Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Borelioza - jak ją rozpoznać i leczyć?

Piotr STAŃCZAK [email protected]
- Do naszej przychodni zgłaszają się chorzy z objawami boreliozy – mówi Elżbieta Dziekan, szefowa suchedniowskiego ośrodka Promyk.
- Do naszej przychodni zgłaszają się chorzy z objawami boreliozy – mówi Elżbieta Dziekan, szefowa suchedniowskiego ośrodka Promyk. Piotr Stańczak
- Po każdym spacerze na początek najlepiej dokładnie się... obejrzeć - radzi doktor Elżbieta Dziekan z Suchedniowa

Blisko pięć tysięcy osób w Polsce cierpi obecnie na boreliozę, chorobę wywołaną przez kleszcze. Atakuje ona także mieszkańców powiatu skarżyskiego. Jakie są jej objawy, jak się jej ustrzec?

Ciepła, letnia pogoda zachęca do spacerowania. Udajemy się na wycieczki do lasu, szukamy miejsc do wypoczynku na łonie natury. Sielanka może jednak szybko zmienić się w... dramat. Złe samopoczucie, bóle mięśni, stawów, głowy, gorączka - to pierwsze objawy boreliozy, często bardzo podobne do grypy. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do zaburzeń rytmu serca.

- Nie odnotowaliśmy tego lata kleszczowego zapalenia mózgu (groźna choroba układu nerwowego - przyp. PST). Przypadki boreliozy jednak występują. Zdarza się, że w ciągu dnia odwiedza nas nawet 2-3 pacjentów z jej objawami. Niektórzy sami usuwają sobie kleszcze, które wbiły im się w ciało. Używają do tego igieł, ale najlepiej stosować specjalne szczypczyki, można je zakupić choćby w sklepach zoologicznych. Miejsce, z którego wyjmiemy kleszcza, trzeba następnie dokładnie zdezynfekować - radzi doktor Elżbieta Dziekan, szefowa przychodni zdrowia Promyk w Suchedniowie.

Jak dodaje, jednym z charakterystycznych, najbardziej rozpoznawalnych objawów boreliozy jest tzw. różowy rumień wędrujący, o średnicy od kilku do nawet kilkunastu centymetrów, rozchodzący się na zewnątrz skóry, natomiast jaśniejszy od środka. Gdy go zauważymy, najlepiej od razu udać się do lekarza. W leczeniu potrzebne są antybiotyki. Borelioza to bardzo "podstępna" choroba, jednocześnie stosunkowo "młoda", więc jeszcze nie do końca rozpoznana przez medyków. Jej objawy pojawiają się wolno, na pewno nie zdiagnozujemy jej w pierwszej dobie po ukłuciu przez kleszcza. Po roku staje się już przewlekła, cierpiący na nią może mieć nawet paraliż mięśni czy problemy z mową!

- Nie ma w Polsce szczepionki przeciwko boreliozie. Takowa jest dostępna na rynku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, ale zapobiega tylko tamtejszej odmianie tej choroby. Należy być uważnym, po każdym spacerze na początek najlepiej dokładnie się... obejrzeć. Podczas kąpieli obserwować, czy nie mamy zmian skórnych - dodaje lekarka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie