Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa oferta Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego jest bardzo ciekawa

(GOP)
Nowe atrakcje czekają na turystów na Sandomierskim Szlaku Jabłkowym. Jest coś dla miłośników aktywnego wypoczynku, ale i słodkiego lenistwa, sztuki, tradycyjnej kuchni i wina.

W ramach istniejącego od kilku lat Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego wytyczonych zostało pięć szlaków tematycznych: agroturystyczny, aktywny, apetyczny, artystyczny i winiarski. Stowarzyszeniu, które jest pomysłodawcą tej nowej oferty turystycznej, udało się zaprosić do współpracy ponad 60 podmiotów - gospodarstw agroturystycznych i ogrodniczych, instytucji kultury i małych firm.

- Zaproponowaliśmy szeroki wachlarz pomysłów i atrakcji, czyli coś dla ducha i dla ciała. Zapewniliśmy również czas na odpoczynek - powiedziała Alicja Stępień, prezes Stowarzyszenia "Sandomierski Szlak Jabłkowy".

AKTYWNIE LATEM I ZIMĄ

Oferta dotycząca Szlaku Aktywnego obejmuje atrakcje od przejażdżek bryczką i wycieczek rowerowych poprzez biegi przełajowe, pływanie motorówką lub łódką po Wiśle (na przykład w Zawichoście, w rejonie zabytkowego wodowskazu), wędkowanie w stawach w Zawidzy, na jeździe na nartach na stoku w Konarach w okresie zimowym kończąc. Dla ciekawskich przygotowane zostały gry terenowe i questy, dla miłośników historii i pięknych widoków wspinaczka na cysterską kulawkę w Koprzywnicy. Ci, którzy poszukują przeżyć duchowych, mogą wybrać się w pielgrzymkę szlakiem pątniczym łączącym Koprzywnicę z Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach.

Na szlaku znalazło się Gospodarstwo Agroturystyczne "Nad Wisłą" w Lipniku koło Osieka.

- Oferujemy, oprócz wypoczynku, przejażdżki bryczką po okolicy, wśród sadów i łąk. Zimą organizujemy kuligi - poinformowała właścicielka Barbara Gębalska.

Malowniczo położone gospodarstwo zajmuje się również hodowlą koni huculskich.

NA PIEROGI DO KOPRZYWNICY, NA SZCZODROKI DO ZAWICHOSTU

Szlak Apetyczny to przede wszystkim propozycje związane z jabłkiem, typowym dla Sandomierszczyzny. Ale nie tylko. Jak przekonują autorzy nowej oferty, warto wybrać się do Koprzywnicy, gdzie miejscowa piekarnia oferuje słynny w regionie, wypiekany tradycyjnie chleb czy do Zawichostu na szczodroki. Na szlaku są także między innymi: pasieka Mateusza Zygmunta w Łoniowie, tłocznia soków Sam Ray w Samborcu i koprzywnicka "Jubilatka" z pierogami opata. W Dworku Ojca Mateusza w Sandomierzu skosztujemy zalewajki świętokrzyskiej, w piekarni Leszka Skibińskiego w Klimontowie jagodzianek, a w "Megawicie" w Górach Wysokich kwaszonek i surówek.

Smakosze powinni również zajrzeć do uruchomionej niedawno w stolicy powiatu Spiżarni Sandomierskiej. Jak zapewniają twórcy szlaku, zainteresowani będą mogli również skorzystać z oferty dotyczącej spotkań i szkoleń, zakończonych ludową biesiadą.

ODKRYĆ W SOBIE ARTYSTĘ

Właściciele ulokowanych na szlaku gospodarstw agroturystycznych oferują nie tylko nocleg, ale również poczęstunek domowymi produktami i przetworami, stwarzają chętnym możliwość uczestniczenia w zbiorach owoców i pracach domowych, organizują szkolenia, spotkania rodzinne, biznesowe, biesiady i imprezy okolicznościowe. Takich miejsc na szlaku jest 14.

Na Szlaku Artystycznym można spotkać plastyków, muzyków, florystów i mistrzów sztuki ludowej. Można, jak mówią pomysłodawcy, zapoznać się z nich dorobkiem, ale również wziąć udział w warsztatach, plenerach malarskich, pokazach florystycznych czy szkoleniach.

Zainteresowanych zapraszają między innymi: Artystyczny Dom Kultury, czyli Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście, Kuźnia Inspiracji Artystycznych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu oraz Stary Młyn w Koprzywnicy, Muzeum Regionalne i Galeria Sztuki Wzgardzonej i Zapomnianej w Świniarach, Izba Tradycji Ogrodniczej w Obrazowie, Izba Pamięci Zawiszy Czarnego w Garbowie, galerie autorskie Cezarego Łutowicza i Jurija Sulimowa w Sandomierzu, a także galeria "Na szkle malowane" Anny Bzdyry w Klimontowie.

Będąc na Sandomierszczyźnie, warto popróbować tutejszego wina, ale również - to ciekawostka - sprawdzić, jak działa "jedno z najstarszych lekarstw świata" - suszone liście winogron. Winiarze oferują oprowadzanie po winnicach i winiarniach oraz doradztwo i konsultacje enologiczne. Na szlaku jest sześć winnic, wśród nich św. Jakuba w Sandomierzu.

JEST W CZYM WYBIERAĆ

Alicja Stępień podkreśla, że teraz oferta Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego jest dużo bogatsza i atrakcyjniejsza.

- Oferta została poszerzona z 11 podmiotów do 65. Zostały one pogrupowane i uporządkowane, co ułatwi turystom wybór i organizację czasu - tłumaczyła prezes Stowarzyszenia "Sandomierski Szlak Jabłkowy".

- Ci, którzy będą chcieli posmakować czegoś regionalnego, będą wiedzieli, gdzie wstąpić. Tych z kolei, którzy zechcą kupić oryginalną pamiątkę, zapraszamy na szlak artystyczny, gdzie pamiątkę można kupić, albo też samodzielnie wykonać, podczas wizyty w pracowni artysty czy udziału w warsztatach czy plenerach malarskich.

- Chcieliśmy pokazać, że Ziemia Sandomierska jest miejscem urokliwym, gdzie można obejrzeć ciekawe rzeczy i ciekawe miejsca, miło spędzić czas. Staramy się udowodnić, że warto zostać tu trochę dłużej, nie ograniczając pobytu do Sandomierza. Sandomierszczyzna to urokliwe miasteczka i wioski, które mają do zaoferowania mnóstwo atrakcji.

CZAS NA PROMOCJĘ

Katarzyna Osowska reprezentująca Tłocznię Soków Sam Ray w Samborcu (produkowane są tam naturalnie mętne soki z jabłek z dodatkiem aronii, porzeczek, ale też warzyw - buraka ćwikłowego, marchwi i selera) podkreśliła, że dla jej firmy obecność na szlaku to forma promocji.

- To okazja do pochwalenia się produktami. Dopiero co weszliśmy na rynek, ale sądzimy, że poprzez obecność na szlaku staniemy się bardziej popularni - powiedziała Katarzyna Osowska.

Stowarzyszenie "Sandomierski Szlak Jabłkowy" rozpoczęło już działania promocyjne związane z nową ofertą. Powstał film prezentujący atrakcje.

- Założyliśmy sobie, że pokażemy go na minimum 30 portalach społecznościowych. Wychodzimy z promocją poza Sandomierz. Chcemy się reklamować w miejscach, w których jest wielu turystów, na przykład w Nowej Słupi - zaznaczyła Alicja Stępień.

Stowarzyszenie przygotowało także ulotki z mapkami, adresami i numerami telefonów. Dokładne dane na temat szlaków można znaleźć na stronie internetowej: www.szlakjablkowy.pl.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie