Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach trwa 41 Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej (WIDEO, zdjęcia)

/Lid/
Aleksander Piekarski
W piątkowe popołudnie wręczono pierwsze Jodły nagradzając uczestników 41 Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Dwie otrzymały zespoły świętokrzyskie.
Festiwal Harcerski - koncert zespołów folklorystyc

Festiwal Harcerski w Kielcach - koncert zespołów folklorystycznych

Nie przejmując się chmurami wiszącymi nad miastem harcerze zaprosili na barwny koncert "Świat folkloru". Ich prognozy okazały się trafione - przed rozpoczęciem wyszło słońce.

Koncert był popisem zespołów, które kultywują ludowe tańce. Piotr Skawski - szef konsultantów zespołów folklorystycznych doradza im prowadząc warsztaty. Instruktor chwali bardzo wysoki poziom białoruskiego zespołu Milavista, który prezentuje prawdziwy, nieopracowany folklor. Do Kielc grupa przywiozła nowy spektakl taneczny poświęcony nocy świętojańskiej, która na Białorusi obchodzona jest na początku lipca. Zdanie Piotra Skawskiego podzieliła komisja konkursowa, która właśnie Białorusinom przyznała Złotą Jodłą.

Piotr Skawski z wielkim uznaniem wypowiada się także o Świętokrzyskich Diablikach z Nowej Słupi.

- Kilka lat temu, kiedy zadebiutowali wydawało się, że to będzie taka chwilowa grupa a oni rozwijają się wspaniale, robią postępy, pokazują jak to kiedyś było, folklor nie opracowany, bardzo cenny.

Diabliki dostały Srebrną Jodłę a ich radość podzielały Dzialoszanki, dziewczyny w ubiegłym roku zdobyły brązową Jodłę, widać, że ich poziom jest jeszcze lepszy.

Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Grześ z Puław, także został uhonorowany Jodłą, jednak on na wręczenie poczeka do Gali 19 lipca. Zespoły, którym Jodły wręczono opuszczają już Kielce. Grześ powstał w marcu 1984 roku i od tego czasu występuje, zwiedził niemal całą Europę a repertuar ma bardzo bogaty. Kielczanie mogli podziwiać w ich wykonaniu tańce lubelskie i kaszubskie.

Do występu w piątkowe popołudnie instruktor zaprosił także Lechowię z Kanady. Założony w 1977 w Toronto jako amatorski zespół Lechowia przyjął nazwę od imienia Lecha, legendarnego założyciela państwa polskiego. Dzisiaj w do zespołu należy około 200 tancerzy, do Kielc na festiwal przyjechała najmłodsza grupa prezentująca tańce rzeszowskie i beskidzkie. Na warsztatach nauczyli się krakowiaka i w finale koncertu zatańczyli go wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Wyszków z Leszczydołu. Wyszków zatańczył ognistego oberka z okolic Łowicza, zaprosił do tanecznych zabaw a na koniec rozśmieszył żartem tanecznym.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie