnych, a siedmiu było przeciwko.

ZAWIROWANIA NA STANOWISKU WÓJTA

Ostatnie lata były bardzo trudne dla samorządu gminy Jastrząb. Wpływ na to miały między innymi zawirowania na stanowisku gospodarza gminy.

- Podkreślam, że absolutorium udziela się, bądź nie udziela wójtowi gminy - mówi Sławomir Bińkowski, przewodniczący Rady Gminy Jastrząb. - Spotkaliśmy się uwagami, że decyzja radnych miała charakter personalny. Tak się stało, że w tym roku wójtem gminy jest Zofia Kosno. Wcześniej to stanowisko piastował Robert Rutkowski. Radni, nie udzielając absolutorium, pokazali swoje niezadowolenie z sytuacji finansowej gminy mijającej kadencji, w której nie brakowało zawirowań, na czym ucierpieli przede wszystkim mieszkańcy.

WÓJT: FINANSE SĄ DOBRE

Zofia Kosno, wójt gminy Jastrząb, podkreśla stanowczo, że absolutorium nie udzielono de facto Robertowi Rutkowskiemu, który w 2013 roku pełnił funkcję wójta gminy Jastrząb. Ona sama w tym samy czasie miała przerwę w pracy. Jest zdziwiona decyzją radnych, gdyż Regionalna Izba Obrachunkowa odniosła się pozytywnie do realizacji budżetu za 2013 roku. Wójt zaprzecza także, że gmina jest w złej kondycji finansowej.

- Nasze zadłużenie wynosi zaledwie 16,5 procent. Pod tym względem wypadamy najlepiej w naszym powiecie. Sytuacja
finansowa jest dobra - przekonuje Zofia Kosno.

Sławomir Bińkowski dodaje, że nieudzielenie absolutorium, nie będzie miało dalszych konsekwencji. Potwierdza to Witold Kaczkowski, koordynator z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie. Uchwała jeszcze wprawdzie nie została zbadana przez RIO i nie uprawomocniła się, ale będzie sprawdzana bardziej pod względem merytorycznym.

- W tej sytuacji brak konsekwencji nie udzielenia absolutorium wójtowi wynika z Ustawy o samorządzie gminnym - wyjaśnia Witold Kaczkowski.

Z reguły podjęcie przez Radę Gminy uchwały w sprawie nie udzielenia absolutorium wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi) oznacza wystąpienie z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta.

Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy uchwała zostaje podjęta przed upływem 9 miesięcy od dnia wyboru wójta lub później niż na 9 miesięcy przed zakończeniem kadencji. Przypomnijmy, że wybory samorządowe zaplanowano na listopad tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie