Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie biznesu, kultury, sztuki, sportu i wielkiego serca otrzymali w niedzielę podczas "Kuźnic Koneckich" prestiżowe powiatowe nagrody

MiK
Były statuetki, grawertony, dyplomy, czerwone róże i mnóstwo gratulacji.
Ludzie biznesu, kultury, sztuki, sportu i wielkiego serca otrzymali w niedzielę podczas
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

Pierwsza nagroda, Alchemik Konecki, przyznawana przez Powiatowe Forum Pracodawców, trafiła do Stanisława Harazińskiego, prezesa koneckiej Powszechnej Spółdzielni Spożywców "Społem", która działa na naszym rynku od 1897 roku.

Kowal Losu, wyróżnienie dla ludzi działających społecznie na rzecz innych odebrała Danuta Jakubowska z Forum Wolontariatu Szkół Ponadgimnazjalnych, prezes Stowarzyszenia "Centrum Wolontariatu" w Końskich.

Nagroda "Gwóźdź sezonu 2013" od Koneckich Twórców oraz Animatorów Kultury dla Elżbiety Musiał za "Ars moriendi, czyli poradnik czynności nieużytecznych".
Elżbieta Musiał - poetka, eseistka, malarka, publicystka. Należy do Związku Literatów Polskich oraz do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydany przewodnik ten otwiera przed nami nową przestrzeń, po której możemy się poruszać. Poważnie, ale bez celebracji, z rozwagą, ale bez rozpaczy, z nadzieją, ale i ciekawością. Autorka nawiązuję do średniowiecznego gatunku ars moriendi - (sztuka umierania) wywodzącego się z traktatów eschatologicznych św. Ambrożego i św. Augustyna. W poemacie Elżbiety Musiał centralne miejsce zajmują zasady etyczne i sprzeczności świata, z którego odchodzi babcia poetki. Sama forma poematu stanowi ogromną rzadkość. Wszyscy boimy się ostatecznego doświadczenia, jakim jest śmierć. Jednak trzeba z tym żyć i znaleźć na to sposób. Jesteśmy, bo zastanawiamy się jak będzie, kiedy przestaniemy istnieć. Jesteśmy między sztuką, a powszedniością, zwyczajni i niepowtarzalni. Miedzy pewnością, a niewiadomym. Warto więc zastanowić i nad jednym i nad drugim, póki mamy jeszcze chwilę czasu.

Nagroda "Gwóźdź sezonu 2013" od Koneckich Twórców oraz Animatorów Kultury dla Mariusza Klocka za rys historyczny "Prześladowanie duchowieństwa katolickiego w Końskich w latach 1939- 1989 ."
Publikacja została wydana w 2013 roku dzięki Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie. Książka zawiera efekt pracy badawczej nad prześladowaniem duchowieństwa w mieście Końskie, zarówno przez hitlerowców w okresie II Wojny Światowej, jak i przez władze komunistyczne i służby bezpieczeństwa po zakończeniu wojny. W książce pojawiają się fakty z prześladowania takich wybitnych księży koneckich jak: błogosławiony ksiądz Kazimierz Sykulski, ksiądz Józef Słaby, ksiądz Marian Piwowarczyk, ksiądz Józef Barański, ksiądz Józef Granat, ksiądz Tadeusz Lutkowski, ksiądz Tadeusz Kowalczyk i inni.

Nagroda "Gwóźdź sezonu 2013" od Koneckich Twórców oraz Animatorów Kultury dla Romana Cieślaka za projekt muzyczny POP'n' ROLL.
Roman Cieślak - na co dzień gitarzysta i kompozytor zespołu Sweet Combo. Utwór muzyczny "Na naszych dłoniach" zajęł drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie radiowym. Skład zespołu: główny wokal przypadł Konradowi Kamizeli - wokaliście zespołu Red Bridge, w chórku zaśpiewali: Agata Szocińska, wychowanka koneckiego Domu Kultury, laureatka wielu konkursów piosenki, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w klasie wokalu "Przy Bednarskiej" w Warszawie oraz Zbyszek Bukowiecki, kiedyś wokalista rockowej kapeli UZI.

Zarząd Powiatu w Końskich na wniosek Kapituły przyznał MARKĘ KONECKĄ dla Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Końskich.
Komisja jest komórką inicjującą działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych i narkotykowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu, określonym w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Końskich, uchwalonego corocznie przez Radę Miejską w Końskich. Ich zadania obejmują m.in. zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, zagrożonych uzależnieniem; udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe i narkomanii, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie; prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, narkotykowych w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych; wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych i problemów narkomanii; podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem określonych przepisów. Ponadto podejmuje czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu .

Zarząd Powiatu w Końskich na wniosek Kapituły przyznał MARKĘ KONECKĄ Klubowi Osiedlowemu "Kaesemek".
Klub swoją działalność rozpoczął w 1984 roku. W oparciu o jego zaplecze realizowana jest działalność kulturalno-oświatowa Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dzięki tej działalności organizowane są imprezy jak również spotkania klubów, zespołów i koła zainteresowań. Cyklicznie organizowane są imprezy takie jak: Dzień Dziecka, Koncert Kolęd i Pastorałek, Zaduszki Jazzowe, Talent, Turnieje brydża sportowego, wystawy w galerii ATUT, wycieczki-plenery fotograficzne. Dzieciom niepełnosprawnym ze Stowarzyszenia Nasz Kącik pomagają organizować comiesięczne spotkania urodzinowe, wigilię Bożego Narodzenia jak też kiermasze ozdób choinkowych. W ramach Kuźnic Koneckich przygotowują wystawy w Muzeum Techniki w Sielpi. Bywalcy klubu rozwijając swoje twórcze umiejętności uczestniczą w imprezach lokalnych i ogólnopolskich, zdobywając nagrody. Są uczestnikami w wystawach fotograficznych i plastycznych. Obecnie w ramach Programu Młodzież realizowany jest projekt fotograficzny "Obiekt zmieni nasze spojrzenie na świat", w którym uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych biorą udział. W Końskich współpracują między innymi ze Starostwem Powiatowym, Burmistrzem Miasta i Gminy, Biblioteką Publiczną, PTTK, Polskim Stowarzyszeniem Edukacji Plastycznej w Kielcach, Związkiem Polskich Artystów Fotografików

Zarząd Powiatu w Końskich na wniosek Kapituły przyznał MARKĘ KONECKĄ Koneckiemu Stowarzyszeniu Sportowemu Piłki Ręcznej.
Jest to polski klub piłki ręcznej w Końskich. Zespół występuje w rozgrywkach I ligi. Powstanie sekcji piłki ręcznej przy klubie Stal Końskie datuje się na 1968 rok. Inicjatorem tego wydarzenia był Wiesław Pytlas, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 3 w Końskich. Kwestią wprowadzenia sekcji do klubu Stal Końskie zajął się Tadeusz Gałwiaczek pracownik Koneckich Zakładów Odlewniczych. Zarejestrowania sekcji w Okręgowym Związku Piłki Ręcznej w Kielcach podjął się Andrzej Suskiewicz. Zespół obecnie występuje w rozgrywkach I ligi. W sezonie 2012/2013 obecnie zajmuje 9. miejsce po 21 meczach z dorobkiem 18 punktów na koncie. Maskotką drużyny jest zwierzę, które nazywa się Kamuś. O tym, że Końskie oraz powiat konecki są prawdziwym "zagłębiem szczypiorniaka" wiedzą wszyscy w całej Polsce. Sukcesy naszych piłkarzy ręcznych to mieszanka ich talentu i pasji oraz myśli trenerskiej jak również sprawnego i niezwykle zaangażowanego prezesa zarządu Jarosława Kubały. Dzięki efektywnemu zarządzaniu klubem wspina on się z dnia na dzień na wyżyny do grona najlepszych zespołów.

Zarząd Powiatu w Końskich na wniosek Kapituły przyznał specjalną nagrodę dla firmy Fansuld — diament Marki Koneckiej.
Odlewnia Żeliwa "FANSULD" to dynamicznie rozwijające się polskie, rodzinne przedsiębiorstwo powstałe w 1991 roku. Ponad 20-letnia historia funkcjonowania firmy pozwoliła na stworzenie silnej i ugruntowanej marki na rynku. FANSULD to czołowy polski producent żeliwa drogowego, cieszący się opinią solidnej i nowoczesnej firmy inwestującej nieustannie w innowacyjne rozwiązania technologiczne i produktowe. Pełne portfolio wyrobów wytwarzane jest w zakładzie produkcyjnym w Końskich (woj. świętokrzyskie). Firma eksportuje wyroby min. na rynki: Niemiec, Holandii, Francji, Rumunii, Czech, Słowacji i Chorwacji. W marcu 2012r. zakończono prace związane z uruchomieniem nowej, innowacyjnej linii produkcji. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 4.4. Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Firma konsekwentnie dąży do perfekcji, do bycia lepszym. To właśnie z tego czerpią energię do nieustannego postępu. Ich największym sukcesem jest budowanie i opieranie się na zaufaniu do solidnego partnera.

Zarząd Powiatu w Końskich na wniosek Kapituły przyznał MARKĘ KONECKĄ Stowarzyszeniu Przyjaciół Gminy Smyków.
Stowarzyszenie powstało w 2007 roku w Smykowie. Powołali go do życia mieszkańcy, którzy chcą zajęć się sprawami swoich miejscowości i całej gminy, niezależnie od jej władzy, ale we współpracy z Urzędem Gminy. Priorytetem dla stowarzyszenia to przede wszystkim działania zwrócone na rozwój gminy, środowiska, dbałość o zachowanie kultury regionu, ochronę przyrody i krajobrazu jak również działania na rzecz osób niepełnosprawnych i niesienia pomocy osobom potrzebującym. Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy organizują rodzinne festyny jak też wigilie dla samotnych osób. Wspólnie ze Świętokrzyskim Bankiem Żywności wspomagając rodziny najuboższe z terenu Gminy Smyków. Z ich inicjatywy powstał zespół ludowy Smykałki, który reprezentuje nie tylko gminę Smyków, ale cały powiat. Stowarzyszenie w 2010 r. zorganizowało zbiórkę na rzecz powodzian z miejscowości Trześń koło Sandomierza. Od 3 lat organizuje Bal Charytatywny. Celem Balu jest zbiórka środków dla najbardziej potrzebujących, ciężko chorych dzieci. Znając z życia własne problemy Stowarzyszenie chce je rozwiązywać własnymi siłami oraz pomysłami, przy łącznym wykorzystaniu możliwości jakie dają "fundusze unijne" oraz liczne programy skierowane do mieszkańców wsi.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KONECKIEGO

Ludzie biznesu, kultury, sztuki, sportu i wielkiego serca otrzymali w niedzielę podczas
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie